Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Archeologové nachystali digiprůvodce pro letní výpravy na hradiště v Kouřimi a Tismicích

Česko

  5:00
PRAHA - V raném středověku, někdy v 8. až 12. století, stály na Kouřimsku blízko sebe tři opevněné areály. „Ty představovaly centrum moci, vojenství, obchodu a řemesel v době, kdy se rodil stát Čechů. Nejvýznamnější z těchto hradišť v poloze Stará Kouřim bylo ve své době dokonce největší pevností v Čechách,“ láká k letnímu výletu nová aplikace.

Archeologové nachystali mobilní aplikace, které poslouží jako průvodce na výlety do Kouřimi či Tismic. foto: google play

Křehký Mikulov se blíží. Tématem bude archeologie a v hlavní roli se představí porcelán

Připravili ji vědci z pražského Archeologického ústavu Akademie věd ČR, kteří se touto významnou lokalitou zabývají přes sedmdesát let. Nyní stačí „appku“ zdarma do mobilů stáhnout, nainstalovat a v terénu se díky GPS údajům i mapě stane průvodcem po dávných staletích.

Nabízí seznam zastávek – od Lechova kamene přes jezírko u Libuše až po hradiště u sv. Vojtěcha –, přičemž ke každé jsou uvedeny zajímavosti, fotografie nálezů (včetně relikviářového křížku z 10. století), či dokonce otočné 3D modely: kupříkladu tzv. kouřimského idolu čili pískovcového sloupku s vyobrazením čtyř tváří.

Vědci našli třetí pilíř dávného Juditina mostu. Vydržel do povodně roku 1342

Dle archeologa Jana Hasila, který se na přípravě aplikací spolu s Naďou Profantovou podílel, je Kouřim už „ikonickou“ lokalitou, kdežto druhá, Tismice na Českobrodsku (již pokrývá druhá aplikace), představuje veřejnosti méně známé naleziště, kde však mají vědci nové zajímavé výsledky. Hradiště v Tismicích zabírá úctyhodnou plochu 27 hektarů, kde v době rozkvětu během 8. až 9. století sídlila slovanská elita. Dokladem jsou šperky či mince.

Vzdělávání při procházce

„Vycházka po tismickém hradišti vyžaduje dobré obutí a suché počasí, zabere zhruba 1,5 hodiny. Není vhodná pro rodiny s kočárkem a osoby s pohybovým postižením,“ varuje aplikace, jež se po stažení 23 megabytů stane digiprůvodcem. Na vycházku po Kouřimi mohou i lidé s kočárky.

Odlitek chleba jako náhrdelník, moderní šperky s nádechem archeologie

Obě aplikace vyvinuli archeologové spolu s firmou Virtual History, jež má za sebou již podobné výstupy (neolitické sídliště v Bylanech, 3D modely hrobů z doby bronzové v Zálezlicích či průvodce městem Slaný). Projekt podporuje Akademie věd v rámci svéStrategie AV21 s mottem „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu“.

„Kdybych to měl srovnat, tak jeden infopanel naučné stezky v terénu vyjde zhruba na dvacet tisíc korun, kdežto jedna aplikace se dá pořídit ani ne za cenu dvou panelů,“ řekl LN Jan Hasil, jenž v „mobilních průvodcích“ vidí potenciál. Přímo v terénu budou výhledově umístěny cedulky s QR kódy, aby i náhodní návštěvníci věděli, kde si appky stáhnout.

Osmiletá dívka objevila 1500 let starý meč. Stoupla na něj v jezeře

Vědci se nechtějí u dvou průvodců zastavit. „Jednáme například s Národním památkovým ústavem Praha, zda nepřevést do aplikací i části z knižního Průvodce pražskou archeologií(2017),“ říká Hasil. Kniha editorů Ivany Boháčové a Jaroslava Podlisky, kterou LN představily, se následně stala oborovým bestsellerem. „Díky aplikacím tohoto typu zpřístupňujeme archeologické památky široké veřejnosti napříč generacemi a zároveň je díky rozšíření povědomí o nich do značné míry i chráníme,“ dodává Jan Mařík, ředitel ústavu, který letos slaví již sto let své existence.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...