Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Antikoncepce může zabíjet

Česko

Případy vážných komplikací antikoncepce děsí pediatry * Žádají gynekology, aby její předepsání lépe zvažovali

PRAHA Ještě před odjezdem do Austrálie se vybavila pilulkami hormonální antikoncepce. Možná si neuvědomila, že zvyšují riziko trombózy, při dlouhém letu už tak vysoké. Nepomyslela asi ani na své příbuzné, kteří zemřeli na kardiovaskulární nemoci a po kterých zdědila rizikové geny. Už vůbec ji nejspíš nenapadlo, že jí hrozí nebezpečí i proto, že nejí červené maso. Nedlouho po příletu 18letá studentka z Prahy zemřela na plicní embolii. Stalo se před několika lety.

Podle odborníků by dívky a ženy, které mají hodně vysoké riziko trombózy a embolie, neměly vůbec hormonální antikoncepci užívat. Není pro ně zcela bezpečná. Přesto jim ji často gynekolog předepíše. Kolik takových žen v Česku je, nikdo neví.

Odborní lékaři se s nimi ale potkávají za velice smutných okolností. Když se u žen s vysokým rizikem trombózy přidají pilulky hormonální antikoncepce, mohou skončit kvůli plicní embolii nebo mozkové příhodě s trvalým poškozením mozku. V krajním případě zemřít jako zmíněná studentka.

„Mínění naší společnosti je, že se hormonální antikoncepce hodí pro všechny a je zcela bezpečná. To ale není pravda,“ varuje profesor Josef Hyánek, který se zabývá metabolickými poruchami. „Gynekolog by si měl uvědomit, že může dívku poškodit, když ji nedostatečně vyšetří,“ tvrdí.

A není sám. O vážných zdravotních problémech dívek, které užívají hormonální antikoncepci, informují v poslední době primáři z různých dětských oddělení. Právě dětští lékaři se totiž s nemocnými dívkami setkávají v posledních letech častěji.

„Kontraceptiva nejsou bez rizika. Zvláště když se v rodině dorostenek vyskytují trombózy a embolie. Máme řadu údajů z poslední doby, že se tam objevují závažné komplikace,“ potvrdil profesor Jan Janda, předseda České pediatrické společnosti.

Žen, pro které se antikoncepce nehodí, je podle dnešních poznatků jen velmi málo. Podle lékařů, kteří ošetřují nemocné mladé dívky, jsou ale pacientky často velmi málo informované o rizicích.

Odborná společnost dětských lékařů proto zahájila jednání s gynekologickou společností, jak dál postupovat. Bavit se mají hlavně o pacientkách, u kterých je silná rodinná zátěž. To znamená, když měla příbuzná dívky trombózu spojenou s těhotenstvím nebo porodem, případně se v rodině vyskytlo více vážných trombóz, embolií nebo mozkových příhod v mladším věku. Pak by měla pacientka podle Hyánka před užíváním antikoncepce podstoupit vyšetření. „Doporučuje ho i Světová zdravotnická organizace,“ říká Hyánek. Testy mohou odhalit i genovou mutaci, která riziko trombózy zvyšuje až na 45 procent. Základní vyšetření přitom vyjde zhruba na 1500 korun.

Gynekologové jsou zatím k širšímu využívání testů na dispozice k trombóze skeptičtí. „Více prověřený preparát než hormonální antikoncepce neexistuje. Trombóz a embolií je velmi málo. Tím to nechci zlehčovat, musíme dělat vše pro to, aby ke komplikacím nedocházelo,“ řekl předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Pokračování na straně 4

Antikoncepce může zabíjet

Dokončení ze strany 1

Pro pediatry je předepisování hormonální antikoncepce rizikovým pacientkám důležité téma. Zabývali se jím na svém sjezdu a vyvolali také jednání s gynekology. „Nejsme rozhodně obecně proti hormonální antikoncepci. Chtěli bychom ale, aby gynekologové vnímali problém těchto komplikací. U případů, kde byly komplikace, se ukázalo, že se na rizikové faktory gynekologové neptali,“ říká Janda. Podle Dvořáka jsou ovšem problémy s malou informovaností pacientek jen výjimečné a individuální. „Ani jedna z dívek, jejichž případy jsme sledovali, nebyla od předepisujícího gynekologa dostatečně informována,“ oponuje Hyánek. Na každém příbalovém letáku je u antikoncepce uvedeno, že ji žena nemůže užívat, pokud měla poruchu krevního oběhu, která může vést k trombóze. Také by měly informovat lékaře všechny, jejichž příbuzní měli trombózu, infarkt nebo mozkovou příhodu. Podle odborného doporučení se gynekolog má ptát na rizikové faktory trombózy. Vyšetření na sklony k trombóze je podle oficiálního doporučení vhodné u žen s rodinnou zátěží. „Už jsou i takoví gynekologové, kteří předepsání hormonální antikoncepce v případě rizikových pacientek se mnou konzultují,“ říká Hyánek. Pediatrická společnost bude požadovat, aby byl o předepsání hormonální antikoncepce mladé ženě informovaný také její dětský praktický lékař. Ten by totiž mohl mít poznatky o dalších rizicích, o kterých třeba gynekolog neví.

***

HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE

* První hormonální antikoncepce přišla na trh v roce 1960 v USA. V Česku užívá antikoncepci zhruba 54 procent žen v plodném věku, celkem přes milion žen. * Pilulky snižují riziko rakoviny dělohy, vaječníků i tlustého střeva. Dlouhodobé užívání mírně zvyšuje riziko rakoviny prsu. Ohrozit může silné kuřačky nad 35 let, ženy s některými nemocemi srdce a jater. TROMBÓZA A RIZIKOVÉ GENY

Trombóza je sražení krve, může zhoršit odtok krve z končetiny nebo způsobit embolii. Vyšší riziko trombózy mají lidé s tzv. Leidenskou mutací. Tuto zvláštnost genu má asi 5% lidí. Někteří z nich mají riziko trombózy zvýšené dokonce 80%.

Autor: