Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Aplikace eRouška končí, oznámilo ministerstvo. Podle něj není zapotřebí

ilustrační snímek foto: ČTK

Aplikace eRouška byla jednou z prvních, která měla chránit proti nákaze či upozornit na kontakt s nakaženým či pomáhat krajským hygienám. Redakce iDNES.cz již na začátku srpna upozornila, že s epidemií skončí i aplikace. Jenže epidemie covidu je opět na vzestupu, avšak eRouška končí.
  19:57aktualizováno  20:31

„Aplikace eRouška je založena na protokolu Exposure Notification od Apple a Google. Licenční politika tohoto protokolu neumožňuje jeho další použití po ukončení pandemie,“ uvedl v minulosti pro iDNES.cz mluvčí  Národní komunikační agentury a informačních technologii (NAKIT) Lukáš Trnka.

Aplikace však v pondělí večer na Twitteru oznámila konec. „Pomoc eRoušky v boji s epidemií je u konce. Děkujeme všem, kteří se zapojili! eRouška 2.0 pozastavuje provoz,“ stojí v oznámení na sociální síti.

Za dobu svého fungování upozornila na více než 400 tisíc potenciálně rizikových setkání a doporučila jim pravidla bezpečného chování. „Tím přispěla k omezení šíření nákazy a zvládání epidemie,“ píše dále na Twitteru s tím, že propojením s obdobnými aplikacemi dalších států EU eRouška hlídala také rizikové kontakty s cizinci v Česku i zahraničí. 

Vývoj vyšel na zhruba 9 milionů korun

S ohledem na proočkovanost, další nástroje a vývoj epidemie již nadále není potřeba, uvádí na webových stránkách eRouška. Její vývoj vyšel na zhruba 9 milionů korun. Její služby si objednalo ministerstvo zdravotnictví. 

Jan Kulveit, český vědec, který se na oxfordské univerzitě zabývá modelováním globálních rizik v minulosti na několik možností, jak aplikaci zefektivnit upozornil. „eRoušce nejspíš nejvíc škodí její oficiální zřizovatel, tedy ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl v minulosti Kulveit s tím, že za celou dobu fungování aplikace neproběhla k eRoušce výraznější reklamní kampaň.

eRouška nefunguje. Asi jí škodí sám zřizovatel, tedy ministerstvo, míní vědec

Ministerstvo však tehdy bylo s fungováním spokojené. „Notifikace na možný rizikový kontakt se letos (3 března 2021 pozn. red.) zatím zobrazuje průměrně okolo 800 uživatelů denně,“ poukázala v minulosti na funkčnost aplikace mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Mnozí uživatelé si však dlouhodobě stěžovali, že aplikace je na rizikový kontakt neupozornila. „Byl jsem na schůzce s kamarádem, který byl druhý den pozitivní. Oba máme aplikaci nainstalovanou, ale žádné upozornění jsem nedostal,“ popsal v minulosti situaci pro iDNES.cz Roman z Pardubicka. A nebyl sám.

Informace vkládaly jen jednotky uživatelů

Tu v současné době mělo staženou zhruba 1,7 milionu lidí. „K okamžiku vypnutí mělo podle odhadu eRoušku aktivní zhruba půl milionu uživatelů,“ uvádí web aplikace. Problém podle ní je, že informace o nákaze do ní vkládaly už jen jednotky nebo malé desítky uživatelů denně.

„Využívání se významně nezměnilo ani s růstem počtu nakažených v září a říjnu. Hlavní příčinou je pravděpodobně to, že podstatná část uživatelů eRoušky už je očkovaná,“ vysvětluje na webu. Ten dále upozorňuje, že od konce letošního října eRouška přechází do „neaktivní“ verze.

„Trasování v této době není jediným nástrojem ke zvládáni epidemie, kromě plošných opatření a očkování máme i další technické nástroje, vhodné pro aktuální situaci, jako jsou O-T-N (očkování, test, prodělaná nemoc) certifikáty a aplikace Tečka a čTečka. Rád bych poděkoval všem, kteří měli aplikaci eRouška ve svém mobilním zařízení a pomohli tak ochránit nejen sebe, ale i své okolí,“ doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o pozastavení provozu aplikace od začátku listopadu 2021. Aplikace byla podle ministerstva společně s informační linkou 1221 technickou podporou. Formou e-mailové komunikace a na sociálních sítích od září roku 2020 do září roku 2021 podpora aplikace zpracovala pro veřejnost přes 14 700 e-mailů. Důvodem ukončení je podle resortu pokles zájmu veřejnosti.

„Všechna agregovaná anonymizovaná data uživatelů budou smazána k 31. 10. 2021,“ dodává web eRoušky s tím, že pokud by budoucí epidemiologická situace vyžadovala opětovné zprovoznění aplikace, může NAKIT vydat aktualizaci, která uživatelům umožní opět eRoušku aktivovat.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat