Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš kritizuje vlastního hejtmana: musí odejít, kvůli nespolupráci i alkoholu

Česko

  8:15aktualizováno  13:08
OLOMOUC - Pokud olomoucký hejtman Oto Košta (za ANO) nevyslyší výzvu k rezignaci, tak ANO na jednání krajského zastupitelstva v závěru února navrhne jeho odvolání. V pondělí to řekl krajský předseda ANO Ladislav Okleštěk. O případném návrhu na odvolání bude ANO jednat s koaličními ČSSD a ODS, s nimiž má v krajském zastupitelstvu většinu. K odstoupení ho vyzval také šéf hnutí Andrej Babiš. Olomoucký hejtman Košta však na mimořádném odpoledním brífinku zopakoval, že nerezignuje.

Hejtman Oto Košta z vítězného hnutí ANO na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva Olomouckého kraje 8. listopadu v Olomouci. foto: ČTK

Zastupitelský klub ANO v Olomouckém kraji vyzval hejtmana Otu Koštu (za ANO) k rezignaci, hejtman to odmítl. Klub s krajským předsednictvem hnutí ANO tvrdí, že Košta nezvládá řízení kraje. Kritizují také, že jako svého poradce zaměstnal bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD, jenž je vyšetřován v korupční kauze.

Košta tvrdí, že nijak nepochybil. Pokud nevyslyší výzvu k rezignaci, hodlá ANO na jednání krajského zastupitelstva v závěru února navrhnout jeho odvolání. Koaliční ČSSD je podle dohody připravena schválit možné personální změny.

Zastupitelé zvolili olomouckým hejtmanem lékaře Oto Koštu za ANO

Výzva k rezignaci byla podle tiskové zprávy ANO jednomyslná. „Jako nováček v politice měl pan doktor Košta k dispozici celý náš odborný tým, stáli za ním zastupitelé. Bohužel u něj nad smyslem pro povinnosti převládla nekoncepčnost, chaotičnost a neschopnost práce v týmu. Pan Košta prostě neřídil kraj efektivně, odmítal spolupracovat s hnutím,“ uvedl krajský předseda ANO Ladislav Okleštěk.

Košta pochybení odmítá. „Výzvu k rezignaci jsem nepřijal. Důvody jsou jasné a zřejmé. Ty důvody, které mi byly dány na stůl, považuji za zástupné problémy, nikoli za skutkovou podstatu věci,“ řekl v pondělí Košta. V krajských volbách získal 2751 preferenčních hlasů, což byl na kandidátce ANO v Olomouckém kraji nejvyšší počet. Hejtman uvedl, že po zveřejnění informací o jeho možném odvolání mu vyjádřila spousta lidí podporu. „To byl možná ten hlavní důvod, mimo toho osobního přesvědčení, že nedošlo k manažerskému pochybení, že jsem prostě odmítl (výzvu k rezignaci),“ dodal hejtman.

Babiš: Košta měl problémy s alkoholem

Výzvu k rezignaci podpořil i šéf hnutí Andrej Babiš. Prostřednictvím textové zprávy sděil, že Košta neřídil kraj efektivně a odmítal spolupracovat s hnutím ANO. Výběr Košty na krajskou kandidátku hnutí se podle něj nepovedl. Podle Babiše má Košta také osobní problémy. „Začal mít problém i s alkoholem. Proto musí z postu hejtmana odejít,“ sdělil například serveru Blesk.cz.

Košta je ve výzvě k rezignaci kritizován i za to, že jako poradce dočasně zaměstnal někdejšího hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) stíhaného v korupční kauze Vidkun. Rozbořil odmítl, že by Koštovi dělal poradce. „Nedělal jsem poradce, neměl jsem uzavřenou poradenskou smlouvu. Pouze jsem mu předával agendu, je to mimo mísu,“ řekl v pondělí Rozbořil. Předávání agendy za těchto podmínek je v Olomouckém kraji dlouholetá praxe, řekl i krajský šéf ČSSD a první náměstek hejtmana Jiří Zemánek.

Pokud Košta nevyslyší výzvu k rezignaci, tak ANO na zastupitelstvu v závěru února navrhne jeho odvolání. O návrhu na odvolání bude ANO jednat s koaličními ČSSD a ODS, s nimiž má v krajském zastupitelstvu většinu.

Krajský šéf ČSSD Zemánek označil výzvu za vnitřní věc hnutí ANO. ČSSD jako koaliční partner bude podle něj plnit dohodu týkající se schválení případných personálních změn. „Hnutí ANO řeší svůj interní problém, je to jejich právo. Nechci to komentovat, je jejich právo hodnotit hejtmana. Personální věci však máme ošetřeny. Pokud by přišli s jiným jménem, máme domluvu, že bychom jej schválili,“ řekl Zemánek. Podotkl však, že jako „koaliční partner neshledal, že by bylo něco špatně“.

Košta zopakoval, že nerezignuje

Košta odpoledne zopakoval, že nerezignuje na funkci. „Rozhodně ne,“ odpověděl Košta na dotaz novinářů, zda změnil své rozhodnutí nerezignovat na funkci hejtmana. Případného hlasování zastupitelstva o jeho odvolání, o kterém dnes začali hovořit představitelé ANO, se Košta neobává.

„Zda-li se (návrh na odvolání) objeví, nebo ne, i to je předmětem spekulací,“ uvedl Košta. Představitelé koaliční ČSSD a ODS dnes oznámili, že případné personální změně na postu hejtmana nebudou bránit. ANO je připraveno navrhnout jeho odvolání na zastupitelstvu v závěru února.

Košta tvrdí, že po nedělní výzvě k rezignaci jej už začali kontaktovat krajští zastupitelé. „Nemusím aktivně oslovovat zastupitele, protože mi volají, posílají SMS zprávy a píšou maily a chtějí se setkat. Setkáním se samozřejmě bránit nebudu,“ odpověděl Košta na dotaz, zda bude hledat podporu u zastupitelů.

Podle Košty může být za snahou o jeho odvolání i jeho neochota odvolat ředitelku krajského úřadu. „Řekl jsem, že neshledávám manažerské pochybení na straně ředitelky,“ uvedl Košta, podle kterého „některým dosud není jasné“, že ředitele krajského úřadu neodvolává hejtman. „Ten předkládá pouze návrh, který musí mít tři důvody,“ upozornil Košta, podle nějž odvolání musí podepsat ministr vnitra.

Košta tvrdí, že o jeho fungování v čele Olomouckého kraje někdo pravidelně informoval předsedu hnutí ANO Babiše. Informátor, který pochází z řad ANO, má podle Košty zřejmě mocenské ambice v kraji. Jeho jméno hejtman nezveřejnil. Babiš podle Košty dostával informace půl roku, tedy i v době předvolební kampaně.

„Každých čtrnáct dní přišla do Prahy nějaká informace. Otiskla se taky kauza Košta a Rozbořil, tak se to ukázalo,“ podotkl Košta. Řekl, že jeho jmenování lídrem ANO pro krajské volby mnohé členy regionální organizace hnutí zaskočilo. „Přišel jsem zvenku mezi lidi, kteří byli v hnutí pět let. Řada z nich si dělala mocenské nebo kariérní ambice a byli docela překvapeni touto volbou,“ podotkl Košta.

Lékař Košta byl hejtmanem zvolen na ustavujícím zasedání zastupitelstva loni 8. listopadu. Koalice ANO, ČSSD a ODS má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 30 hlasů, pro Koštu při jeho zvolení hlasovalo 35 z 54 přítomných zastupitelů.

V zastupitelstvu Olomouckého kraje má po podzimních volbách ANO 16 křesel, druhá ČSSD devět a KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj má sedm zastupitelů, šesti mandáty disponuje hnutí Starostové pro Olomoucký kraj. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. V předchozím volebním období v kraji vládla ČSSD s KSČM, nyní koalici tvoří ANO, ČSSD a ODS.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat