Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie -1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO podle Valachové tvoří účelové koalice bez ČSSD, která tak fakticky nevládne

Kateřina Valachová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Valachová | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Hnutí ANO vytváří podle kandidátky na předsedkyni ČSSD Kateřiny Valachové ve Sněmovně účelové koalice s ODS, KSČM či SPD a vliv sociální demokracie na dění v kabinetu je malý. Pokud se to nezmění, ministři ČSSD budou do voleb ve vládě pouze „dožívat“, což nemá smysl, řekla Valachová v rozhovoru před sjezdem. Delegáty při on-line jednání nechce přesvědčovat abstraktními vizemi, ale nabídkou tvrdé práce.

ČSSD je podle Valachové fyzicky ve vládě, ale nevládne. „ANO vytváří účelové koalice někdy s ODS a komunisty, jindy s komunisty a SPD, ale náš vliv na dění ve vládě je poslední rok, nebo spíše od loňského léta, velmi malý,“ řekla poslankyně a bývalá ministryně školství. Pokud se to nezmění, setrvání v ministerských křeslech by pro sociální demokraty znamenalo jen dožívání ve funkcích. „To nemá smysl. Jsme ve vládě, abychom vládli,“ dodala.

Zleva předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka, místopředsedkyně strany Kateřina...
Předseda ČSSD Jan Hamáček.

„Můj plán je být předsedkyní. To bude plně záležet na delegátech sjezdu,“ řekla Valachová na dotaz, zda by v případě neúspěchu v hlasování o předsedovi stála o jiné místo ve vedení. Jako nejbližší spolupracovníky by chtěla mít všech více než 11 000 členů ČSSD. „Aby byli mým týmem. Máme společně šest měsíců na to, abychom znovu zvedli hlavu a řekli této zemi jasně, že jsme tady znovu v plné síle, že zase cítíme svoje kořeny a že jsme se poučili z minulých let těch špatných kompromisů,“ uvedla.

Členové i příznivci by podle ní měli dostat zásadně větší možnost mluvit hlasováním přímo do směřování strany. „Pokud jde o konkrétní výběr lidí (do vedení), to je zcela a plně na delegátech sjezdu. Najít pro zvolené místopředsedy portfolio na míru a stmelit je do jednoho týmu spojeného s členy strany a lidmi – to je práce pro předsedkyni strany,“ prohlásila.

ČSSD by podle Valachové měla být otevřenou stranou, která přitahuje silné osobnosti. „Mělo by jít o sociální demokraty srdcem a rozumem, i když ne s členskou legitimací,“ uvedla. ČSSD by neměla posilovat sebevědomí „nejrůznějšími sňatky“, řekla k vyjednávání o volební koalici se Zelenými. „Pro většinu členů a naše voliče koalice se Zelenými nedává moc smysl. Sociální demokracie má dostatečně silný vlastní ‚zelený‘ proud,“ vysvětlila.

Strana bude nové vedení volit v pátek a sobotu, Valachová chce delegáty oslovit konkrétním slibem tvrdé práce. „Nabídnu jim také hrdost na to, kým jsme. Že jsme sociální demokracie, strana zaměstnanců, živnostníků, drobných podnikatelů, strana, která tady alespoň v časech, kdy se držela pevně vlastních kořenů, vždy byla pro seniory a mladé lidi,“ uvedla. Její program by se vrátil ke kořenům a hlavním myšlenkám strany.

Těmi jsou podle ní svoboda, spravedlnost, solidarita. „Lze dělat kompromisy, ale nesmíme uhnout od ochrany zájmů všech zaměstnanců i drobných živnostníků. Nesmíme se spokojit s nerovností, která dává přednost velkým korporacím a nejbohatším lidem,“ řekla. Valachová dodala, že chce také investovat do mladých lidí a vzdělání všech generací, lepší úrovně života seniorů i mladých.

Hamáčkovi jsou nejblíže Běhounek a Maláčová

Vicepremiér Jan Hamáček nechce před sjezdem ČSSD, kde bude v pátek a sobotu obhajovat funkci předsedy strany, vzkazovat, koho by si přál ve svém týmu ve vedení sociální demokracie. Řekl, že jsou mu blízcí lidé typu nynější místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jany Maláčové a poslance a bývalého hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka.

Téměř tři stovky delegátů chce Hamáček přesvědčit o tom, že pro ČSSD nemá smysl se posunovat ke středu politického spektra, k Pirátům či TOP 09. „ČSSD je a má být levicovou stranou, která hájí zájmy zaměstnanců, rodin s dětmi a důchodců, která hájí silný stát a kvalitní veřejné služby,“ sdělil.

Své personální návrhy předem sdělovat nemíní. „Nechci vzkazovat delegátům přes média to, co má zaznít na sjezdu. Určitě mi jsou blízcí lidé typu Jany Maláčové nebo Jirky Běhounka,“ uvedl.

Nynější místopředsedkyně Maláčová dostala od regionů nominaci na řadovou i první místopředsedkyni. Bývalý hejtman Běhounek se v únoru stal členem ČSSD, protože chce podpořit Hamáčka. V minulosti vstup do strany odmítal a kandidoval za sociální demokraty jako nestraník. Nominaci do vedení dostal od domovské organizace na Vysočině, ale i v Jihočeském kraji.

Hamáček odmítl, že by se mělo do říjnových sněmovních voleb něco měnit na účasti ČSSD ve vládě. „Na prvním místě zodpovědné politické strany jsou zájmy občanů, v současné situaci vyvolat politickou krizi a pád vlády by ničemu neprospělo,“ uvedl.

Nynější předseda podporuje dohodu se Zelenými. Před dvěma týdny informoval, že její možné definitivní potvrzení strana odsunula až na dobu po sjezdu, protože její součástí jsou i personálie. „Trendem současné politiky jsou koalice. ODS soustředí pravicové strany, Piráti střed, ČSSD by měla integrovat levicové síly a nezávislé osobnosti, které s levicí sympatizují,“ uvedl Hamáček.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!