14. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Antimonopolní úřad šetří dceřinku volejbalového svazu. Kvůli nesoutěžení zakázek

Český volejbal - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český volejbal - ilustrační foto. | foto: ČTK/AP

PRAHA Dceřiné společnosti Českého volejbalového svazu hrozí finanční pokuta kvůli tomu, že při výběru dodavatelů na zajištění sportovních akcí nepostupovala dle zákona, neboť nesoutěžila veřejné zakázky. Svaz zároveň čelí podezření na dotační podvod. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení s firmou Volejbal 2011.

Antimonopolní úřad (ÚOHS) se zabýval postupem společnosti Volejbal 2011, firmy stoprocentně vlastněné Českým volejbalovým svazem (ČVS), při výběru dodavatelů komplexních služeb pro zajištění pořádání sportovních akcí. Šlo o soutěže konající se pod patronací mezinárodní nebo evropské volejbalové federace, které byly financovány prostřednictvím dotačních programů ministerstva školství mezi lety 2012 až 2015.

„Úřad shledal důvody k zahájení správního řízení, když získal pochybnost o tom, zda se zadavatel nedopustil správních deliktů tím, že nedodržel postup stanovený zákoně, když veřejné zakázky na zajištění uspořádání příslušných sportovních soutěží a akcí nezadal v rámci zadávacího řízení,“ sdělil serveru Lidovky.cz předseda ÚOHS Petr Rafaj. Takový postup dle něj mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Svaz se k situaci nevyjádřil. Mluvčí pouze odkázal na jednatele, který ani po několika dnech na dotazy nereagoval. Předseda volejbalového svazu Zdeněk Haník však už dříve prohlásil, že svaz podle něj postupoval v souladu s předpisy, když se na něj vztahovala zákonná výjimka z povinnosti vyhlašovat zadávací řízení. Haník tehdy dodal, že své přesvědčení bude hájit všemi dostupnými prostředky.

Rozdávání veřejných zakázek od oka

V případě, že se porušení zákona prokáže, společnosti Volejbal 2011 bude uložena pokuta. O jakou částku se může jednat, Rafaj nekonkretizoval. Řízení je v počáteční fázi.

Česko - Kamerun (česká radost).
Česko - Kamerun (česká radost).

Na nesrovnalosti upozornila loni v srpnu veřejnosprávní kontrola ministerstva financí. Z jejích závěrů vyplynulo, že ČVS nevypisoval veřejné zakázky v případech, kdy mu to zákon přikazuje, a služby zadával napřímo dodavateli, jímž byla v tomto případě stoprocentně vlastněná firma Volejbal 2011. Ta si na reálné odvedení práce následně zvolila subdodavatele, jehož si vybrala rovněž bez soutěže.

Vznikl tak „průtokáč“ na dotace od státu, v rámci něhož nebylo možné zkontrolovat, jestli se svaz choval hospodárně. Svoje nejcennější práva na pořádání veškerých turnajů a akcí převedl ČVS na Volejbal 2011, aniž by spočítal, kolik přesně má firma za práva platit a aniž by bylo možné ze strany svazu zkontrolovat, jaké má firma náklady.

Podezření na dotační podvod

Kontrola z ministerstva financí, v níž se kontroloři zaměřili na devět akcí z let 2011 až 2015 (mimo jiné i mistrovství Evropy ve volejbale před šesti lety), odhalila chyby svazu v nakládání s penězi od státu celkem za 37,5 milionu korun. Objevilo se ale také podezření na dotační podvod.

Ten se měl odehrát právě v rámci pořádání ME. Firma Volejbal 2011 přefakturovala na svaz výdaje za práci, kterou v subdodávce odvedla společnost Assus. Celkem šlo o 5,758 milionu korun. Svaz si celou částku započetl do výdajů a takto také čerpání dotace nahlásil ministerstvu školství. Jenomže Volejbal 2011 Assusu ve skutečnosti zaplatil jen 3,19 milionu korun a o zbytek částky se s Assusem dodnes soudí.

To znamená, že peníze měl svaz buď vrátit, neboť je nepoužil na účel, na který je od státu dostal nebo měly zůstat na účtu společnosti Volejbal 2011 do doby, než soud rozhodne. Ani jedno se nestalo. Rok po šampionátu měla firma na účtu dluh 635 tisíc. Nejen kontrolory proto napadla otázka, kam se 2,6 milionu podělo. Respektive 1,6 milionu, protože za milion Volejbal 2011 koupil od karlovarského Imperialu pohledávku za Assusem. Záležitost již prověřuje pražský finanční úřad. Pokud si na uvedenou otázku nebude umět odpovědět, nechá řešení hádanky na policii.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz