28. února 2015 7:29, aktualizováno  20:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš povede i nadále hnutí ANO. Ve volbě neměl protikandidáta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 41Diskuse
Ministr financí Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

SLEDUJEME ON-LINE. Staronovým předsedou hnutí ANO se podle očekávání stal Andrej Babiš. V hlasování v sobotu odpoledne získal všech 186 platných hlasů, jeden hlas byl neplatný. Zakladatel hnutí a současný ministr financí neměl ve volbě protikandidáta. Hnutí ANO povede nejméně další dva roky.

„Skutečně až tolik netleskejte,“ řekl Babiš delegátům po volbě při velkém aplausu. Aspoň někdo se podle něho měl hlasování zdržet. Babiš dále mluvil o velké zodpovědnosti a prohlásil, že „bude makat, aby bylo líp“, jak zněla hesla v předvolební kampani ANO.

V nominačním projevu Babiš mimo jiné slíbil, že bude „tvrdě potírat korupci, nepoctivost a lež“. Doufá taky, že na příštím sněmu už bude mít konkurenci. Babiš v projevu vyzval k důkladné přípravě na krajské volby, které se uskuteční příští rok. Do konce letoška chce mít volební programy pro všechny regiony. Pro příští sněmovní volby vytyčil cíl zvítězit tak, aby ANO „skutečně mohlo měnit věci k lepšímu“. Nyní je hnutí druhým nejsilnějším vládním uskupením v koalici s ČSSD a KDU-ČSL.

Prvním místopředsedou ANO se stal favorizovaný šéf poslanců hnutí Jaroslav Faltýnek. Na sněmu dostal 153 ze 176 platných hlasů. 

Faltýnek po volbě delegátům řekl, že pokud si někdo z nich bude myslet, že něco dělá „blbě“, mají mu to říci. Nový první místopředseda taky litoval, že jeho kolegyně se kandidatury vzdaly.

Místopředsedy ANO se stali brněnský primátor Petr Vokřál, místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, pražská šéfka hnutí Radmila Kleslová a poslanec Jan Volný. 

Ostrá kritika ČSSD. A bude hůř

Předseda hnutí Andrej Babiš se ve svém úvodním projevu ostře pustil do koaličního partnera ČSSD. „Věřili jsme, že koalice je partnerství bez podrazů. Samozřejmě jsme se mýlili,“ řekl od pultíku. Nezůstalo u obecné kritiky. Zaútočil na ministerstva zdravotnictví a školství. Tím vyslal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi vzkaz, u kterých ministrů za ČSSD bude v příštích měsících vyvíjet tlak na výměnu. Tímto před bezmála dvěma sty delegáty „demonstroval sílu“ před volebním večerem, kdy bude obhajovat post šéfa hnutí. Protikandidáta nemá.

Telička mluvčím ANO pro zahraniční politiku

Europoslanec za ANO Pavel Telička bude šéfem expertní skupiny hnutí pro zahraniční politiku a mluvčím pro tuto oblast. LN to na sněmu ANO potvrdilo několik členů expertní skupiny a také sám Telička. Zda jeho funkce ponese název stínový ministr zahraničí nebo mluvčí pro zahraniční politiku, nechtěl do oznámení své nové role sdělit. K tomu by mělo nyní na sněmu.

Andrej Babiš v novinovém rozhovoru před týdnem označil za stínovou ministryni zahraniční místopředsedkyni sněmovny Jaroslavu Jermanovou, později to ale popřel, s tím, že jeho slova byla dezinterpretována. Jaroslava Jermanová však bude součástí zmíněné expertní skupiny. 

Změna volebního systému

Jednou z hlavních Babišových tezí v úvodním vystoupení bylo téma změny volebního systému. Současný poměrný systém mu přijde politicky neefektivní. Přál by si proto americký model většinového systému, ve kterém jedna strana vládne a druhá ji kritizuje v opozici. Připustil, že v současnosti hnutí nemá sílu takovou změnu prosadit (pro změnu Ústavy je třeba 3/5 většiny všech poslanců a 3/5 většiny přítomných senátorů). Hnuto by proto v příštích volbách mělo atakovat výsledek kolem 35 procent hlasů.

S myšlenkou kritické revize Ústavy a změny volebního systému posléze vystoupila i eurokomisařka a někdejší 1. místopředsedkyně ANO Věra Jourová. Podle ní by si ústavní systém po 25 letech zasloužil reformu, které dle Jourové musí předcházet fundovaná diskuse.

Zemana nechtěli

Před dvěma lety si ČSSD na sjezd do Ostravy pozvala svého „otce zakladatele“ a prezidenta Miloše Zemana. Hnutí ANO rovněž zvažovalo, že by hlavu státu na svůj sněm pozvalo. Předsednictvo hnutí však podle informací LN Zemanovu návštěvu v Centru pohybové medicíny, kde se sjezd koná, nepozvalo.

„Očekávám, že po tomto sněmu bude hnutí posíleno, bude jednotné, že si tady vydiskutujeme názory, kam hnutí směřovat,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, jenž je favoritem ve volbě prvního místopředsedy. Faltýnek prý nechce dělit programová řešení na pravá a levá, ale dobrá a špatná. Nesouhlasí ani s informacemi o tom, že se hnutí dělí na známé tváře a lidi kolem holdingu Agrofert, jenž Babiš vlastní.„Když se diskutuje v poslaneckém klubu, je logické, že nepanuje jednotný názor. Když se přijme většinově usnesení, měli bychom ho ctít,“ podotkl.

Dvoudenní celostátní sněm hnutí ANO byl zahájen 28. února v Praze. Předseda...
Dvoudenní celostátní sněm hnutí ANO byl zahájen 28. února v Praze....

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) očekává od sněmu víc než volbu vedení. Vnímá jej jako šanci zahájit další etapu ANO ohledně zpřesňování programových východisek i struktury. Stropnický uvedl, že se teprve rozhodne o tom, zda bude kandidovat do užšího vedení hnutí. „Rád bych se nějakým způsobem na tom podílel. Pro ministra je nevýhodné, aby byl zapouzdřený na resortu a od hnutí se odtrhl,“ řekl. Kandidaturu do místopředsednických postů podle dnešní Mladé fronty Dnes vzdal ministr životního prostředí Richard Brabec. Chce se dostat jen do předsednictva.

Na řadové místopředsedy regiony nominovaly celkem 13 lidí. Jsou mezi nimi taky Babišova blízká spolupracovnice a šéfka pražské organizace ANO Radmila Kleslová a místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová. Volby začnou v podvečer a očekává se, že se protáhnou do noci. K programu by se delegáti sněmu měli dostat v neděli v bloku, v němž budou ministři za ANO referovat o činnosti.

Sněm ANO, kterého se má účastnit na 190 delegátů, začal pětiminutovou pauzou kvůli technické závadě. Pokračoval pak volbou předsedajících sněmu, kterými se stali ministr životního prostředí Richard Brabec a místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, a dalších orgánů. Sněm se koná v Centru pohybové medicíny v Praze na Chodově, tedy budově, kterou Babiš vlastní. Novináři se přímo do jednacího sálu ani do kuloárů prakticky nedostanou, prostory hlídá ochranka. Jednání mohou sledovat na obrazovkách nebo z části balkonu v patře.

  • 41Diskuse
Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz