Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Architekt policejní reformy Laube pobírá statisíce. Jako Chovancův poradce

Zdeněk Laube | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Laube | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA  Poté, co generál Zdeněk Laube dotáhl policejní reorganizaci, vloni v listopadu odešel od policie. Obratem pak začal pracovat jako poradce pro ministra Milana Chovance (ČSSD). V současnosti podepsal na ministerstvu třetí smlouvu a celkem si za období od září do června může přijít na 450 tisíc korun.

Generál s ministerstvem uzavřel celkem tři dohody. První smlouva, kterou Laube na ministerstvu získal, zněla až na deset hodin denně při odměně 440 korun za hodinu. Podle deníku MF DNES získal architekt policejní reformy možnost vydělat díky této smlouvě na 134 tisíc korun. Druhá smlouva, která trvala od listopadu do prosince, umožňovala Laubemu výdělek 139 tisíc korun.

Třetí a nejdéle trvající smlouva ukončí Laubeho pracovní poměr v červnu. Za období pěti měsíců si generál vydělá 176 tisíc korun. Podle informací MF DNES si tak Laube může přijít za období osmi měsíců na 450 tisíc korun.

Mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková razatně odmítla jakoukoliv souvislost s předchozími kroky Laubeho. „Váš dotaz směšující odměnu pana Laubeho za jeho činnost na ministerstvu vnitra s policejní reorganizací je hrubě manipulativní,“ řekla pro MF DNES.

Policejní prezident Tomáš Tuhý (vpravo) a Zdeněk Laube, náměstek policejního...
Zdeněk Laube

Ministerstvo generálovi zatím podle dostupných informací poslalo zhruba 200 tisíc. Za letošní leden a únor získal Laube jako poradce 60 tisíc korun a do konce června si může na ministerstvu vydělat maximálně ještě 130 tisíc korun.

Z informací ministerstva podle MF DNES plyne, že policejní exnáměstek Zdeněk Laube, jehož reorganizace znamenala zánik Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu má nyní na ministerstvu za úkol „vysoce expertní a analytickou činnost“ a věnoval se například „geopolitickým a historickým rešerším“ při přípravě Auditu národní bezpečnosti.

Materiály úřad neposkytl

Materiály, které Zdeněk Laube za hodinovou mzdu až 470 korun pro ministerstvo vnitra vypracoval, úřad neposkytl. „S ohledem na fakt, že jde o materiály, které se dotýkají bezpečnosti České republiky,“ odpověděla na žádost o dokumenty ředitelka personálního odboru ministerstva Martina Horčičková.

Jako vysloužilý policista pobírá Laube měsíční rentu 51 tisíc korun a zároveň i plat jako poradce. Generál Laube také od Nového roku nastoupil jako šéf inspekce České pošty, která je podřízená ministerstvu vnitra.

„Pan Laube pracuje na pozici vedoucího odboru inspekce, řídí zhruba 30 zaměstnanců. V gesci odboru inspekce je ochrana podniku před vnější kriminalitou a odhalování interní trestné činnosti zaměstnanců České pošty,“ uvedl pouze k náplni Laubeho práce mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Kolik Laube bere na České poště odmítl mluvčí sdělit.

Kontroverze provázejí Laubeho už od chvíle, co se v roce 2014 stal zástupcem policejního prezidenta. Od roku 1984 totiž byl příslušníkem Sboru národní bezpečnosti v útvaru, jenž měl na starosti sledování občanů. Navzdory tomu má kvůli mezeře v zákoně čisté lustrační osvědčení, které bylo pro jeho post nezbytné.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.