9. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Unikátní anketa mezi kandidáty: Mašíni vyznamenání nedostanou

Prezidenští kandidáti Jan Fischer, Miloš Zeman (horní řada zleva), Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka a Vladimír Dlouhý (dolní řada zleva). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidenští kandidáti Jan Fischer, Miloš Zeman (horní řada zleva), Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka a Vladimír Dlouhý (dolní řada zleva). | foto: Koláž: Míla

PRAHA Bude to první viditelná změna nástupce Václava Klause v čele země: nová hlava státu nechá nad Hradem vyvěsit vedle české vlajky i tu Evropské unie. Přiznávají to favorité lednové prezidentské přímé volby v unikátní anketě Lidových novin.

Měsíc před uzávěrkou nominací (lhůta vyprší 6. listopadu) LN mapovaly postoje kandidátů. Jejich odpovědi na devět základních dotazů mohou voličům posloužit jako vodítko pro výběr ideálního adepta.

Otázky LN:

1. Pokud byste byl(a) zvolen(a), kdo by tvořil váš nejužší tým na Hradě?
2. Vyvěsil(a) byste na Hradě vlajku Evropské unie?
3. Prozraďte své první kroky ve funkci – kam byste zamířil(a) na první návštěvu, co byste hned změnil(a)?

4. Jak otevřeně byste vedl(a) hospodaření Hradu? Odtajnil byste výdaje na chod a reprezentaci?
5. Zveřejňoval(a) byste při milostech detailní okolnosti případu, aby mohly podléhat veřejné kontrole?
6. Jak často byste se zúčastňoval(a) zasedání vlády? A jaký postup byste kabinetu doporučil(a) v aktuální otázce zvyšování daní?
7. Prozraďte jméno aspoň jednoho člověka, kterého byste navrhoval(a) jako kandidáta na ústavního soudce a do bankovní rady ČNB.
8. Kdo je podle vás opomíjen při udělování státních vyznamenání? Ocenil(a) byste třeba posledního žijícího z Mašínů?
9. Co soudíte o tzv. dalajlamismu? Je podpora tibetské exilové vlády hloupou módní vlnou, nebo nezbytný postoj, z něhož nesmí Česko ustoupit? 

Jan Fischer

Kandidát na prezidenta Jan Fischer otevřel na Žižkově svou volební kancelář.

1. V týmu by byli lidé s praxí ve státní správě, zkušení v domácí i mezinárodní politice, znalí pravidel protokolu a disponující přísnými bezpečnostními prověrkami.

2. Ano, měla by tam viset už nyní.

3. Navštívil bych Slovensko a zmodernizoval fungování Kanceláře prezidenta republiky.

4. Jsem zastáncem transparentnosti a regulace financování kampaně. Samozřejmostí je zveřejňování všech mých příjmů a majetkových poměrů, plat prezidenta chci snížit o 20 procent.

5. Milosti bych uděloval zcela výjimečně, z vážných humanitárních důvodů a řádně je vždy odůvodnil. Za milosti ručí prezident ctí.

Anketa LN mezi prezidentskými kandidáty:

Odpovědi dalších prezidentských kandidátů v anketě LN si přečtěte na serveru Lidovky.cz během dne.

6. Navržené zvýšení daní považuji za špatné. Více daní = více krize. Mnohem lepší než zvyšovat DPH či brát slevy pracujícím důchodcům a útočit na rodiny živnostníků s dětmi je zlepšit podmínky pro podnikání.

7. Jen naznačím, že působení současného předsedy Ústavního soudu i guvernéra ČNB považuji za důstojné, kompetentní a dobře hájící řád a zájmy země.

8. Je mnoho osob, které si ocenění dávno zasloužily. Nechápu, proč se na nich šetřilo. Mám na mysli třeba Radka Brzobohatého. Vyznamenání mají společnost spojovat, ne rozdělovat. Bratrům Mašínům bych je proto neudělil.

9. Použití toho nesmyslného termínu premiérem bylo velmi nešťastné. Byznys nemůže mít navrch nad svobodou.

Miloš Zeman (Zemanovci)

Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2010

1. Oslovil bych stávajícího kancléře Jiřího Weigla, ať zůstane ve funkci. Naopak vylučuji angažmá Miroslava Šloufa. Poradce na zemědělství by byl František Čuba.

2. Jsem eurofederalista. Takže ano, dokud bych byl spokojen se stavem EU.

3. První má cesta by vedla na Slovensko.

4. Klidně, i když mnoho lidí bych překvapil, jak málo peněz mám.

5. Stejně jako bych nevyhlašoval amnestii, milosti bych také neuděloval. S jedinou výjimkou: pokud někdo umírá ve vězení a přeje si dožít v domácím prostředí, nedopustil se přitom třeba vraždy, pak ano. Udělování milostí jinak považuji za feudální přežitek.

6. Je dobré zvyšovat daně jen tehdy, jestliže příjmy z nich jdou do rozumných investic, které vytvářejí naši budoucnost a nové pracovní příležitosti a snižují nezaměstnanost. Především bych prosazoval uchování snížené sazby na základní potraviny a léky.

7. Pokud jde o návrhy na ústavní soudce, konzultoval bych je především s předsedou Pavlem Rychetským, vede soud dobře.

8. Mohl by to být třeba Karel Kryl, který má zatím jen jistá vyznamenání. Mašínům není možné v žádném případě udělit ocenění. Válečné právo zakazuje zabíjení civilistů.

9. Dalajlamu chápu jako intelektuálního, ne politického vůdce a domnívám se, že s jeho náboženskými názory lze souhlasit či polemizovat. Nepoužil bych dalajlamismus v jiném slova smyslu než šintoismus, hinduismus.

Karel Schwarzenberg (TOP 09)

Karel Schwarzenberg

1. Je velká skupina schopných lidí, ze které bych vybíral. Nepřijde mi slušné nyní někoho jmenovat.

2. Samozřejmě že ano.

3. Moje cesta by jistě vedla na Slovensko. A seznámil bych se se současným chodem prezidentské kanceláře.

4. Zveřejňoval bych co nejvíce informací, včetně nákladů a jednotlivých položek.
Prezidentský úřad má být maximálně transparentní. Je normální, že tyto informace jsou veřejně dostupné, hlava státu má být v tomto vzorem.

5. V udělování milostí bych byl střídmý. A ve zveřejňování podrobností je třeba být opatrný. Z minula vím, že některé případy jsou citlivé a uvádění konkrétních údajů může způsobit lidem škody.

6. Chtěl bych se především vyhnout používání prezidentských vet v hospodářských otázkách. Zvyšování DPH je třeba vnímat v kontextu snahy této vlády o rozpočtovou odpovědnost. Ve chvíli, kdy to hospodářská situace umožní, bude možné DPH snížit.
Sazby DPH nelze stanovit na věky.

7. Nebudu říkat žádná jména. Byli by to lidé odborně zdatní, s dobrou pověstí.

8. Nemám seznam lidí, kterým by se mělo udělit vyznamenání. Pokud jde konkrétně o bratry Mašíny, posledního žijícího bych vyznamenal. U ostatních jsme to bohužel, stejně jako u Milana Paumera, promeškali.

9. Není v protikladu dbát na dodržování lidských práv a přitom provádět úspěšnou hospodářskou politiku směrem do zahraničí.

Jiří Dienstbier (ČSSD)

Senátor a prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dientsbier

1. Jde o podstatnější věci. Budu se snažit o profesionalitu, solidnost a otevřenost činnosti prezidentské kanceláře.

2. Jsme součástí EU, ztělesňuje společné hodnoty, humanismus, svobodu každého člověka a důstojné životní podmínky pro všechny. K těmto hodnotám bychom se i symbolicky měli hlásit.

3. První zahraniční cesta vede již tradičně na Slovensko.

4. Jsem pro transparentní fungování hradního aparátu, ať se vyhneme podezřením z nehospodárnosti a trafikantství. Kdo pracuje ve veřejných funkcích, musí akceptovat, že je veřejnou figurou a jeho plat vejde ve známost.

5. Milost má být mimořádným krokem, neudílel bych ji lidem odsouzeným za korupční jednání. Důvody zveřejním, aby byla zajištěna kontrola a nepochybovalo se o motivech.

6. Doporučil bych nezvyšovat DPH a zachovat sníženou sazbu na léky a potraviny.

7. Kandidáty bych konzultoval s odborníky, aby byla jistota vysoké profesionality i morální integrity.

8. Řídil bych se přínosem k obraně či rozvoji státu, společnosti, roli hraje i mravní základ vyznamenaného. Bratry Mašíny bych nevyznamenal. Považuji je za vrahy.

9. Zahraniční politika Česka je založena na ochraně lidských práv, na tom nechci nic měnit. Není to dávno, co byla nesvoboda i u nás, a každý státník, který se zastal zdejších lidí či je navštívil, pomohl prosazování svobody a demokracie v Československu. Ale usiloval bych i o podporu našich podnikatelů na cizích trzích.

Odpovědi dalších kandidátů najdete odpoledne na serveru Lidovky.cz.

Lidové noviny, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz