26. prosince 2012 21:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nechci na Hradě komunistu, vyzývá Hanák Fischera k odstoupení

Kandidát na prezidenta Jan Fischer se 17. listopadu v Praze před Hlávkovou kolejí zúčastnil pietní vzpomínky na listopadové události v roce 1989.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na prezidenta Jan Fischer se 17. listopadu v Praze před Hlávkovou kolejí zúčastnil pietní vzpomínky na listopadové události v roce 1989. | foto: ČTK

PRAHA Občanské sdružení Dekomunizace zahájilo v prosinci výtvarnou soutěž "Komunista na Hradě? V žádném případě!". Má upozornit na údajně rostoucí vliv KSČM v Česku a na možnost, že se stane prezidentem ČR bývalý člen KSČ.

Před rokem 1989 byli členy komunistické strany prezidentští kandidáti Jan Fischer a Miloš Zeman. Ve spolupráci s Dekomunizací také vyzval herec Tomáš Hanák Fischera k odstoupení z volby.

Organizátoři chtějí soutěží grafických návrhů nabídnout veřejnosti prostor k vyjádření názorů na aktuální politickou situaci. "Soutěž reaguje na stále vzrůstající vliv komunistů a ochotu ostatních politických stran s nimi aktivně spolupracovat na všech úrovních správy České republiky," sdělil jeden ze zákládajících členů Dekomunizace Libor Kleček.

ČTĚTE DÁLE:

 

"S blížící se prezidentskou volbou navíc existuje reálná hrozba, že pozice hlavy státu bude obsazena bývalým komunistou," dodal. Soutěž končí 11. ledna 2013.

Tomáš Hanák ve spolupráci se sdružením zveřejnil na serveru YouTube video, v němž vyzývá kvůli komunistické minulosti k odstoupení z přímé prezidentské volby kandidáta Jana Fischera. "Není hanba se mýlit. Hanba je nevyvodit z toho důsledky," říká ve videu Hanák.

Fischer i Zeman byli členy KSČ

  • Fischer byl členem KSČ v letech 1980 až 1989. V této souvislosti již dříve řekl, že vstup do strany byl ústupkem minulému režimu, kterého dodnes lituje.
  • Také další z prezidentských kandidátů, Miloš Zeman, byl členem komunistické strany, a to v letech 1968 až 1970.

Cílem sdružení Dekomunizace je zbavit členy komunistické strany podílu na moci v ČR "neustálým nenásilným připomínáním zločinů této ideologie veřejnosti". Mezi zakladateli sdružení byl například již zesnulý známý publicista Ivan Medek či režisér a herec Ladislav Smoljak, který je již také po smrti.

 V minulosti už sdružení pořádalo podobné akce, jako je ta nynější. Soutěží "Trikem proti komunismu" a "Nechci mít na triku další totalitu" se v letech 2005 a 2008 zúčastnilo dohromady 266 grafiků, kteří přihlásili celkem 641 motivů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz