2. června 2016 10:54, aktualizováno  13:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO dostalo půlmilionový dar od tabákové firmy. S hlasováním to nesouvisí, říká Babiš

Kouření - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

PRAHA Pouze dva dny poté, co ve sněmovně neuspěl vládní protikuřácký zákon, přistálo na transparentním účtu hnutí ANO půl milionu od tabákové firmy. Šéf hnutí Andrej Babiš však odmítá, že by měl dar cokoli společného s hlasováním v parlamentu. Společnost prý ani nezná. Uvedl to deník Právo.

Podle mluvčí ANO Lucie Kubovičové chtěla tabáková společnost Velta Plus EU s. r. o., která se podle obchodního rejstříku zabývá mimo jiné zpracováním tabáku a výrobou tabákových výrobků, zřejmě jen podpořit kandidátku na hejtmanku Janu Vildumetzovou. Sám ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že štědrý dar v hodnotě pěti set tisíc nijak nesouvisí s hlasováním ve sněmovně.

Tuto verzi sdělila rovněž tabáková společnost. „Pan jednatel se rozhodl podpořit ANO, protože z jeho hlediska mají nejlepší politický program. Se žádostí o podporu nás oslovilo víc politických subjektů,“ sdělila Právu, který zprávu přinesl jako první, asistentka jednatele Jana Havlová.

Faltýnek: Propojení na dění ve sněmovně je úplně scestné

Dar na účet hnutí ANO doputoval přitom pouhé dva dny od hlasování ve sněmovně, přičemž protikuřácký zákon spadl pod stůl právě kvůli hlasům koaličních poslanců ANO. Nakonec pro něj nehlasovala ani třetina zákonodárců hnutí. O možném tlaku tabákových lobbistů na zákonodárce ANO mluvil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

K věci se během odpoledne vyjádřil první místropředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Podle něj je důležité, že sponzorský dar byl udělený ve prospěch karlovarského regionu na kampaň. „Propojení na dění ve sněmovně je úplně scestné,“ uvedl dále.

„Sponzorský dar je beze vší pochybnosti transparentní, na transparentním účtu a pokud vím, ta společnost se zabývá převážně dovozem čaje,“ doplnil. Spojovat hlasování o antikuřáckém zákoně s půlmilionovým darem je liché i podle poslance hnutí ANO Rostislava Vyzuly.

„Seriózní partner“

K tématu vydalo prohlášení také vedení ANO v Karlovarském kraji. „Jsme rádi, že si nás společnost Velta Plus EU vybrala jako seriózního partnera a podporuje naši krajskou organizaci před nadcházejícími volbami. Dle vyjádření jednatele firmy tvoří obrat společnosti za prodej tabáku jen asi 2 procenta, jinak se převážně zabývá prodejem čaje. Spojovat je s aktuálním děním ve sněmovně je buď dokladem o hlouposti, nebo o záměru poškodit hnutí,“ řekl karlovarský krajský předseda hnutí Martin Hurajčík.

Vláda znovu posílá do sněmovny návrh protikuřáckého zákona, který poslanci minulý týden zamítli i hlasy koaličního hnutí ANO. Ministři na jednání jednomyslně schválili nový návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který zapracovává i pozměňovací návrhy schválené v dolní komoře vyjma návrhu poslance Marka Bendy (ODS).

Nová pravidla by podle něj měla platit od ledna. Někteří poslanci ANO předchozí návrh nepodpořili, vadila jim možnost zavedení kuřáren v restauracích, kterou prosadil Benda.

Babiš se střetl s poslankyní Adamovou

Poslankyně TOP 09 Markéta Adamová a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se střetli při čtvrtečních sněmovních interpelacích kvůli průhlednosti financování jejich stran. Adamová označila za podezřelý půlmilionový dar, který Babišovo hnutí ANO dostalo od firmy Velta Plus EU. Babiš naopak nařkl z netransparentního financování TOP 09.

Společnost Velta Plus EU se podle webu označuje za jeden z nejvýznamnějších velkoobchodů s tabákovými produkty. "Tento dar, spolu s jeho načasováním, působí přinejmenším podezřele," řekla místopředsedkyně TOP 09 a Babiše se ptala, jestli hnutí, aby zamezilo spekulacím, peníze vrátí.

Babiš zdůraznil, že dar od firmy je transparentní, všichni o něm vědí a nemá s protikuřáckým zákonem nic společného. S poukazem na vyjádření firmy uvedl, že už se většinově zabývá prodejem jiného zboží a podíl obratu z tabáku tvoří jen dvě procenta. "Spojovat tohle s aktuálním děním ve Sněmovně je buď dokladem hlouposti, nebo záměrem poškodit naše hnutí," řekl Babiš.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!