Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Aplikace eRouška končí, oznámilo ministerstvo. Podle něj není zapotřebí

ilustrační snímek foto: ČTK

Aplikace eRouška byla jednou z prvních, která měla chránit proti nákaze či upozornit na kontakt s nakaženým či pomáhat krajským hygienám. Redakce iDNES.cz již na začátku srpna upozornila, že s epidemií skončí i aplikace. Jenže epidemie covidu je opět na vzestupu, avšak eRouška končí.
  19:57aktualizováno  20:31

„Aplikace eRouška je založena na protokolu Exposure Notification od Apple a Google. Licenční politika tohoto protokolu neumožňuje jeho další použití po ukončení pandemie,“ uvedl v minulosti pro iDNES.cz mluvčí  Národní komunikační agentury a informačních technologii (NAKIT) Lukáš Trnka.

Aplikace však v pondělí večer na Twitteru oznámila konec. „Pomoc eRoušky v boji s epidemií je u konce. Děkujeme všem, kteří se zapojili! eRouška 2.0 pozastavuje provoz,“ stojí v oznámení na sociální síti.

Za dobu svého fungování upozornila na více než 400 tisíc potenciálně rizikových setkání a doporučila jim pravidla bezpečného chování. „Tím přispěla k omezení šíření nákazy a zvládání epidemie,“ píše dále na Twitteru s tím, že propojením s obdobnými aplikacemi dalších států EU eRouška hlídala také rizikové kontakty s cizinci v Česku i zahraničí. 

Vývoj vyšel na zhruba 9 milionů korun

S ohledem na proočkovanost, další nástroje a vývoj epidemie již nadále není potřeba, uvádí na webových stránkách eRouška. Její vývoj vyšel na zhruba 9 milionů korun. Její služby si objednalo ministerstvo zdravotnictví. 

Jan Kulveit, český vědec, který se na oxfordské univerzitě zabývá modelováním globálních rizik v minulosti na několik možností, jak aplikaci zefektivnit upozornil. „eRoušce nejspíš nejvíc škodí její oficiální zřizovatel, tedy ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl v minulosti Kulveit s tím, že za celou dobu fungování aplikace neproběhla k eRoušce výraznější reklamní kampaň.

eRouška nefunguje. Asi jí škodí sám zřizovatel, tedy ministerstvo, míní vědec

Ministerstvo však tehdy bylo s fungováním spokojené. „Notifikace na možný rizikový kontakt se letos (3 března 2021 pozn. red.) zatím zobrazuje průměrně okolo 800 uživatelů denně,“ poukázala v minulosti na funkčnost aplikace mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Mnozí uživatelé si však dlouhodobě stěžovali, že aplikace je na rizikový kontakt neupozornila. „Byl jsem na schůzce s kamarádem, který byl druhý den pozitivní. Oba máme aplikaci nainstalovanou, ale žádné upozornění jsem nedostal,“ popsal v minulosti situaci pro iDNES.cz Roman z Pardubicka. A nebyl sám.

Informace vkládaly jen jednotky uživatelů

Tu v současné době mělo staženou zhruba 1,7 milionu lidí. „K okamžiku vypnutí mělo podle odhadu eRoušku aktivní zhruba půl milionu uživatelů,“ uvádí web aplikace. Problém podle ní je, že informace o nákaze do ní vkládaly už jen jednotky nebo malé desítky uživatelů denně.

„Využívání se významně nezměnilo ani s růstem počtu nakažených v září a říjnu. Hlavní příčinou je pravděpodobně to, že podstatná část uživatelů eRoušky už je očkovaná,“ vysvětluje na webu. Ten dále upozorňuje, že od konce letošního října eRouška přechází do „neaktivní“ verze.

„Trasování v této době není jediným nástrojem ke zvládáni epidemie, kromě plošných opatření a očkování máme i další technické nástroje, vhodné pro aktuální situaci, jako jsou O-T-N (očkování, test, prodělaná nemoc) certifikáty a aplikace Tečka a čTečka. Rád bych poděkoval všem, kteří měli aplikaci eRouška ve svém mobilním zařízení a pomohli tak ochránit nejen sebe, ale i své okolí,“ doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o pozastavení provozu aplikace od začátku listopadu 2021. Aplikace byla podle ministerstva společně s informační linkou 1221 technickou podporou. Formou e-mailové komunikace a na sociálních sítích od září roku 2020 do září roku 2021 podpora aplikace zpracovala pro veřejnost přes 14 700 e-mailů. Důvodem ukončení je podle resortu pokles zájmu veřejnosti.

„Všechna agregovaná anonymizovaná data uživatelů budou smazána k 31. 10. 2021,“ dodává web eRoušky s tím, že pokud by budoucí epidemiologická situace vyžadovala opětovné zprovoznění aplikace, může NAKIT vydat aktualizaci, která uživatelům umožní opět eRoušku aktivovat.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...