Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak by dopadly volby? ANO uteklo ČSSD, ODS na hraně a Okamura nikde

Plakát ANO v zájmu jedné z podporovatelek hnutí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plakát ANO v zájmu jedné z podporovatelek hnutí. | foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

PRAHA Počátkem října by hnutí ANO v případných sněmovních volbách získalo 31 procent hlasů, druzí sociální demokraté 24,5 procenta. Ve stejném dotazníku o měsíc dříve přitom voliči dávali těmto vládním stranám téměř stejný počet hlasů - 28 procent, respektive 27,5 procenta.

Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Půlprocentní rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami se pohyboval v rámci statistické chyby.

Jako v květnu

V září tak mezi voliči bodovalo ANO Andreje Babiše, zatímco ČSSD ztrácela. Výsledky ANO a ČSSD se v řadě průzkumů mínění CVVM vrátily ke květnovým hodnotám. Zhruba stejných výsledků jako v květnu dosáhly v říjnovém šetření CVVM i další strany. Třetí KSČM má 13 procent, čtvrtá TOP 09 deset procent, KDU-ČSL 7,5 procenta, ODS 5,5 procenta a Úsvit 2,5 procenta.

ANO v Praze:

Volební model představuje předpokládaný výsledek voleb. CVVM zveřejnila i stranické preference. Ty na rozdíl od modelu zahrnují i lidi, kteří nejsou schopni nebo ochotni říct, koho podporují, nebo nechtějí k volbám jít. Preference tedy nevyjadřují předpokládaný volební výsledek.

I v žebříčku preferencí vede hnutí ANO, a to s 21 procenty, ČSSD má 17,5 procenta, KSČM devět procent, TOP 09 sedm procent, lidovci pět procent, ODS čtyři procenta.

Ke sněmovním volbám by se počátkem října podle CVVM dostavilo o něco víc voličů než před rokem, kdy volební účast dosáhla 59,5 procenta. K volbám by šlo 62 procent dotázaných s volebním právem.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.