5. ledna 2018 19:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO na Vysočině vymění náměstka hejtmana. Údajně byl v Lidových milicích

Josef Pavlík (ANO) vlevo, vpravo Jiří Běhounek (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Pavlík (ANO) vlevo, vpravo Jiří Běhounek (ČSSD) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

JIHLAVA Hnutí ANO na Vysočině vymění svého náměstka hejtmana pro ekonomiku Josefa Pavlíka kvůli jeho údajnému členství v Lidových milicích. Na jeho místo na únorovém zasedání krajského zastupitelstva hnutí navrhne dosavadního krajského zastupitele z ANO Martina Kuklu. Vyplývá to z tiskové zprávy vydané po pátečním jednání klubu krajských zastupitelů za ANO.

„Beru to na vědomí, taková je politika, takový je život. Samozřejmě, že mě to mrzí,“ řekl v pátek Pavlík.

V krajské koalici je na Vysočině hnutí ANO s ČSSD, ODS a Starosty pro Vysočinu. Odchod Pavlíka začali tento týden prosazovat občanští demokraté, kteří považují jeho členství v komunistických milicích za prokázané na základě soudního rozsudku, který není pravomocný. Pavlík ve čtvrtek uvedl, že s rozsudkem nesouhlasí a proto se proti němu odvolal. ODS pohrozila, že by v případě setrvání Pavlíka ve funkci náměstka mohla z koalice odejít.

Jihlavský okresní soud v polovině listopadu zamítl Pavlíkovu žalobu na server obcasnik.eu kvůli údajně nepravdivým tvrzením o jeho členství v Lidových milicích. To byla do roku 1989 v podstatě ozbrojená složka Komunistické strany Československa, kterou tvořili zpočátku především dělníci.

Krajská koalice má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 29 zástupců. Nejsilnější sociální demokraté mají 11 zastupitelů, hnutí ANO devět, ODS má pět mandátů a koalice Starostové pro Vysočinu čtyři.

Hlasování o Pavlíkově odvolání z postu náměstka navrhli už na prosincovém zasedání krajského zastupitelstva opoziční lidovci. Podle nich náměstek dvakrát lhal o své minulosti, i o svém členství v KSČ. Zastupitelé ale zařazení tohoto bodu do programu tehdy neschválili s odůvodněním, že ještě nemají k dispozici písemné znění rozsudku.

Zástupci ODS se už se zněním soudního rozsudku seznámili. Regionální rada ODS ve středu doporučila svému krajskému zastupitelskému klubu, aby o odchodu Pavlíka vyvolal koaliční jednání. Pokud by se koalice na výměně na postu náměstka nedohodla, mohla by v ní ODS skončit, následně krajský zastupitel a senátor za ODS Miloš Vystrčil.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz