Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ANO a Změna uzavřely v Liberci koalici. Primátorem bude Batthyány

Česko

  19:57
LIBEREC - Vítězná Změna pro Liberec a ANO 2011 podepsaly v neděli večer koaliční smlouvu. Koalice bude mít v 39členném zastupitelstvu většinu 21 mandátů. Nabízí ale ještě TOP 09, aby se připojila, pak by měla koalice 23 zastupitelů. Primátorem stotisícového města by se měl stát lídr ANO Tibor Batthyány.

Jan Korytář (Změna) a Tibor Batthyany (ANO) při podpisu koaliční smlouvy v Liberci. foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Mezi hlavní cíle koalice patří pokračování v oddlužování města, chce zefektivnit řízení města a městských společností a více zapojit do rozhodování veřejnost a zkvalitnit podmínky pro život všech jeho obyvatel,“ uvedla Zuzana Tachovská ze Změny.

PSALI JSME:

V čele města bude stát devítičlenná rada. ANO bude mít vedle primátora jednoho náměstka Tomáše Kyselu a dva radní. Vítězná Změna se spokojila s postem statutárního náměstka pro lídra Jana Korytáře. V radě bude mít ještě dva náměstky - Karolínu Hrbkovou a Ivana Langra, a dva radní. „Ke schválení bude ale vždy třeba šesti hlasů, aby měl slabší partner jistotu, že ho ten silnější nepřehlasuje,“ řekl Korytář. Rada ještě může doznat změn - TOP 09 má do pondělního večera čas, aby se ke koalici připojila.

ANO spolupráci se Změnou odmítalo

Změna pro Liberec volby v Liberci vyhrála, získala 12 mandátů v zastupitelstvu. ANO skončilo druhé s devíti zastupiteli. Volební vyjednávání v Liberci trvala šest týdnů. Změna chtěla původně vytvořit koalici se Starosty a TOP 09, jednání ale ztroskotala. Na podobném základě pak vyjednávalo o koalici také ANO, ale rovněž neúspěšně.

ANO před volbami spolupráci se Změnou v Liberci odmítlo kvůli osobním útokům, pomluvám i výhrůžkám, které prý Změna v předvolební kampani použila. Po volbách představitelé hnutí ANO své stanovisko zopakovali. Když ale ztroskotala jednání o koalici se Starosty pro Liberecký kraj, svůj postoj přehodnotili.

ČTĚTE TAKÉ:

„Přestože nás řada lidí od spolupráce se Změnou zrazuje, my jsme dospěli k názoru, že bychom jim šanci dát měli,“ řekl Batthyány. Dodal, že se zavedenými stranami nemá ANO dobré zkušenosti při vyjednávání, zkušenosti se Změnou jsou podle něj pozitivní a věří tomu, že koalice bude fungovat.

Ve volbách do zastupitelstva uspělo v Liberci sedm z 15 kandidátek. Třetí za Změnou a ANO skončili Starostové, kteří mají osm zastupitelů. Čtvrtá je s velkým odstupem ČSSD, která má čtyři mandáty, po dvou zastupitelích získali komunisté, TOP 09 a ODS.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat