9. října 2016 11:40, aktualizováno  15:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO se v Olomouckém kraji dohodlo s ČSSD, jedná i s ODS a Koalicí

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci. | foto:  Michal Šula, MAFRA

OLOMOUC Jednání o koalici v Olomouckém kraji v neděli zatím výrazně nepokročila. Vítězné hnutí ANO se sice v noci dohodlo na spolupráci s ČSSD, ale v zastupitelstvu nemají potřebnou většinu. Zástupci ANO s ČSSD proto oslovili s nabídkou koaliční spolupráce ODS a Koalici pro Olomoucký kraj.

Vyjednávací tým ODS v neděli odešel z první schůzky s ANO a ČSSD bez uzavřené dohody. Koalice pro Olomoucký kraj složená z lidovců a Strany Zelených by se měla k nabídce vyjádřit vpodvečer.

„Jednání bylo zaměřeno na hledání možnosti programové shody. Zatím nedošlo k žádným konkrétním závěrům. Informovali jsme se vzájemně o prioritách našich volebních programů,“ řekl novinářům při odchodu ze sídla olomoucké ČSSD lídr ODS Dalibor Horák. Dodal, že by měla následovat další jednání. „Budeme se snažit, aby jednání proběhlo co nejdříve,“ řekl.

Hnutí ANO spolu s ČSSD disponuje v pětapadesátičlenném olomouckém zastupitelstvu pouze 25 mandáty. Aby mohlo v kraji vládnout, potřebuje do koalice přibrat ještě nejméně jednoho partnera. „Základní půdorys pro další jednání tvoří ANO a ČSSD. Na tom jsme se už dohodli,“ uvedl lídr ANO Oto Košta, Nabídka koaliční spolupráce, podle níž by ANO obsadilo místo hejtmana, podle Košty vznikla po konzultaci s ČSSD.

Podle místopředsedy ANO a člena vyjednávacího týmu Jaroslava Faltýnka budou jednání dál pokračovat, přičemž klíčem bude dosažený volební výsledek. „Nebráníme se debatě v podstatě s žádným subjektem. Včera (v sobotu) jsme se potkali s KDU-ČSL a v debatě pokračujeme dál,“ řekl v neděli novinářům Faltýnek. Krajské vedení lidovců by se mělo k nabídce koaliční spolupráce podle informací vyjádřit v neděli k večeru.

V pětapadesátičlenném zastupitelstvu Olomouckého kraje vítězné ANO obsadí 16 křesel, druhá ČSSD bude mít devět křesel a třetí KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj bude mít olomouckém zastupitelstvu sedm mandátů. Šesti zastupiteli bude disponovat hnutí Starostové ProOlomoucký kraj. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. Ke krajským volbám v Olomouckém kraji přišlo 33,2 procenta voličů, zatímco před čtyřmi lety byla volební účast 35,67 procenta.

V předchozích krajských volbách v roce 2012 v Olomouckém kraji zvítězila ČSSD, která v uplynulých čtyřech letech ve vedení kraje spolupracovala s komunisty. Z celkových 55 mandátů sociální demokracie v roce 2012 obsadila 19 křesel, KSČM 16 křesel a po osmi zastupitelích získala ODS a Koalice pro Olomoucký kraj se starosty. Čtyřmi mandáty v krajském zastupitelstvu disponovala TOP 09 a Starostové pro Olomoucký kraj. TOP 09 v letošních krajských volbách neuspěla.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!