Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Annu z Kuřimi chytili Norové

Česko

Barbora Škrlová se znovu omladila o dvacet let. Tentokrát v Norsku hrála třináctiletého Adama.

PRAHA/BRNO Norská policie zadržela v sobotu Barboru Škrlovou. Třiatřicetiletá žena, která se v kauze kuřimského týrání dětí vydávala za dvanáctiletou Annu, tentokrát vystupovala jako třináctiletý Adam. Dokonce chodila v Norsku do školy.

O Barboru–Aničku–Adama mají enormní zájem brněnští policisté, kteří kuřimskou kauzu řeší. Proto ještě včera zařizovali její transport zpět. Škrlová nakonec včera večer přiletěla v doprovodu policie na pražské letiště, z Ruzyně pak byla eskortována do Brna. Tam má soudce Tomáš Kurfiřt rozhodovat, zda půjde do vazby. „Škrlová je obviněna z trestného činu poškozování cizích práv,“ řekl LN Vladimír Kutnohorský ze státního zastupitelství. Její zadržení a úterní eurozatykač tak paradoxně nesouvisí s kuřimským týráním, v němž může být svědkyní, spolupachatelkou i týranou. Zákon měla porušit loni v květnu, když se v Klokánku vydávala za třináctiletou Annu. Podle vedoucí Ditty Pokorné Škrlová zneužila například lékaře a odborníky, kteří se jí jako třináctileté dívce snažili pomoci.

Norové přišli na stopu Škrlové kuriózním způsobem. Na českou Linku bezpečí se v prosinci obrátil chlapec, který tvrdil, že žije v norském dětském domově a týrá ho otec. 16. prosince ale „Adam“ z domova zmizel. Podobně jako dříve v roli Aničky z Klokánku. V sobotu Norové uspěli. „Ukázalo se, že se nejedná o pohřešovaného chlapce, ale o 33letou ženu, která používala chlapcovu identitu,“ uvedla policejní mluvčí z Osla Hanne Kristin Rohdeová.

Škrlová přijela do Norska zřejmě s rodinou bývalého šéfdramaturga pardubického divadla Martina Fahrnera. Vydávala se za jeho třináctiletého syna Adama, který ale podle Norů pobýval v Česku. „S pomocí chlapcových rodičů byla prezentována norským úřadům jako jejich syn,“ řekla Rohdeová. Norská policie podle informací LN případ uzavřela a domnělému otci udělila pokutu asi padesát tisíc korun, Škrlové třetinu.

Právník Barbory Škrlové Richard Novák s obviněním své klientky nesouhlasí. Novák je i právníkem jejího bratra Jana. Také on spolu s dalšími osobami čelí obvinění za týrání kuřimských chlapců, do něhož byl zřejmě zapleten jejich otec Josef, hlava náboženské sekty.

***

Případ Škrlová

* 7. května 2007 našla policie v Kuřimi svázaného sedmiletého Ondřeje. On, jeho bratr Jakub a záhadná třináctiletá Anna skončili 10. května v Klokánku. * 11. května 2007 policie poslala Kláru Mauerovou kvůli týrání syna Ondřeje do vazby. Později policie začala stíhat ještě několik dalších lidí. * 12. května 2007 Anna z Klokánku utekla. Policie po ní začala pátrat. Testy DNA později potvrdily, že šlo o Barboru Škrlovou (32). * 15. června 2007 se Škrlová přihlásila na české ambasádě v Dánsku a poskytla LN zatím jediný exkluzivní rozhovor. * 5. ledna 2008 zadržela policie Škrlovou v Norsku jako třináctiletého Adama.

Autor:

Mohlo by vás zajímat