Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Antikorupční nadace ocenila Michálka půlmilionem

Česko

Nadaci, která chce v Česku finančně oceňovat ty, kteří poukáží na korupci ve státní sféře. podpořil i Norman Eisen, velvyslanec USA v ČR.

Ocenění už získal Libor Michálek, bývalý šéf fondu životního prostředí.

PRAHA Michálek ztratil svůj post na ministerstvu životního prostředí, ale získal půlmilionovou cenu nové antikorupční nadace.

Po Michálkových slovech o možných pletichách v resortu a zveřejnění tajně pořízených nahrávek rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). A vláda, která si za jeden ze svých prvořadých cílů vytkla potírání úplatkářství, se ocitla v krizi. Pro mnohé se Michálek stal hrdinou, pro jiné „práskačem“. Včera z rukou zakladatele Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka přijal půl milionu jako ocenění svého postoje. Experti na boj s korupcí, třeba Václav Láska z Transparency International, vznik nadace kvitují. Podpořil ji i velvyslanec USA v ČR Norman Eisen. „Věřím, že každý člověk má právo žít v zemi bez korupce, takže bojujete za důležité lidské právo,“ poznamenal diplomat.

Teprve nedávno zaregistrovaný fond ocenil také stovkou tisíc korun Ondřeje Závodského, který upozornil na nestandardní zakázky v Zařízení služeb ministerstva vnitra.

Janeček za jeden z hlavních cílů nadace, kromě přímé podpory lidí, kteří s korupcí bojují, označil třeba zrušení existence listinných akcií na majitele a další potřebné úpravy legislativy.

***

Donátor Janeček

* Zakladatel nadace Karel Janeček úspěšně podniká ve vývoji počítačových modelů používaných k obchodování na zahraničních burzách. Také vypracoval úspěšný postup hraní blackjacku, takže mu v Las Vegas zakázali vstup do většiny kasin. * Minulý rok rovněž založil nadační fond pro podporu vědeckého výzkumu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO ÚDRŽBÁŘ (OD 28.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 28 000 - 36 000 Kč