12. května 2017 10:54, aktualizováno  14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Můžeme si ušetřit paralýzu vlády.‘ Babiš chce místo sebe Schillerovou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 52Diskuse
Andrej Babiš na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na tiskové konferenci. | foto: ČTK

Praha Andrej Babiš uvedl, že nemá důvod odejít z ministerstva financí. Já budu odvolán na návrh premiéra, dodal. Babiš odmítl výhrady ČSSD, že by náměstkyně Alena Schillerová, kterou navrhuje hnutí ANO jako případnou nástupkyni ministra financí, ovlivňovala činnost Finanční správy. Jejím jmenováním by Sobotka urychlil konec krize, míní.

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) nevidí důvod k tomu, aby odešel z ministerstva financí. Během své účasti na pátečním sjezdu Rady seniorů ČR ale novinářům řekl, že bude odvolán na návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). ANO už navrhlo jako jeho nástupkyni koaličním partnerům dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou.

Babiš nevidí důvod k tomu, aby její jméno Sobotka neakceptoval. Odmítl výhrady ČSSD, že by Schillerová ovlivňovala činnost Finanční správy. Jejím jmenováním ministryní by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) urychlil konec krize, uvedl v pátek Babiš.

„Paní Schillerová je profesionál, který pracuje 26 let ve Finanční správě. Doufám, že ho profesně přesvědčí, že je to člověk na správném místě,“ uvedl ministr. Podle něj je navržené řešení nejlepším.

„Není důvod k mému odvolání, nicméně jsem se s tím smířil. Počítám s tím, že mě pan prezident odvolá,“ zopakoval Babiš.

Celé řešení krize podle Babiše závisí na tom, jak rychle zareaguje Sobotka. „Pokud pan premiér rychle zareaguje a přijme paní náměstkyni, tak to řešení krize je jednoduché. Pan premiér může tak předložit tento návrh panu prezidentovi a celá krize je vyřešena a můžeme si ušetřit paralýzu vlády,“ uvedl. Sobotku požádal o schůzku, termín je již dohodnut, odmítl jej ale upřesnit. Babiš dále vyzval premiéra, aby také svolal koaliční radu.

Babiš se zároveň ohradil proti pátečnímu vyjádření ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), že finanční úřad nebyl schopen zahájit správní řízení proti Agrofertu kvůli daňovým únikům. „Na mé bývalé firmě se netrhnou dveře. Probíhají tam od března simultánně tři finanční kontroly,“ uvedl.

Náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová.

Náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová.

Bělobrádek: Nikoho nekádrujeme

Vicepremiér poslal dopis s návrhem Sobotkovi a vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) ve čtvrtek. Lidovci respektují právo hnutí ANO navrhnout kandidáta na ministra financí, uvedl v pátek odpoledne vicepremiér Bělobrádek. „Z koaliční smlouvy jednoznačně vyplývá, že je to věc daného hnutí a my to respektujeme,“ řekl Bělobrádek.

„Není to nic, co by bylo změnou oproti předcházejícím změnám ve vládě. My jsme vždy respektovali právo koaličních stran si tam dát, koho chtějí. My nikoho nekádrujeme. Můžeme mít pochybnosti o mnohých jiných návrzích, můžeme z nich být nadšeni, ale to není náš byznys,“ řekl Bělobrádek. Doplnil, že zodpovědnost za to bere hnutí ANO. „Pak je tu i zodpovědnost pana předsedy vlády a on je ten definitivní, kdo by měl být přesvědčený, že to je krok správným směrem,“ řekl Bělobrádek.

Schillerová je nejlepší řešení krize, tvrdí Babiš

Navrhovaná náměstkyně podle Babiše představuje profesionální úřednici, která celý život pracuje ve finanční správě a není v žádné straně. Svůj návrh považuje Babiš za nejlepší řešení k odblokování současné situace. „Není důvod, aby pan premiér neakceptoval náš návrh a nepředložil ho panu prezidentovi,“ řekl.

Za nesmysly označil Babiš výhrady ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ten před dnešním ranním jednáním grémia sociální demokracie Schillerovou kritizoval, protože podle něj blokovala řádný postup finančního úřadu v případě Babiše a Agrofertu

Babiš nadále odmítá, že by mohl vládní krizi vyřešit tím, že nabídne rezignaci. „Já neodejdu, nemám důvod odejít, já budu odvolán na návrh pana premiéra podle ústavy při porušení koaliční smlouvy. Kdyby nám pan premiér řekl, že se nebude chovat podle koaliční smlouvy, ale podle ústavy, tak bychom s ním do takové vlády nikdy nešli. To, že je premiér, je hlavně moje zásluha,“ řekl Babiš.

Sobotka má podle Babiše problémy ve straně a svým postupem chce ukazovat „silná ramena“. „Nechci být jablko sváru mezi panem prezidentem a panem premiérem, nejlepší řešení je, aby pan premiér akceptoval našeho nominanta. Doporučuju, aby paní náměstkyni přijal, to je velice rychlé řešení,“ dodal.

Brabec vicepremiérem?

Obsahem návrhu, který Babiš ve čtvrtek odeslal předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), je také povýšení ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) do funkce vicepremiéra. Brabec LN informaci potvrdil. „Nebránil jsem se tomu. ANO je jednoznačně teď nakloněno tomu, aby se situace odblokovala co nejrychleji,“ řekl Brabec na konferenci Lidových novin.

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl Babišovo odvolání, prezident Miloš Zeman s ním ale otálí. „Je to právo prezidenta, ale představa, že tady budou pršet ústavní a kompetenční žaloby a bude se to táhnout několik týdnů, není možná. Byli jsme schopni zvládnout v koalici většinu programových bodů bez emocí a napadání se. Teď se to vyhrotilo. Snažím se ostrůvky jakékoliv deviace rozptýlit a budu to dělat z jakékoliv pozice,“ dodal Brabec.

R. Brabec

Richard Brabec

Babiš ve čtvrtek požádal Sobotku o co nejrychlejší svolání koaliční rady a sdělil mu svůj návrh na obsazení ministerstva pro případ, že by prezident Miloš Zeman vyhověl návrhu na jeho odvolání. ČSSD i KDU-ČSL si přejí Babišův konec ve vládě kvůli nejasnostem v jeho příjmech, majetku či obsahu nahrávek, které se nedávno objevily na internetu.

Vicepremiér Babiš sice pro svůj odchod z kabinetu nevidí důvod, ale na rozdíl od začátku současné vládní krize ho již opatrně připouští. Ve čtvrtek uvedl, že nechce být předmětem sporu mezi prezidentem a premiérem. Podle ČSSD by neměl být Babišův nástupce v čele ministerstva spojen s jeho někdejší firmou Agrofert.

O současné náměstkyni ministra financí pro daně a cla Schillerové se spekulovalo jako o možné nástupkyni Babiše už od chvíle, kdy premiér začal usilovat o jeho konec ve vládě. Brabec je místopředsedou hnutí ANO a v kabinetu je od jeho jmenování v lednu 2014. Bělobrádek jejich navržení potvrdil, nechtěl ho však komentovat. „To je věc ANO, nikoli KDU-ČSL,“ uvedl

ČTK, Lidovky.cz
  • 52Diskuse

Najdete na Lidovky.cz