Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Apokalypsa pro -náctileté

Česko

Nesnažím se ztotožnit sebe samu s intelektuálkou Blanche. Blanche jsem prostě já - vysvětluje letos čtyřicetiletá belgická spisovatelka Amélie Nothombová, když je novináři tázána na svůj v pořadí dvanáctý román Antikrista (2003), který právě vyšel v českém překladu Jarmily Fialové. Vzhledem k tomu, jak vášnivě ráda o sobě autorka hovoří, každý čtenář jejích internetových stránek si může udělat poměrně podrobný obrázek o dospívání této (kdysi snad) chorobně nesmělé, kvůli svému vzhledu silně zakomplexované, do četby klasických románů zcela pohroužené a s jakýmikoli vrstevníky těžko komunikující mladé dámy z lepší rodiny.

Ostatně celý spisovatelčin životní příběh je čímkoli jiným než typickým osudem do průměru zapadající frankofonní Belgičanky. Narodila se v japonském městě Kóbe, kde její otec, baron Nothomb, právě zastával funkci velvyslance. Poté následovaly další „diplomatické přesuny“ - Čína, USA, Laos, Barma, Bangladéš, takže s Evropou se Amélie začala seznamovat teprve ve svých sedmnácti letech.

Do bruselského univerzitního prostředí však tato výstřední aristokratka nikdy nezapadla a v rámci „západní civilizace“ se vůbec cítila jako nikým nezvaný host. Ve snaze zapustit nějaké kořeny alespoň ve své rodné zemi vycházejícího slunce tedy začala pracovat jako tlumočnice v prestižní japonské firmě. Tam však zase narazila na nesnesitelně ponižující šikanu ze strany rafinovaně sadistických nadřízených. Paradoxně právě humorné vylíčení otřesných poměrů v japonské zaměstnanecké hierarchii, které Nothombová předvedla v devátém románu Strach a chvění (1999, zfilmováno 2003), vyneslo této již dříve komerčně úspěšné autorce Velkou cenu Francouzské akademie a otevřelo jí brány knižních trhů celého světa.

Nemusíme zbytečně přemýšlet Dnes je Amélie Nothombová bezkonkurenčně nejčtenější belgickou spisovatelkou. Podle vlastních slov „v bolestech rodí“ v průměru tři romány ročně, ale vydává z nich „jen“ jeden, zatímco zbylé rukopisy shromažduje u notáře, aby mohly být po smrti pohřbeny společně s jejím tělem. O již vydané tvorbě pak hojně diskutuje v televizních debatách, kam v rámci sebepropagace přichází vždy pečlivě vystrojena - černé obleky, bíle napudrovaný obličej s krvavými rty, gigantické klobouky.

Zatímco autorčiny skalní fanoušky tento „halloween look“ uvádí v nadšení, akademická obec spíše kroutí hlavou nad neustále se snižující kvalitou jejích sériově vyráběných románů.

Antikrista bohužel není výjimkou. I když temně výhrůžný název a základní dějové schéma spočívající v poněkud sadomasochistickém vztahu mezi nesmělou šestnáctiletou Blanche a její stejně starou spolužačkou Kristou, nadměrně průbojnou a krutě manipulátorskou školní krasavicí, slibují mnohem více, kniha má k avizovanému ponoru do duše dospívajících zhruba stejně daleko jako průměrný fotoromán z časopisu Bravo.

Postavy jsou až karikaturálně schematické, děj snadno předvídatelný, dialogy až na pár zábavnějších momentů vyznívají spíše jalově. A co se týče těžkopádných, nesnesitelně polopaticky vysvětlovaných slovních hříček, ty snad ani těžce komerční Nothombová nemohla myslet vážně! Například poté, co „bílou“ Blanche provizorně připraví o domov i o sebevědomí, stává se svůdná Krista démonickou „Antikristou“ bydlící v „Malmédy“ - ve francouzštině doslova „zlo mi říká“.

Na jednom z internetových diskusních fór frankofonních teenagerů jsem nedávno narazila na výmluvnou, byť nechtěně komickou reakci nadšeného čtenáře. Romány Nothombové jsou podle jeho názoru „úžasné“ v tom, že „pojednávají o závažných tématech“, ale zároveň „se u nich nemusí zbytečně přemýšlet“. Nejsem si jistá, zda podobný soud je v literárních kruzích tou nejlepší reklamou, nicméně chlapec to vystihl celkem správně.

HODNOCENÍ LN ***** Amélie Nothombová: Antikrista

Přeložila Jarmila Fialová Garamond, Praha 2007, 136 stran

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat