25. dubna 2017 15:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Antikampaň je tu.' Syndikát novinářů chce zakázat můj Twitter, tvrdí Ovčáček

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradní mluvčí Jiří Ovčáček. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v úterý na sociálních sítích napsal, že Syndikát novinářů chce nejspíš zakázat jeho Twitter. Soudí tak podle dotazu, který na Hrad dorazil v pondělí na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Sdružení požaduje seznam lidí, kteří mají oprávnění vyjadřovat oficiální stanoviska Hradu, a vysvětlení, zdali Ovčáčkův twitterový účet prezentuje názory prezidenta či je soukromým profilem mluvčího.

„Antikampaň je tu. Syndikátu novinářů ČR se evidentně nelíbí moje aktivity na sociální sítích, podniká protiakci. Zřejmě mi chce zakázat Twitter,“ komentoval Hradní mluvčí v úterý krátce před polednem.

Ve vyjádření pro Lidovky.cz posléze upřesnil, že novinářské sdružení zaslalo na Hrad otázky týkající se legitimity jeho twitterového účtu. „Jsem přesvědčen, že jde o pokračování kampaně s cílem umlčet mě. Je to analogická situace jako v případě Twitteru Donalda Trumpa,“ narážel na skutečnost, že současnému americkému prezidentovi zabránil v jeho užívání krátce před volbami vlastní volební tým.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz.
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček s ředitelem redakce Lidových novin Veselinem...

Předseda Syndikátu novinářů Adam Černý ovšem Ovčáčkovo tvrzení popírá. „Syndikát novinářů jako takový se k mluvčímu prezidenta republiky nevyjadřoval, nehodnotil ho. Na základě zákona svobodném přístupu k informacím včera jen poslal oficiální dotaz,“ sdělil v úterý pro Lidovky.cz.

Češi v zajetí sociálních bublin

Projekt Lidovek.cz mapující, jaké zpravodajské servery sledují fanouškové jednotlivých politických stran, byl nominován na Česko-slovenskou cenu veřejnosti Novinářské ceny 2016.

Celý článek si přečtěte zde.

Hlasujte pro nás.

Dotaz, který na Hrad dorazil, obsahuje dvě části. První se týká seznamu lidí, kteří mají oprávnění vyjadřovat se oficiálně za prezidenta a Kancelář prezidenta republiky (KPR). Druhá otázka směřuje přímo k twitterovému profilu Jiřího Ovčáčka (@prezidentmluvci). Přesněji k tomu, zdali tento účet je oficiálním komunikačním kanálem KPR či soukromou iniciativou mluvčího. „Místo, aby přišla řádná odpověď, tak se dnes objevil tenhle příspěvek, který nedává smysl. Nikdo mluvčího nechce omezovat,“ dodal Černý s tím, že by si situace zasluhovala být vyjasněna.

Ačkoliv totiž Ovčáček tvrdí, že jeho úloha je trojjediná, tedy že prezentuje názory prezidenta, hájí je a zároveň brání současnou hlavu státu, na Twitteru vedle stanovisek Miloše Zemana zveřejňuje rovněž své osobní názory. Ty ovšem nijak neoznačuje, ani neodděluje, často proto není zřejmé, o jaké sdělení se přesně jedná. „Nejde o účet zřízený KPR, ale Jiřím Ovčáčkem,“ doplnil na dotaz serveru Lidovky.cz.

K problematice se vyjádřil už i samotný prezident, který Ovčáčkův Twitter označil za soukromou iniciativu. „Jestliže má někdo soukromý Twitter, který není kryt z prostředků KPR, tak je to jeho soukromý názor. Jestliže někdo publikuje na facebooku, který je kryt z prostředků KPR, je to názor tiskového mluvčího a v tomto případě je třeba, aby mluvčí respektoval názory prezidenta republiky,“ řekl během debaty s občany při nedávné návštěvě Benešova.

rsaRobert Sattler

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.