Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Archeologové našli další rotundu

Česko

POHANSKO Může to být archeologický objev roku: odborníci prokázali, že před dvěma lety objevený chrám na velkomoravském hradišti Pohansko není jen obyčejným kostelíkem, ale rotundou.

„Tento kamenný kostel kruhového půdorysu měl v průměru šest metrů,“ řekl archeolog Jiří Macháček s tím, že nález je z historického hlediska mimořádný. K objevu se dostali před dvěma lety na místě, kde nález nikdo nečekal - v jeho bezprostřední blízkosti pracovali celá desetiletí. Na místě ale stál seník a právě pod ním nalezli zbytek kostela.

Nyní se ukázalo, že jde o víc -o rotundu. „Ukázalo se nyní, že i Pohansko mělo svoji rotundu. Tyto stavby byly pro centra Velké Moravy charakteristické. Nález umocňuje historický význam Pohanska,“ řekl Macháček.

Při jeho postupném odkrývání se ukázalo, že kolem je nejméně 200 hrobů. Zatím jich bylo probádáno 80 a našly se v nich četné cennosti od náušnic až po malou raritu, starohunský typ sekery. Výzkum v okolí rotundy pokračuje a mohl by přinést další překvapení. Nález potvrdil pozici Pohanska jako důležitého centra Velké Moravy. Už v 60. letech tam archeologové našli základy kostela, nyní doplnili rotundu. Například v Mikulčicích-Valech ale už zdokumentovali kostelů dvanáct.

Přesto nynější objev nahrává té části odborníků, která se domnívá, že Pohansko může být také bájným Veligradem, někdejším hlavním městem Velkomoravské říše, popsaným kupcem Abú Omarem ibn Rustou z Isfahánu. Vědci místo, kde údajně stály výstavné domy, dodnes nenašli. Pátrání směřují právě například na Valy u Mikulčic, Staré Město, Pohansko, ale také Znojmo, Hodonín či na Slovensko.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!