18. dubna 2018 7:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO asi kývne na vyšší nemocenskou v prvních třech dnech. Nejdřív ale za rok

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Richard Brabec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Brabec. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA  Hnutí ANO zřejmě vyhoví požadavkům ČSSD a KSČM na zavedení 60procentní nemocenské v prvních třech dnech nemoci, změnu chce ale posunout minimálně na červenec 2019. Na dotaz České televize to ve středu novinářům řekl vicepremiér a místopředseda vládního hnutí Richard Brabec s tím, že zrušení takzvané karenční doby by mělo být propojeno s kompenzačními opatřeními pro zaměstnavatele a zavedením elektronické neschopenky.

Kvůli přípravě spojených opatření by ANO preferovalo odložení změny minimálně na červenec 2019, ještě raději na začátek roku 2020. O zrušení karenční doby, jak je navrhla ČSSD, by Sněmovna mohla začít jednat v pátek. Poslanci o tom rozhodli v úterý při projednávání změn programu schůze. Návrh je stále součástí vyjednávání ANO a ČSSD o koaliční vládě. Brabec uvedl, že ve hře je nyní odložení termínu spuštění nové podoby nemocenské, procentuální výměra zřejmě projde v podobě podporované komunisty a socialisty.

Zaměstnanci by podle sociálnědemokratické novely zákoníku práce dostávali i v prvních třech dnech 60 procent platu, náklady by nesl zaměstnavatel. Zaměstnavatelům i osobám samostatně výdělečně činným by se ale o 0,2 procentního bodu snížily odvody na nemocenské pojištění.

Vládní hnutí ANO připouštělo jiné parametry. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo dvě možnosti. Dávalo přednost variantě, podle níž by nemocní dostali první tři dny 30 procent platu a zaměstnavatelé by propláceli první až 11. den stonání místo nynějšího čtvrtého až 14. dne. Druhá možnost předpokládá 60procentní nemocenskou současně se zavedením vyšších odvodů pro zaměstnance.

Nyní nedostávají zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nic. Náhradu mzdy poskytuje od čtvrtého do 14. dne nemoci za pracovní dny zaměstnavatel, a to tři pětiny průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

ČTK
  • 2Diskuse