Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Antisymbol rozkládající se ODS

Česko

Klidný Petr Nečas bude naprostým protikladem nabubřelého Paroubka. To může ODS přinést hlasy

PRAHA Petr Nečas je sice krizovým lídrem z nouze, do těžkých časů se však přinejmenším ze dvou pohledů velmi hodí. Voliči se od občanských demokratů odvrací, protože je považují za stranu v rozkladu, kterou víc zajímají vlastní kšefty, souboje o státní zakázky a přátelství s byznysmeny než starost o další směřování země.

Nečas je opakem profilu typického odéesáka, který tolik odpuzuje. Antisymbolem rozkládající se strany. To může jako očista na zhrzené voliče fungovat.

Přestože je ve vrcholné politice od začátku devadesátých let, nikdy s ním nebyly spojovány žádné skandály. Sociální demokraté si mohou najmout několik špehů typu Randáka, ale fotky Nečase pobývajícího na jachtě s Martinem Romanem a dalšími byznysmeny těžko objeví.

Nikdy nebyl spojován s žádnými ekonomickými skupinami. Jako jediný z vedení strany Mirka Topolánka veřejně kritizoval za jeho toskánské prázdniny, které považoval za „nedostatek sociální inteligence našeho předsedy“.

Z tohoto pohledu je pravicovou verzí Vladimíra Špidly z roku 2002. I díky tomu, že ve straně nemá své spřízněné podnikatele, kteří by mu sháněli hlasy, a nebyl v centru politických dohod, měl na několika kongresech potíž se do vedení prosadit. Nakonec se mu to dařilo až na poslední chvíli. Často na přímou intervenci Mirka Topolánka, který přesvědčil svou „kongresovou koalici“, aby podpořila i Nečase. Jeho nástup do čela strany není dobrou zprávou pro velký polostátní byznys. Spříznění podnikatelé se právem mohou obávat, že Nečas v rozjetých obchodech nebude chtít pokračovat.

Nečas straně nepřitáhne sponzory a peníze do kampaně. Naopak má šanci na svou špidlovsky čistou image získat zpět hlasy voličů, které znechucuje propojení strany s podivnými podnikatelskými strukturami.

Nečas asi jako jediný ze špiček ODS může také věrohodně sehrát roli zachránce země před státním bankrotem. Právě na jasné volbě: s námi, nebo s Paroubkem ke krachu, mají občanští demokraté postavenou právě se rozjíždějící kampaň.

Nečas patří, pokud jde o ekonomiku a sociální systém, což budou zásadní témata voleb, k nejzdatnějším českým politikům. Věcem rozumí. Klidně, věcně a relativně přesvědčivě je schopen vést debatu o širokém spektru témat. Má přehled, co se děje v krachujícím Řecku, i jak vypadala záchrana před krachem v Maďarsku. To jsou důležité vlastnosti do souboje o pravicové voliče. Nečas asi jako jediný z ODS může v roli zodpovědného fiskálního konzervativce, snažícího se zachránit zemi před bankrotem, konkurovat mozku TOP 09 Miroslavu Kalouskovi.

Slabinou nového lídra ODS je možná až přílišná racionalita a málo projevované emoce. Nečas není typ, který dokáže lidi motivovat. Je to spíš přemýšlivý, pracovitý systematik. Tím připomíná uvážlivou a důslednou německou kancléřku Angelu Merkelovou. Ani ona neelektrizuje davy, a přesto se právě díky racionalitě a střídmosti těší velké oblibě.

Klidný Nečas bude naprostým protikladem nabubřelého Jiřího Paroubka. Právě tento kontrast může nakonec ODS přinést důležité hlasy.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...