Devátý ročník výstavy Antik v Olomouci přinese hostům naprosté unikáty. „K nejzajímavějším exponátům letošní výstavy budou patřit právě ruské kapesní hodinky vyrobené ze dřeva a slonoviny,“ řekla pořadatelka Elena Khourtová.
Zájemci o 150 let staré dřevěné hodinky firmy Bronnikov z ruské Vjatky si budou muset připravit půl milionu korun. „Hodinky této firmy si koupil v roce 1837 i ruský car Alexandr II. Celkově jich mohlo být vyrobeno asi pět set. Patří k naprostým unikátům a sehnat je dnes je zázrak. Hodinky vlastní jen muzea a velcí sběratelé,“ uvedla Khourtová.
Do olomouckého domu Svatého Josefa se od 3. do 8, dubna sjedou starožitníci z celé republiky. Návštěvníci jim mohou nabídnout své zboží a nechat si ho ohodnotit, případně si pořídit nábytek, obrazy, sklo, porcelán či šperky.
Nejlevnějšími exponáty bude bižuterie nebo neznačkový porcelán, hlouběji do peněženky bude muset sáhnout případný zájemce o bronzové a částečně zlacené vykuřovadlo vyrobené v mezidobí let 1662 až 1722 v Číně. Jeho majitel ho bude nabízet na výstavě za 1,2 milionu korun. Ve světě by přitom jeho cena byla údajně více než dvojnásobná. „V Česku je ale za tuto cenu neprodejné, protože tu zatím není klientela, která by byla ochotná dát tolik za orientální umění,“ uvedl majitel starožitnosti, sběratel Jaroslav Navrátil.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava