6. prosince 2017 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman přímluvu ANO nezíská. Babišovo hnutí v boji o Hrad nikoho nepodpoří

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Pokud někdo z prezidentských adeptů doufal, že se mu dostane přímluvy hnutí ANO, má smůlu. Hlasování mezi členy o tom, který kandidát je hodný podpory, ANO oproti očekávání neuspořádá. Hnutí nestíhá.

Původně měli členové hlasovat o tom, jestli bude mít ANO vlastního kandidáta, přičemž nejčastěji skloňovanou možností bylo vyslání dosluhujícího ministra obrany Martina Stropnického. V náročných dnech po sněmovních volbách na to nezbyl čas a záměr padl. S tím, že hnutí si vybere z kandidátů, kteří se objeví v oficiální nabídce. Nestane se ale ani to.

„Už na to nemáme čas, máme jiné starosti. Řešili jsme to i na předsednictvu, musíme pracovat na programovém prohlášení vlády, nejde to ani z kapacitních důvodů,“ sdělil LN předseda ANO Andrej Babiš. „Všichni jsou gramotní, rozhodnou se podle sebe, nečekají na názor nějakého Babiše,“ dodal.

Menší rána do Zemanových plánů

Taková přímluva by však byla pro vybraného adepta velmi cenná, poskytl by ji vítěz sněmovních voleb, za nímž stojí zhruba třetina voličů. V kuloárech se očekávalo, že hnutí svým doporučením vybaví obhajujícího prezidenta Miloše Zemana. Nová situace je ale menší rána do hradních plánů, než kdyby ANO nasadilo vlastního nominanta.

V sobotu Zeman přijde promluvit na sjezd SPD Tomia Okamury, kde se bude mimo jiné rozhodovat, koho v lednové volbě hnutí podpoří. Přesto hradní mluvčí Jiří Ovčáček vyloučil, že by šlo o kampaň.

Ani SPD nenasadila do boje vlastního člověka, přestože s tím Okamura během pozičních bitev po sněmovních volbách kalkuloval. Podle informací LN žádal výměnou za to, že sám o Hrad usilovat nebude, aby mu byl Zeman nakloněn. Prezident později vystoupil s prohlášením, že SPD není extremistická strana.

První kolo prezidentské volby bude 12. a 13. ledna, případné druhé o čtrnáct dní později.

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz