9. května 2019 13:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO vrátilo peněžní dary od dvou politiků z Brna, kteří jsou obviněni z manipulace se zakázkami

Brněnská radnice Brno střed. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnská radnice Brno střed. | foto: Reprofoto

Praha Hnutí ANO vrátilo peníze, které mu v posledních letech jako dary věnovali bývalý radní Brna-středu Jiří Švachula a bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice Petr Liškutin (oba dříve ANO). Celkem se jedná o přibližně 200 000 korun. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy.cz. Oba bývalí členové hnutí byli obviněni kvůli podezření z manipulace radničních zakázek.

Švachulovi podle zjištění serveru odeslalo ANO zpět 185 000 korun, Liškutinovi pak 17 000. Transakce na účtu vládního hnutí se uskutečnily v tomto týdnu.

Policie na začátku března zasahovala na radnici městské části Brno-střed. Zajímala se především o zakázky investičního odboru, který politicky spadal pod Švachulu a vedl ho Liškutin. Policie viní devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Pět lidí skončilo ve vazbě včetně Švachuly a Liškutina, těm hrozí 10,5 až 16 let vězení.

Jiří Švechula

Do veřejného povědomí se dostal nejprve jako galerista. V jeho Galerii Aspekt vystavovali přední čeští umělci. V politice působil dvaapadesátiletý Švachula v barvách hnutí ANO a na radnici Brno-střed měl dosud jako uvolněný člen rady na starosti investice a správu bytových domů. V minulém volebním období byl Švachula místostarostou Brna-středu, i tehdy se zabýval podobnou problematikou. Patří ke sponzorům ANO, je členem dozorčí rady ČD Cargo.

Petr Liškutin

Dlouholetý úředník vede odbor investiční a správy bytových domů v centrální městské části. Zároveň je neuvolněným místostarostou Brna-Ivanovic. Podle webu volby.cz kandidoval loni jako ivanovický lídr ANO, podle kandidátní listiny byl členem hnutí. „Moc dlouho jsem se na politiku jen díval. Jen otevřeností a transparentností je možné úroveň místní komunální politiky pozvednout na úroveň, jakou si obyvatelé Ivanovic zaslouží,“ uváděl Liškutin na webu ANO.

ČTK