Evžen Korec generální ředitel developerské firmy Ekospol
Proces deregulace nájemného v Praze skončí až k 31. prosinci 2012, takže jeho vliv na výši tržního nájemného v příštím roce bude stále spíše pozvolný. Po úplném skončení deregulace v roce 2012 očekávám, že se ceny tržního a deregulovaného nájemného v horších lokalitách sblíží, tržní o něco klesne a kdysi regulované stoupne. V atraktivních lokalitách deregulované nájemné dožene nájemné tržní, které neklesne.
K záměru vytvořit databázi nájemného jsem spíše skeptický, protože „místně obvyklé“ nájemné je velmi obtížné, ne-li nemožné stanovit. Výše nájemného by měla být tvořena pouze svobodnou dohodou pronajímatele a nájemce, jak je to obvyklé na západ od našich hranic.
Milan Zavadil spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality
V případě nájemného očekáváme stagnaci. Aktuálně nabídka převyšuje poptávku a poptávající nemají důvod nabízet více, než je reálná tržní cena. Pronajímatelé si tudíž nemohou dovolit výrazněji zvyšovat ceny. Mnozí sice očekávají od roku 2011 dramatický růst, není pro něj ovšem žádný racionální důvod. Situace s deregulací nájemného může připomínat stav před vstupem do Evropské unie. Mnozí čekali cenový boom, ke kterému nedošlo. V případě deregulace nájemného a jeho vlivu na výši tržního nájemného to bude úplně stejné. Nedomníváme se, že mapa nájmů od jakékoli instituce může mít jakýkoli tržní vliv. Pokud bude dobře připravená, může jít o orientační materiál, ale jeho význam bych opravdu nepřeceňoval.
Tomislav Šimeček předseda Občanského sdružení majitelů domů
Nájemné ve velkých městech bude růst a přibližovat se místně obvyklému tržnímu nájemnému a bude se postupně diferencovat podle kvality bydlení. V některých lokalitách a u některých domů může i mírně klesnout. V lokalitách s dnešním nájemným pod 60 korun za čtvereční metr měsíčně bude nárůst rychlý a zastaví se na hodnotách mezi 60 a 200 korunami za čtvereční metr. Cenové mapy Institutu regionálních informací jsou již více než deset let k dispozici a odrážejí skutečný stav nájemného u bytů, které neprošly rekonstrukcí. Pokud i nové mapy budou stejné, budou spolehlivým vodítkem pro dohodu.
Milan Taraba předseda Sdružení nájemníků
Místně obvyklé nájemné by mělo zákonitě klesat, například v Ostravě a okolí bude ovlivněno novým sjednaným nájemným v bytech RPG. Uváděné místně obvyklé nájemné je 93 korun za čtvereční metr, u tisíců bytů je nově 57,52 koruny za čtvereční metr. Jsem přesvědčen, že k mapám místně obvyklého nájemného budou soudy přihlížet.
Jiří Pácal ředitel Central Europe Holding
Tam, kde od 1. ledna tohoto roku již zákon nájemné neurčuje, nepochybně zmatky nastat mohou. Ač měli politici dostatek času legislativně proces odstranění regulace řešit, neudělali to. Platí tedy povinnost dohody a není zcela jisté, jak postupovat v případě, že dohoda nájemce a majitele nebude. Spoléhat se pouze na soudy je alibismus. Cenová mapa, která vznikne narychlo nyní, nebude mít možnost býti dobrou. Soudy se spíše budou držet toho, za jaké nájmy se uzavíraly smlouvy v nejbližším okolí. Dohoda je pro nájemce, ale i pro pronajímatele, nejlepší řešení. Majitel, který by vyhnal své stávající nájemníky, by musel byty nejprve renovovat a pak shánět s nejistým výsledkem jiné nájemníky.
Filip Endal analytik Deloitte Advisory
Ve větších městech se tržní a regulované nájemné již téměř vyrovnalo. V menších městech může být zvyšování výraznější. Proti tomu ale půjde snižování tržních nájmů. Dostupnost bydlení by se tak měla zvýšit. Deregulace nájemného může v dlouhodobém horizontu umožnit vlastníkům investovat do obnovy domů. A kvalitnější bydlení za přiměřené nájemné může být pro řadu lidí atraktivnější než vlastní bydlení s vidinou zadlužení na 20 až 30 let.