Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Architekt policejní reorganizace Laube míří na Českou poštu

Zdeněk Laube | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Laube | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Brigádní generál Zdeněk Laube byl jedním z mozků kontroverzní policejní reorganizace, kvůli které odložil policejní uniformu Robert Šlachta. Pozadí reformy začala prověřovat sněmovní vyšetřovací komise. Avšak v průběhu vyšetřování Laube rezignoval na post náměstka policejního prezidenta.

Oficiálním zdůvodněním byly zdravotní problémy. Posléze působil v roli poradce ministra vnitra Milana Chovance, pracovní klid ale Laubeho asi příliš nebavil.

Podle dvou zdrojů LN blízkých vedení České pošty by bývalý náměstek policejního prezidenta Tomáše Tuhého rád zamířil na vlivný post v poštovním podniku.

Česká pošta spadá pod ministerstvo vnitra. Laubeho politickým nadřízeným tak podobně jako na policii bude statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Post je od prosince volný

Jde o funkci ředitele odboru inspekce, jehož úkolem je monitorovat trestnou činnost v České poště – zaměstnávající 30 tisíc lidí. Ředitel odboru úzce spolupracuje s policejními složkami. Podle znalců vnitřního prostředí České pošty odbor inspekce často přinášel detektivům kauzy takzvaně na podnose – tedy precizně připravené materiály, na jejichž základě bylo možné zahájit vyšetřovací úkony.

Pozice ředitele odboru inspekce je od 1. prosince uvolněná. Post v září opustil Petr Brázda. Nyní probíhá výběrové řízení, do kterého se podle zdrojů LN přihlásilo pět adeptů. Jedním z nich je i Laube. Exnáměstek se potvrzení svého zájmu pracovat pro Českou poštu vyhnul. „Nezlobte se, ale nebudu to komentovat,“ řekl LN penzionovaný generál Laube a předčasně telefonický rozhovor ukončil.

Mluvčí pošty Matyáš Vitík potvrdil, že soutěž na nového šéfa inspekčního odboru probíhá. „Během průběhu výběrového řízení nebudeme komentovat jeho detaily. Za výběr je zodpovědný ředitel sekce bezpečnosti České pošty, pod kterou odbor inspekce spadá. Odbor inspekce má na starosti záležitosti spojené s ochranou České pošty před trestnou činností,“ uvedl Vitík.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Zdravotníci během pandemie koronaviru (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

Zdravotníci během pandemie koronaviru (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Zdravotníci během pandemie koronaviru (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!
Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!

V redakci jsme měli možnost ochutnat novinku od Alpro – kokosový fermentovaný dezert. A tato pochoutka s krémovou texturou, kokosovou vůní a...