Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Archeologové nachystali digiprůvodce pro letní výpravy na hradiště v Kouřimi a Tismicích

Archeologové nachystali mobilní aplikace, které poslouží jako průvodce na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové nachystali mobilní aplikace, které poslouží jako průvodce na... | foto: google play

PRAHA V raném středověku, někdy v 8. až 12. století, stály na Kouřimsku blízko sebe tři opevněné areály. „Ty představovaly centrum moci, vojenství, obchodu a řemesel v době, kdy se rodil stát Čechů. Nejvýznamnější z těchto hradišť v poloze Stará Kouřim bylo ve své době dokonce největší pevností v Čechách,“ láká k letnímu výletu nová aplikace.

Připravili ji vědci z pražského Archeologického ústavu Akademie věd ČR, kteří se touto významnou lokalitou zabývají přes sedmdesát let. Nyní stačí „appku“ zdarma do mobilů stáhnout, nainstalovat a v terénu se díky GPS údajům i mapě stane průvodcem po dávných staletích.

Nabízí seznam zastávek – od Lechova kamene přes jezírko u Libuše až po hradiště u sv. Vojtěcha –, přičemž ke každé jsou uvedeny zajímavosti, fotografie nálezů (včetně relikviářového křížku z 10. století), či dokonce otočné 3D modely: kupříkladu tzv. kouřimského idolu čili pískovcového sloupku s vyobrazením čtyř tváří.

Dle archeologa Jana Hasila, který se na přípravě aplikací spolu s Naďou Profantovou podílel, je Kouřim už „ikonickou“ lokalitou, kdežto druhá, Tismice na Českobrodsku (již pokrývá druhá aplikace), představuje veřejnosti méně známé naleziště, kde však mají vědci nové zajímavé výsledky. Hradiště v Tismicích zabírá úctyhodnou plochu 27 hektarů, kde v době rozkvětu během 8. až 9. století sídlila slovanská elita. Dokladem jsou šperky či mince.

Vzdělávání při procházce

„Vycházka po tismickém hradišti vyžaduje dobré obutí a suché počasí, zabere zhruba 1,5 hodiny. Není vhodná pro rodiny s kočárkem a osoby s pohybovým postižením,“ varuje aplikace, jež se po stažení 23 megabytů stane digiprůvodcem. Na vycházku po Kouřimi mohou i lidé s kočárky.

Obě aplikace vyvinuli archeologové spolu s firmou Virtual History, jež má za sebou již podobné výstupy (neolitické sídliště v Bylanech, 3D modely hrobů z doby bronzové v Zálezlicích či průvodce městem Slaný). Projekt podporuje Akademie věd v rámci svéStrategie AV21 s mottem „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu“.

„Kdybych to měl srovnat, tak jeden infopanel naučné stezky v terénu vyjde zhruba na dvacet tisíc korun, kdežto jedna aplikace se dá pořídit ani ne za cenu dvou panelů,“ řekl LN Jan Hasil, jenž v „mobilních průvodcích“ vidí potenciál. Přímo v terénu budou výhledově umístěny cedulky s QR kódy, aby i náhodní návštěvníci věděli, kde si appky stáhnout.

Vědci se nechtějí u dvou průvodců zastavit. „Jednáme například s Národním památkovým ústavem Praha, zda nepřevést do aplikací i části z knižního Průvodce pražskou archeologií(2017),“ říká Hasil. Kniha editorů Ivany Boháčové a Jaroslava Podlisky, kterou LN představily, se následně stala oborovým bestsellerem. „Díky aplikacím tohoto typu zpřístupňujeme archeologické památky široké veřejnosti napříč generacemi a zároveň je díky rozšíření povědomí o nich do značné míry i chráníme,“ dodává Jan Mařík, ředitel ústavu, který letos slaví již sto let své existence.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.