Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO propáslo šanci, pražská koalice se rýsuje bez něj

Ústřední sídlo pražského magistrátu na Mariánském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústřední sídlo pražského magistrátu na Mariánském náměstí. | foto: Wikipedia.org

PRAHA Hnutí ANO přešlapováním na místě propáslo šanci, aby se jeho koaličním partnerem stala TOP 09, řekl předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. V Praze se tak rýsuje koalice bez ANO. TOP 09 bude "primárně" jednat s ostatními demokratickými stranami, uvedl Novotný po čtvrtením setkání s vyjednávači ANO.

Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) jsou koaliční rozhovory na začátku. Vše je otevřené. „Většinu v zastupitelstvu zatím nikdo nemá,“ řekla primátorka.

TOP 09 se ve středu dopoledne dohodla s ODS na společném postupu při koaličních rozhovorech. A ODS po odpoledním jednání podle zastupitelky Aleksandry Udženija (ODS) „řekla ANO jasné ne“. Novotný zároveň potvrdil, že potenciálními partnery pro novou pražskou vládu je Trojkoalice a ČSSD, nebo Trojkoalice, Piráti a klub Nezávislých. V obou případech by koalice měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu. ČSSD, která už dřív „našla programový průnik“ s ANO, zatím situaci komentuje zdrženlivě. „Musíme se v klubu dohodnout co a jak a podle toho se rozhodneme,“ řekl primátorčin náměstek a vyjednavač ČSSD Petr Dolínek

Pro pražskou ČSSD je v tuto chvíli koalice s TOP 09, ODS a Trojkoalicí nepředstavitelná, řekl ČTK primátorčin náměstek a vyjednavač ČSSD Petr Dolínek. Jednání pokračují. Programový průnik vidí ČSSD spíš u ANO, uvedl. Reagoval tak na informace, podle kterých by mohly strany a sdružení sestavit novou pražskou koalici bez nejsilnějšího klubu ANO.

„ANO promarnilo dva dny, kdy mělo zakázáno s námi mluvit,“ řekl Novotný, o němž se spekuluje jako o jednom z možných kandidátů na primátora. Podle něj členové strany ukázali, že „nejsou zcela svéprávní“ a tím se vyřadili ze hry. Novotný tím poukázal na dění v ANO, které nejprve rozhodnutím krajského předsednictva zapovědělo vyjednávačům rozhovory s TOP 09, aby o týden později po svolení předsedy hnutí Andreje Babiše vzalo unesení zpět.

Krnáčová: Vše je otevřené

Jednání o možné koalici v Praze jsou na začátku a budou pokračovat. Většinu hlasů v zastupitelstvu zatím nikdo dohromady nedal, řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Reagovala tak na prohlášení Novotného, podle které ANO propáslo šanci na koaliční spolupráci s TOP 09. „Uvidíme, jak se situace vyvine, vše je otevřené,“ uvedla primátorka.

Také ČSSD je zatím k hodnocení situace zdrženlivá. „Musíme se v klubu dohodnout co a jak a podle toho se rozhodneme,“ řekl náměstek primátorky a člen vyjednávacího týmu ČSSD Petr Dolínek. Podle něj se dají závěry očekávat v pátek. Zda bude ČSSD trvat na dříve deklarované spolupráci s ANO, říct nedokázal. „Určité programové průniky s ANO máme. Ale teď je tolik informací, nejprve je musíme vyhodnotit,“ doplnil.

Babiš: ANO se cítí jako vetřelec

Hnutí ANO si v politice někdy stále připadá jako vetřelec, uvedl ve čtvrtel jeho předseda a ministr financí Andrej Babiš v reakci na dění v Praze, kde se rýsuje možnost, že ANO vypadne z vedení města. Na magistrát se tak podle Babiše mohou vrátit časy bývalého primátora za ODS Pavla Béma.

Předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný ve čtvrtek řekl, že hnutí ANO přešlapováním na místě propáslo šanci, aby se jeho koaličním partnerem stala TOP 09. Ta nyní hledá spojenectví jinde, například s ODS nebo i ČSSD.

Babiš dnes novinářům po návštěvě generálního štábu armády řekl, že tradiční politické strany mají své zájmy a možná by ho tak ani nepřekvapilo, že se dají dohromady, i když jsou ideově odlišné. "Ve finále to vypadá tak, že ta Bémovská éra, pravděpodobně, pokud by k tomu došlo, by pokračovala dál," řekl.

Poznamenal také, že na předsedu pražského ANO nadále podporuje ministra obrany Martina Stropnického. "Já si skutečně myslím, že pokud nějaká dohoda tam bude bez nás, bez našeho klubu, tak bych si dovolil vyslovit vážné pochybnosti o tom, že se v té Praze něco změní," uvedl dnes k současné situaci Stropnický. Pražská organizace ANO podle něj potřebuje nový impulz.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...