29. března 2017 19:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO změkčilo morální kodex, rezignaci členů žádá až po obžalobě

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Hnutí ANO tento měsíc změkčilo svůj morální kodex pro adepty na volené funkce. Členové hnutí budou muset nově na členství a funkce rezignovat v případě jejich obžaloby z úmyslného trestného činu nebo nedbalostního trestného činu v souvislosti s výkonem veřejné funkce. Původní kodex z roku 2014 jim v bodě deset ukládal rezignaci už v případě jakéhokoli trestního stíhání.

„Morální kodex byl v tomto bodě opravdu změněn,“ potvrdil serveru Aktuálně.cz mluvčí ANO Vladimír Vořechovský. Pasáž se podle něj změnila po podnětu z regionů na základě usnesení výboru hnutí. „Předkladatelé argumentovali tím, že trestní stíhání je často zastaveno bez podání obžaloby a je v něm teprve prověřováno podezření ze spáchání trestného činu, které se vůbec nemusí ukázat jako podložené,“ uvedl Vořechovský.

Místopředsedkyně hnutí Jaroslava Jermanová upřesnila, že návrh přišel z Ústeckého kraje, podle nějž bylo znění kodexu velmi přísné. „Znemožnilo nám to kandidaturu jednoho z důležitých lidí v tomto regionu. Lidé nám odstupují z kandidátek a poté se vždy ukáže, že ta obvinění proti nim byla lichá,“ dodala Jermanová.

Server připomenul, že trestní stíhání by mohlo hrozit oběma nejvyšším představitelům hnutí. Šéf ANO Andrej Babiš je obviňován svými kritiky z daňových podvodů v souvislosti s prodejem akcií svých firem Profrost, Afeed a Afeed CZ holdingu Agrofert. Policie vyšetřuje i dotace pro jeho farmu Čapí hnízdo.

Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek čelí podezření ze střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací. Faltýnek byl členem představenstva holdingu Agrofert a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Na možný střet zájmů upozornila v minulém týdnu Evropská komise.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz