Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko si připomíná hrdiny operace Anthropoid. Piety se poprvé zúčastnil i německý velvyslanec

Na počest výsadkářů z operace Anthropoid se v Praze koná celodenní program (18. června 2022). foto:  Michal Růžička, MAFRA

Pietní ceremoniál a seskok tří výsadkářů vzdušných sil české armády připomněly operaci Anthropoid, která má letos 80. výročí. Ceremoniálu se v pražských Zítkových sadech účastnili premiér Petr Fiala, ministryně obrany Jana Černochová i německý velvyslanec Andreas Künne. V Praze je na Karlově náměstí připravený celodenní program.
  10:26aktualizováno  13:29

V hlavním městě tímto ceremoniálem započaly akce pro veřejnost, které odkazují na československé výsadkáře, kteří za druhé světové války provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Tři parašutisté seskočili z vrtulníku z výšky 1000 metrů. Po pětisekundovém volném pádu roztáhli padáky a vlajky České republiky, Slovenska a Velké Británie. Po několika okamžicích doskočili zkušení výsadkáři na vyznačené místo v Zítkových sadech.

Pražany i návštěvníky hlavního města čeká v sobotu zejména celodenní akce na Karlově náměstí, ale i tradiční pietní akt u pravoslavného chrámu svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Za účasti politiků se následně od 10:00 konala bohoslužba v kostele. Za parašutisty zapálili svíčky Fiala a Černochová, ale i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová nebo ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Prezidenta Miloše Zemana při ceremoniálu zastoupil ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

„Atentátů byla celá řada, ale jenom ten náš byl úspěšný,“ prohlásila při slavnostním zahájení akce Černochová. Připomněla, že se nikomu ve světě nepodařilo zabít tak vysoce postaveného představitele nacistického Německa.

Poprvé se mohl pietního aktu zúčastnil i německý velvyslanec v České republice Andreas Künne. „Dělat to, co je správné - i když to může znamenat tu nejvyšší oběť. Výsadkáři, kteří provedli úspěšný útok na Heydricha, takovou odvahu měli. Jejich čin byl v roce 1942 světlem v temnotě nacistické diktatury,“ napsal na Twitter poté, co ke kryptě položil věnec se stuhou v německých barvách.

Právě v kryptě tohoto kostela gestapo před 80 lety našlo jejich úkryt. Někteří parašutisté padli po statečném boji s nacistickou přesilou, jiní zvolili dobrovolnou smrt.

Premiér Fiala v tiskové zprávě uvedl, že v české historii je mnoho události a činů, na které můžeme být hrdí a které si máme připomínat. „Patří k nim i neuvěřitelně statečný boj československých parašutistů, kteří se před 80 lety nacistům statečně bránili v kostele svatých Cyrila a Metoděje až do poslední chvíle. Jejich obrovská odvaha se navždy zapsala do paměti našeho národa. Čest jejich památce,“ uvedl Fiala.

V kostele zemřeli Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Jozef Gabčík, Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Parašutisté výsadků Anthropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Atentát provedli Kubiš a Gabčík.

Na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zaútočili 27. května 1942. Heydrich zemřel na následky atentátu 4. června.

Československá obec legionářská a Praha 2 za podpory ministerstva obrany také pořádají celodenní akci na Karlově náměstí, kde vznikne dobový vojenský tábor s prezentací výcviku a vybavení československých parašutistů a pozemních jednotek ve Spojeném království. Tábor bude otevřený od 09:30 do 19:00 hodin, po poledni bude k vidění série komentovaných ukázek.

27. května 2022

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat