Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Archeologové našli v bytě unikátní poklad

Česko

PRAHA Měsíce zkoumali archeologové nečekaný úl

ovek - nelegální sbírku vykopávek. Včera zveřejnili výsledek: její hodnota je nevyčíslitelná, ale současně znehodnocená neodborným vyzvednutím. Vše začalo předloni, když policisté otevřeli dvoupokojový byt v Praze. Uvnitř byl mrtvý muž a také tisíce archeologických nálezů. „Zdá se, že muž, který v bytě uhořel, nebyl úplně normální. Ten byt více než cokoliv jiného připomínal skladiště,“ říká odborný pracovník Archeologického ústavu Miroslav Dobeš. Muž zemřel bez příbuzných, nelegální sbírka proto Jeden z tisíců předmětů, které byly u mrtvého muže nalezeny přešla v pozůstalosti do majetku státu. Archeologové v bytě našli asi 1900 bronzových a 1400 železných předmětů. Podle expertů muž vyhledával předměty pomocí detektoru kovů. K největším unikátům patří poměrně velký měděný brýlovitý závěšek. „Je jedním z prvních dokladů metalurgie ve střední Evropě. Starý je tedy přibližně pět tisíc let. Podobných známe jen asi deset,“ tvrdil Dobeš. Ve sbírce se našly i pravěké bronzové srpy, spony, sekery a stovky středověkých ostruh. Dále koflíky, což jsou nádoby, které sloužily k rituálnímu popíjení zejména alkoholických nápojů. „Těchto nádobek jsme našli asi sedm. Tolik jich nemají ani v Národním muzeu,“ říká ředitel Archeologického ústavu Luboš Jiráň.

Pokračování na straně 6

Dokončení ze strany 1

Takzvaná vypovídající hodnota sbírky se však blíží nule, byť její hmotná hodnota je nevyčíslitelná. Podle archeologů je to způsobeno tím, že předměty byly neodborně vyzdviženy z archeologického terénu, a ztrácejí takzvané nálezové okolnosti. „Podle místa nálezu se dá určit spousta věcí, dáte si to do souvislostí a hned je vám jasný význam toho předmětu. Takhle jsme ale ztraceni, protože tady nemáme záznamy o jednotlivých vykopávkách,“ řekl Miroslav Dobeš.

Tento případ je podle archeologů důkazem toho, že neodborné „hledání pokladů“ působí obrovské škody. A nezáleží přitom, zda to člověk dělá ze zájmu o archeologii jako koníček, nebo za účelem krádeže a výdělku. „Abyste rozuměli, my z té sbírky nemáme vůbec žádnou radost. Je sice obrovská, ale vypovídající hodnota je nulová. Kdyby tyto věci našel odborník, mohl mít každý střípek obrovský význam,“ dodává Dobeš.

Muž navíc zřejmě s těmito předměty obchodoval. Podle odborníků tak lze usuzovat podle toho, že ve sbírce kromě originálů byla nalezena i falza. Vzácné nálezy tak putovaly vesměs do zahraničí. Na černém trhu by se jejich cena počítala v milionech. Objevení tohoto souboru je ale jen špičkou ledovce v rabování archeologických nalezišť. „Tento problém trápí nejen nás, ale i všechny evropské kolegy,“ říká Martin Tomášek, zástupce ředitele Archeologického ústavu pro legislativu a památkovou péči. „Archeologické nálezy jsou podle zákona majetkem státu, krajů nebo obcí. Pokud si je někdo přivlastní, je to zkrátka krádež,“ vysvětluje Tomášek. Podle zástupce ředitele pro vědu a výzkum Martina Kuny jsou počty nelegálních „hledačů“ alarmující. „Jejich množství odhadujeme až na dvacet tisíc. Spousta lidí se pak prodejem nalezených předmětů dokonce živí,“ dodává Kuna.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!