Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Unikátní anketa mezi kandidáty: Milostmi budeme šetřit

Slovensko-cest

  12:00
PRAHA - První cesta povede na Slovensko, vlajka EU bude viset, úlet s dalajlamismem a milosti jen výjimečně. V tom se shodnou (až na Janu Bobošíkovou) další oslovení kandidáti na prezidenta v unikátní anketě Lidových novin.

Prezidentští kandidáti. Zleva nahoře Zuzana Roithová, Vladimír Dlouhý, dole Přemysl Sobotka a Jana Bobošíková foto: kolážLidovky.cz

Měsíc před uzávěrkou nominací (lhůta vyprší 6. listopadu) LN mapovaly postoje kandidátů. Jejich odpovědi na devět základních dotazů mohou voličům posloužit jako vodítko pro výběr ideálního adepta.

Otázky LN:

1. Pokud byste byl(a) zvolen(a), kdo by tvořil váš nejužší tým na Hradě?
2. Vyvěsil(a) byste na Hradě vlajku Evropské unie?
3. Prozraďte své první kroky ve funkci – kam byste zamířil(a) na první návštěvu, co byste hned změnil(a)?

4. Jak otevřeně byste vedl(a) hospodaření Hradu? Odtajnil byste výdaje na chod a reprezentaci?
5. Zveřejňoval(a) byste při milostech detailní okolnosti případu, aby mohly podléhat veřejné kontrole?
6. Jak často byste se zúčastňoval(a) zasedání vlády? A jaký postup byste kabinetu doporučil(a) v aktuální otázce zvyšování daní?
7. Prozraďte jméno aspoň jednoho člověka, kterého byste navrhoval(a) jako kandidáta na ústavního soudce a do bankovní rady ČNB.
8. Kdo je podle vás opomíjen při udělování státních vyznamenání? Ocenil(a) byste třeba posledního žijícího z Mašínů?
9. Co soudíte o tzv. dalajlamismu? Je podpora tibetské exilové vlády hloupou módní vlnou, nebo nezbytný postoj, z něhož nesmí Česko ustoupit? 

Vladimír Dlouhý

Vladimír Dlouhý odstartoval prezidentskou kampaň

1. Aktuálně vytvářím tým spolupracovníků.

2. Ano, vyvěsil. Dnešní situaci EU vnímám kriticky a mám zásadní výhrady k řadě unijních politik. Jsme ale členy EU a při konstruktivním přístupu prosadíme více změn.

3. První cesta by směřovala na Slovensko. A posoudil bych možnost amnestie, ale nyní jí říkám ne.

4. Nedomnívám se, že je třeba vytvářet další opatření, kterými by byli Hrad a jeho pracovníci „obnažováni“. Jsem pro transparentní prezentaci odměn hlavy státu a jeho spolupracovníků. Nemělo by to ale překročit určité meze.

Anketa LN mezi prezidentskými kandidáty:

Odpovědi dalších prezidentských kandidátů v anketě LN najdete ZDE:

Unikátní anketa mezi kandidáty: Mašíni vyznamenání nedostanou

Poslední díl seriálu najdete na serveru Lidovky.cz odpoledne.

5. Obecně říkám, že bych s milostmi zacházel velmi obezřetně a byl zdrženlivý v jejich udělování. Přihlížel bych ke zdravotní situaci, sociálním souvislostem a ke společenské závažnosti činu, za který byla osoba odsouzena.

6. Práva účastnit se jednání vlády bych využíval výjimečně. Zvýšení DPH nepodporuji, připomínám ale, že udržení fiskální stability je pro osud české ekonomiky i celé společnosti zásadní.

7. Snažil bych se zajistit složení, které odrazí širší názorové spektrum, byť z lidí s jinými názory, než mám.

8. Státní vyznamenání lze udělovat i lidem mladším, kteří pro naši zemi udělali něco mimořádného. Mám však jasno: bratry Mašíny bych nevyznamenal.

9. Zvolená forma byla nevhodná, obsah je komplikovanější. Možné východisko: jsme členy EU a NATO. I větší země v těchto seskupeních hledají obtížně politiku vůči Číně, pomáhá jim jejich síla. Zkusme se poučit, k této síle se ekonomicky přidat a hospodářskou spolupráci s Čínou rozvíjet.

Přemysl Sobotka

Přemysl Sobotka

1. Jména svých spolupracovníků zveřejním, až budu zvolen prezidentem, do té doby jde pouze o spekulace.

2. Pražský hrad je symbolem české státnosti a vlát na něm má jen prezidentská standarta a česká vlajka. Žádná jiná.

3. Na první zahraniční cestu bych zamířil na Slovensko.

4. Jsem pro otevřené hospodaření Hradu. Zveřejňování všech účetních detailů je ale nemožné.

5. Jasně jsem deklaroval, že milosti bych uděloval jen výjimečně a pouze ze sociálních či zdravotních důvodů.

6. Nemyslím si, že by prezident měl vládě cokoliv doporučovat, za exekutivu je odpovědná vláda, nikoliv prezident. Obecně jsem zastáncem názoru, že vysoké daně vždy znamenají vysokou míru přerozdělování, tedy silný a rozbujelý stát, podhoubí pro korupci a mizivou kontrolu.

7. O jakýchkoliv jménech na jakékoliv funkce nepovažuji za vhodné spekulovat před zvolením.

8. Bratrům Mašínům bych státní vyznamenání neudělil, vyznamenání mají národ symbolicky spojovat, nikoliv dělit. To ale nic nemění na tom, že je považuji – vzhledem ke svým rodinným zkušenostem za hrdiny.

9. Jsem přesvědčen, že lidská práva a svobody jsou nedělitelné a neobchodovatelné.
Právě to ale někdy dělají ti, kteří si tyto svobody berou jako rukojmí pro své ideologie či politické cíle.

Jana Bobošíková

Jana Bobošíková při volbě prezidenta

1. Tým bych vybrala z lidí, s nimiž spolupracuji a důvěřuji jim.

2. Vlajku bych na Hradě nevyvěsila. EU není státní útvar.

3. Má první cesta by vedla na Slovensko. Pokud bych usedla na Hradě, pozvu učitele na Hrad k jejich svátku 28. března.

4. Zveřejnila bych vše, co ukládá zákon.

5. Zneužití institutu milostí se nikdy neprokázalo. Pokud prezident toto právo má, je na něm, jak je využije, a nikomu nic zdůvodňovat nemusí. Milostmi bych se snažila šetřit. Jde-li o detaily udělených milostí, zveřejňovala bych do té míry, aby nebyla porušena ochrana osobních údajů.

6. Jednání vlády bych se účastnila častěji, než bylo zvykem.
Současnou daňovou politiku považuji za projev politické impotence, která destabilizuje daňový systém. Bez snížení DPH a spotřební daně ekonomiku nenastartujeme.

7. Považuji za velkou chybu, že Senát odmítl jmenovat soudcem Ústavního soudu profesora Václava Pavlíčka či současného soudce Evropského soudního dvora advokáta Aleše Pejchala. Jejich rozhled by zabránil, aby se Ústavní soud vžil do role třetí komory parlamentu. Pokud jde o bankovní radu ČNB, navrhovala bych tytéž členy či lidi z obdobných odborných kruhů. Například ekonomy Markétu Šichtařovou či Aleše Michla.

8. Státní vyznamenání bych udělovala těm, kteří hájili naši samostatnost a svobodu i bez ohledu na rizika, která s sebou obrana nesla. Ocenila bych příslušníky druhého odboje. Panu Mašínovi bych vyznamenání neudělila. A ocenila bych i ty, kteří svou vynikající prací dělají jméno Česku. Doktor Bohdan Pomahač, kardiochirurg Jan Pirk či zpěvačka Helena Vondráčková.

9. Rozvoj obchodu s Čínou a Ruskem je v bytostném zájmu Česka. Dalajlamismus by určitě nebyl mou oficiální politikou.

Zuzana Roithová

Zuzana Roithová

1. Mluvit o rozdělování funkcí na Hradě je předčasné.

2. Ano, tak jak je to běžné v zemích Unie.

3. První cesta by vedla rozhodně na Slovensko.

4. Hospodaření musí být maximálně transparentní. Pokud jde o odměny, odvíjely by se od předem stanovených kritérií a v tomto rozsahu by byly také zveřejňovány.

5. Udílení milostí nesmí být opravou soudního rozhodnutí o vině. Institut milosti vnímám jako mimořádný humanitární akt, s nímž je třeba zacházet citlivě a nebránit se veřejné kontrole. Rozsah zveřejnění detailů nelze řešit paušálně – v některých případech by z toho mohly plynout vážné následky.

6. Prezident nemá pravomoc rozhodovat o daňové politice státu. Účast prezidenta má smysl při jednáních vlády o strategických či závažných tématech s dopadem na život občanů. V zájmu občanů i hospodářství jako celku by měla být DPH co nejnižší.

7. Ústavní soudce – Petr Pithart, po dosažení věkového limitu Jan Kysela; bankovní rada – Tomáš Sedláček.

8. Vyznamenáni mají být lidé s mimořádnou odvahou, ale mají sloužit i jako vzor hodný následování – tento aspekt u Mašínů chybí. Vyznamenání bych jim neudělila.

9.„Dalajlamismus“ i kontext, ve kterém byl použit, považuji za hloupý úlet premiéra, omluvitelný snad jen jeho únavou. Ochrana lidských práv se stala vlajkovou lodí zahraniční politiky a měli bychom být konzistentní a důslední.

Další díl unikátní ankety najdete na serveru Lidovky.cz odpoledne.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!