Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ropákem roku je vicepremiér Havlíček, Zelenou perlu má ministr Brabec

Vicepremiér Karel Havlíček foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Brno - Titul Ropák roku za antiekologický čin udělili aktivisté vicepremiérovi Karlu Havlíčkovi (za ANO). Zelenou perlu za výrok má ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). O výsledku ankety informoval Miroslav Patrik ze spolku Děti Země. Havlíček v reakci uvedl, že titul získal, protože prosadil zákon, který urychluje dopravní stavby. Děti Země, které za soutěží stojí, tyto stavby dlouhodobě blokují, uvedl.
  13:42aktualizováno  15:18

Havlíčkovi, který je ministrem průmyslu, obchodu a také dopravy, vyčítají ekologičtí aktivisté několik rozhodnutí či aktivit. Přičítají mu například zodpovědnost za schválení studie proveditelnosti pro plavební kanál Dunaj-Odra-Labe. Stavba bude mít podle ekologů významný negativní vliv na přírodu a krajinu. Dopravní a ekonomická hlediska podle nich nemají věrohodné opodstatnění.

Ropákem roku 2019 je ministryně Dostálová. Zelenou perlu dostal Babiš za výrok ‚motýle‘

„Důvod je jediný, a to, že jsem prosadil liniový zákon, který zásadně urychluje výstavbu dopravní infrastruktury. Děti Země, které stojí za soutěží, již mnoho let terorizují naše obyvatele a odsouvají klíčové dopravní stavby, často o roky. Tomu jsem proti jejich vůli udělal konec, jejich reakce je tedy logická,“ řekl Havlíček.

Cenu za antiekologický výrok dostal Brabec za tvrzení, že „přehnaný aktivismus vráží do společnosti velký klín a je v té morální rovině téměř stejně tak nebezpečný jako samotná klimatická změna.“ Jde o citaci z rozhovoru na webu Novinky.cz.

Další kritiku si Havlíček vysloužil hájením pátého bloku v Jaderné elektrárně Dukovany a prosazováním vládního návrhu novely zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací. Podle aktivistů se Havlíček dopustil také manipulace při rozhodování Uhelné komise o ukončení těžby a spalování hnědého uhlí nejpozději v roce 2038. Chyběla prý řada důležitých podkladů.

Ministerstvo hospodářství? Havlíček chce sloučit rezorty průmyslu a dopravy, kterým šéfuje

„S kanálem Dunaj-Odra-Labe je to jinak, tam jsme pouze vzali na vědomí studii proveditelnosti, která vznikala mnoho let. Dukovany jsou čistý zdroj a Uhelná komise rozhodla zcela transparentně, navíc vůči ekologickým organizacím poměrně vstřícné,“ dodal vicepremiér.

Druhé a třetí místo Zelené perly obsadili premiér Andrej Babiš (ANO) a bývalý prezident Václav Klaus.Na dalších místech v anketě Ropák roku se umístili ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) za přístup k ochraně lokality Soutok – Podluží a za předložení návrhu na výstavbu nových 31 vodních nádrží a exekutor Dalimil Mika za výstavbu vodní nádrže pro zasněžování sjezdovek v lyžařském areálu Paprsek u Starého Města pod Sněžníkem.

Autor: