Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ANO vadí návrh na úpravu daňového balíčku. Lobbisté, kritizuje koalici Schillerová

Česko

  9:34aktualizováno  16:25
Za výsměch občanům označila šéfka poslanců ANO Alena Schillerová, že do daňového balíčku předseda klubu ODS Marek Benda navrhl snížit daň z loterií z nynějších 35 procent na 23 procent. „V tichosti byl načten poslancem ODS načten návrh, který snižuje zdanění hazardu, daně z neřesti,“ kritizovala Schillerová.

„Tato koalice je lobbistickou skupinou,“ prohlásil šéfka poslanců ANO.

Za nehorázné a neskutečné označila, že to návrh poslance ODS Marka Bendy má i podporu ministra financí Zbyňka Stanjury.

„Týká se to Sportky,“ hájil po jednání vlády Stanjura Bendův návrh.

„Jedná se o věc, která tady byla před třemi lety velmi neférově schválena, kde došlo k dramatickému navýšení u loterií z 23 na 35 procent. Já jsem to pak žaloval u Ústavního soudu, který mi nedal za pravdu, ale řekl, že to je věc zákonodárce. Myslím si, že vzhledem k tomu, jak to tehdy bylo účelové, že bychom se měli vrátit zpátky k původnímu řešení,“ zdůvodnil svůj návrh ve Sněmovně Marek Benda z ODS.

Sněmovna v úterý projednávala daňový balíček, ke kterému mohli poslanci načítat pozměňovací návrhy. Daňový balíček budou schvalovat příští týden v pátek na mimořádné schůzi.

Reálný schodek navrženého rozpočtu je 470 miliard, řekla Schillerová

Poslanci ve středu v prvním čtení kývli na to, že rozpočet na příští rok má mít schodek 295 miliard korun. Nyní budou moci navrhnout přesuny v rozpočtu.

„Reálný schodek není 295 miliard, ale 470 miliard,“ prohlásila šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Zopakovala, že návrh rozpočtu počítá i s příjmy, které nejsou podloženy legislativou. Právě s „válečnou daní“, českou windfall tax, kterou chce vláda prosadit společně s daňovým balíčkem.

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat