Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

ANKETA

Česko

Na dny otevřených dveří se vyplatí připravit se a nečekat, že všechny informace dostanete „naservírovány“ od pedagogů a studijních referentů. Nevíte, na co se ptát? Zeptali jsme se tedy za vás: O CO SE UCHAZEČI O STUDIUM NEJVÍCE ZAJÍMAJÍ?

VŠB-TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA

Uchazeči se nejčastěji zajímají o přijímací řízení - jak přesně probíhá a jaké podmínky pro přijetí musejí splnit, a pak také o samotné uplatnění absolventů daného oboru. ANKETA

ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA, PRAHA

Termíny přijímacího řízení, zohlednění výsledků ze středních škol, počty uchazečů a přijatých studentů z předchozích let, skladba předmětů jednotlivých oborů, uplatnění v praxi, možnost studia v zahraničí.

VYSOKÁ ŠKOLA POLYTECHNICKÁ, JIHLAVA

O jednotlivé obory, učební plány, podmínky přijímacího řízení, počty přijatých, ale i vybavení školy, jaká je možnost získání kolejí.

UNIVERZITA OBRANY, BRNO

Uchazeči se nejvíce zajímají o tradiční oblíbené studijní obory: o všechny obory na Fakultě vojenského zdravotnictví, kde studenti studují současně fakultu Univerzity obrany a Lékařskou respektive Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, o studijní obor pilot a velitel průzkumných jednotek. Informují se také o ekonomickém zabezpečení studentů (studenti vojenských programů mj. dostávají plat, mají zdarma ubytování) a perspektivu a uplatnění po skončení vojenské kariéry (univerzita nabízí programy, které lze uplatnit i v další civilní kariéře).

SLEZSKÁ UNIVERZITA

V OPAVĚ Uchazeči se zajímají především o podmínky přijímacích zkoušek, studijní obory, možnosti ubytování a mimostudijního vyžití. Jinak jsou otázky značně individuální a závisí také na tom, zda se uchazeč o studiu na naší univerzitě informoval i z jiných zdrojů.

POLICEJNÍ AKADEMIE ČR V PRAZE

Nejčastější dotazy uchazečů o studium se týkají především přijímacího řízení, mimostudijních aktivit, sportovního vyžití a ubytování.

Pokračování na straně IX

Dokončení ze strany V

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Studenti se zajímají o termíny přijímacích zkoušek, možnosti přijetí ke studiu bez přijímacích zkoušek, možnost získání ubytování na kolejích, jak často bývá výuka v týdnu (jestli pět dnů, nebo méně), kolik bývá předmětů a jak velká část výuky probíhá v laboratořích.) Zajímá je ale také, jaké jsou možnosti uplatnění na trhu práce po absolutoriu, studium v zahraničí, koleje, stravování, knihovny, jak náročná je výuka matematických předmětů nebo zda se platí školné. Slovenští uchazeči se ptají, jestli existují nějaké kvóty pro přijetí určitého počtu slovenských studentů.

VYSOKÁ ŠKOLA CHEMICKOTECHNOLOGICKÁ V PRAZE

Studenti se zajímají především o nabídku studia a jeho náročnost a chtějí znát, jaké jsou šance pro uplatnění po ukončení studia. Časté otázky se týkají také možností studia v zahraničí.

UNIVERZITA J. E. PURKYNĚ, ÚSTÍ NAD LABEM

Nejčastější dotazy na Dnu otevřených dveří se týkají přijímacích zkoušek (typů testů a jejich hodnocení, podmínek pro postup do 2. kola u dvoukolových zkoušek aj.) a oborů, kde jsou tyto přijímací zkoušky vypsány. U nových oborů se uchazeči zajímají i o možnost uplatnění na trhu práce a o profil absolventa. Uchazeči vítají možnost promluvit si se studenty, kteří na dané fakultě a v daném oboru studují. K nim směřují dotazy na celkovou náročnost studia a kvalitu uskutečňované výuky.

VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ, PRAHA

Z minulých let vyplynulo, že uchazeči mají největší zájem o obsah jednotlivých oborů (tj. skladbu předmětů), o vlastní podmínky přijetí (tj. administrativní podrobnosti spojené s přihlášením a o vlastní průběh přijímacího řízení) a také o uplatnění absolventů či možnosti výjezdů do zahraničí. Velmi častý je dotaz na studium jazyků, kterým je v rámci všech oborů věnována velká pozornost a mají jeden z největších rozsahů v rámci ekonomických fakult v ČR.

TECHNICKÁ UNIVERZITA, LIBEREC

Nejčastěji padají dotazy na možnost přihlásit se na více studijních oborů na fakultě nebo na uznávání jazykových certifikátů. Maturanty zajímá, zda fakulty zohledňují studijní průměr dosažený na střední škole, nebo zda fakulta přijímá bez přijímacích zkoušek na základě výborných studijních výsledků na střední škole. Četné dotazy bývají směřovány na možnosti studia v konzultačních střediscích Jičín a Česká Lípa, kde Hospodářská fakulta zajišťuje výuku v kombinované formě studia v oboru Podniková ekonomika, nebo na možnosti kombinovaného studia strojírenských oborů v Jihlavě. Všeobecně se dá říci, že zájem o kombinované formy studia se zvyšuje. Velmi častým dotazem je, zda univerzita pořádá přípravné kurzy z matematiky. Stranou zájmu potenciálních studentů Technické univerzity v Liberci nezůstává ani studium v anglickém jazyce na Univerzitě NISA.

UNIVERZITA PARDUBICE

O nabízené studijní obory, o podmínky přijímacích zkoušek (jak jsou náročné, jestli fakulta poskytuje nějaké materiály a vzorové testy, z jaké literatury se mohou připravovat). Uchazeče zajímá, jestli jsou nabízeny přípravné kurzy - výhodou je, že při nich získají představu o náročnosti studia a mohou si procvičit látku, která se u přijímacích zkoušek objeví. Samozřejmě chtějí vědět potřebné termíny pro plánování své studijní přípravy i podání přihlášek. Chtějí vědět, jaké má univerzita zázemí a vybavenost v oblasti IT a počítačových laboratoří nebo jaké jsou možnosti ubytování.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!