Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Sněmovna zakázala čínský TikTok svým zaměstnancům, k vymazání vyzývá i poslance

ilustrační snímek foto: ČTK

Sněmovní kancelář zakázala používat zaměstnancům čínskou aplikaci TikTok na všech svých zařízeních. Ze soukromých přístrojů doporučila ji odstranit. S obdobnou žádostí se kancléř obrátil i na poslance a jejich asistenty. Před TikTokem na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), aplikaci má za hrozbu.
  17:27

„Kancelář Poslanecké sněmovny bere varování NÚKIB velmi vážně, proto jsme se rozhodli přijmout technická a organizační opatření spočívající v zamezení využívání aplikace TikTok v informačním systému Sněmovny.

Současně jsem v dopise poslancům a jejich asistentům doporučil, aby na svých pracovních a soukromých zařízeních tuto aplikaci nepoužívali,“ uvedl kancléř Sněmovny Martin Plíšek.

Sněmovní odbor informatiky má podle Plíškova příkazu zajistit, aby na veškerá služební zařízení nebylo možné TikTok instalovat a ani jej na nich používat. Sněmovní pracovní sítě mají být nastaveny tak, aby aplikaci blokovaly, na což Plíšek upozornil také poslance a jejich asistenty.

Zřízení svého účtu na TikToku nedávno oznámil na jiných sociálních sítích někdejší premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který je nyní řadovým poslancem. Ve středu řekl, že doporučení NÚKIB vnímá a má TikTok na zvláštním zařízení, které slouží jen pro tuto aplikaci a na žádnou komunikaci je nepoužívá. „Žádný Číňan se mi do ničeho nenabourá,“ uvedl Babiš.

Kancelář Senátu na základě varování NÚKIB vydala už dřív varování pro členy senátorského sboru, svoje zaměstnance i externí pracovníky, v němž zakázala používání aplikace TikTok u všech zařízení, které využívají k pracovním účelům a mají přístup do vnitřního systému.

Rovněž zavedla technická opatření, která omezují používání aplikace TikTok z prostředí Kanceláře Senátu.

Ke stejným či obdobným krokům přistupují v Česku i další státní úřady a podniky, ale i některé soukromé firmy. Zákaz mnohdy platí i pro osobní zařízení, pokud je zaměstnanci používají k práci.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!