Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž se pustil do kopání bazénu, v zahradě narazil na lidské ostatky

Jeden z nálezů archeologů v Kralicích na Hané. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z nálezů archeologů v Kralicích na Hané. | foto: Policie ČR

Tisíc let starý hrob vydržel na zahradě rodinného domu v Tyršově ulici v Kralicích na Hané do pandemie koronaviru. Když se nyní majitel pozemku rozhodl vykopat jámu pro bazén, narazil na lidské ostatky.

Kosti v hloubce necelého metru vyděsily čtyřicetiletého muže z Kralic na Hané. Svůj nález ihned ohlásil.

“Policisté potvrdili, že se s nejvyšší pravděpodobností jedná o lidské kosti a podle jejich stavu usoudili, že jsou v zemi uloženy již velmi dlouho,“ vysvětlil prostějovský policejní mluvčí František Kořínek.

Policisté se proto obrátili na archeology. Ti si nález převzali do péče, ale vzhledem k počasí lidské kosti ještě nevyzvedli.

“Jedná se o archeologický nález, odhaduji že jde o raně středověký hrob z mladší doby hradištní, tedy přibližně z 11. století,“ potvrdil archeolog Pavel Fojtík z prostějovského oddělení archeologických výzkumů z Ústavu archeologické památkové péče Brno.

Podle něj z hrobu čněla spodní část těla. “Až nález vyzvedneme, budeme vědět vice,“ poznamenal.

Podle policistů jsou kosti uloženy v hloubce necelého metru.

„Čtyřicetiletý oznamovatel kosti nalezl při kopání bazénu, ke kterému se rozhodl mimo jiné také z důvodu vyhlášených vládních omezení, díky kterým získal množství volného času,“ uvedl Kořínek.

“Další nakládání s nálezem je v rukách archeologů, kteří si místo převzali k odbornému prozkoumání,“ doplnil mluvčí policie.

Kralický háj

Kralice na Hané patří k oblíbeným lokalitám archeologů. Loni tam našli rozsáhlé neolitické sídliště v prostoru Kralického háje.

“V blízkosti objektu lakovny se podařilo rozpoznat skupinu sloupových jam datovaných keramikou do období vrcholného středověku a korespondujících s existencí dnes zaniklé osady Rakousky, která počátkem 16. století ustoupila budování rybníků,“ napsal nedávno archeolog Fojtík na webu archeologů.

Mezi cenné nálezy z Kralic patří bronzová jehlice. “Jedná se o mladší derivát jehlice s vázičkovitou hlavicí náležející do období pozdní doby bronzové. Ta je doposud vůbec prvním takto datovaným předmětem z prostoru nebývale intenzivně osídleného a archeologicky velmi uceleně poznaného území Kralického háje,“ doplnil archeolog.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...