Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

ANO chce za místopředsedu sněmovny Vondráčka. U některých nominantů to bude těžké, reagoval Rakušan

Hostem Rozstřelu je předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. (12. srpna 2021) foto: Michal RůžičkaMAFRA

Místopředsedy nové Sněmovny za hnutí ANO by se měli stát někdejší předseda dolní komory Radek Vondráček a bývalá hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. Na středeční schůzi je do pozic místopředsedů nominoval poslanecký klub ANO. Vondráčkova volba je však trnem oku budoucí vládní koalice. Svého kandidáta na místopředsedu Sněmovny oznámila i strana ODS. Tím je Jan Skopeček.
  12:31aktualizováno  15:04

Předsedu a místopředsedy dolní komory bude plénum volit na ustavující schůzi, která začne v pondělí. Hnutí ANO, které odchází do opozice, mají připadnout dvě místopředsednická křesla.

„Ano, o post místopředsedkyně Sněmovny se ucházet budu, nominace a podpory od svých kolegů si moc vážím a přijímám ji s velkou pokorou,“ okomentovala nominaci Mračková Vildumetzová.

„Vždy finálně záleží na rozhodnutí každého jednotlivého poslance. Je fakt, že v případě některých nominantů bude rozhodování těžké,“ vyjádřil se pro iDNES.cz předseda hnutí STAN Vít Rakušan k nominaci Radka Vondráčka.

Vondráčkova volba do funkce místopředsedy Sněmovny nemusí být jednoduchá. Schillerová zdůraznila, že ANO na Vondráčkově nominaci trvá. „Dostal jednomyslnou podporu celého klubu. Necháme rozhodnout Sněmovnu,“ poznamenala. 

Hnutí ANO dostalo od koalic nabídku na vedení šesti výborů, a to mandátového a imunitního, ústavně-právního, branného, školského, volebního, jenž má na starostí média, a správního. „Otevřeně říkám, že to není dobrá nabídka,“ podotkla Schillerová. 

ANO by mělo podle ní zájem o předsednictví ve strategických výborech, jako je hospodářský, rozpočtový, zdravotnický, sociální a zemědělský. „Ani jeden z výborů nám nabídnut nebyl. Je to politická realita, s níž musíme pracovat,“ uvedla Schillerová.

Dosluhující premiér a předseda ANO Andrej Babiš chce být podle ní členem zdravotnického a sociálního výboru. O předsednickou funkci podle Schillerové zájem nemá.

Předběžná debata s koalicemi se týkala podle ní i vedení komisí. Hnutí ANO by chtělo vést podle Schillerové kontrolní komise pro činnost Generální inspekce bezpečnostních sborů, Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědky.

Mračková Vildumetzová v letošních volbách vedla kandidátku ANO v Karlovarském kraji, kde hnutí jako v jednom ze šesti regionů zvítězilo, když získalo 33 procent hlasů (druhá byla koalice Spolu s 20 procenty). Radek Vondráček kandidoval jako lídr hnutí ANO ve Zlínském kraji. Hnutí v kraji získalo čtyři mandáty.

Na Vondráčka se snesla kritika potom, co navštívil v nemocnici prezidenta Miloše Zemana. Vůči Mračkové Vildumetzové výtky od zástupců sněmovní většiny nezazněly.

ODS by mohla navrhnout do vedení Sněmovny Skopečka, lidovci zřejmě Bartoška

Podporu od Pirátů zatím kandidáti hnutí ANO jasnou nemají. „Budeme o jejich personálních požadavcích jednat s panem Faltýnkem. Dosud podpora není projednaná,“ sdělil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Poslanecký klub ODS ve středu navrhl jako kandidáta na místopředsedu Sněmovny svého místopředsedu a stranického ekonomického odborníka Jana Skopečka (41). Představitelé klubu to oznámili na tiskové konferenci. Občanští demokraté jsou s 34 poslanci druhým nejpočetnějším klubem ve Sněmovně.

Skopeček novinářům řekl, že si nominace váží. „V žádném případě nechci být pasivním místopředsedou Poslanecké Sněmovny, který bude pouze řídit schůze, ale chci přispět k tomu, že prostřednictvím Sněmovny budou procházet zákony rychle, protože jich bude celá řada,“ ujistil. 

Svoji roli chce využít v ekonomické i zahraničněpolitické agendě. „Čeká nás evropské předsednictví. Myslím si, že i větší role vedení Poslanecké sněmovny se tam bude očekávat,“ dodal. Stanjura uvedl, že poslanecký klub obdržel veškeré informace důležité pro ustavující schůzi Sněmovny.

Do místopředsednických funkcí jsou známy nominace dvou dalších stran. Hnutí STAN navrhlo svou místopředsedkyni Věru Kovářovou, Piráti rovněž stranickou místopředsedkyni Olgu Richterovou.

Tento týden se bude zabývat nominací svého zástupce nebo zástupkyně do vedení dolní komory KDU-ČSL. Hnutí SPD by zastoupení v předsednictvu Sněmovny mít nemělo.

Sněmovna by měla mít v nynějším volebním období sedmičlenné předsednictvo, v minulém bylo šestičlenné. V čele dolní komory má stanout předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat