130 let
Skleněné tvárnice měly nejen estetickou funkci, ale hlavně měly díky tvaru scénu odhlučnit. To se ale úplně nepodařilo - ruch z Národní třídy a zvonky tramvají lze slyšet i uvnitř divadla. Také proto je v Laterně magice téměř nemožné hrát operu.

Skleněné tvárnice měly nejen estetickou funkci, ale hlavně měly díky tvaru scénu odhlučnit. To se ale úplně nepodařilo - ruch z Národní třídy a zvonky tramvají lze slyšet i uvnitř divadla. Také proto je v Laterně magice téměř nemožné hrát operu. | foto: Reprofoto

Architekti navrhnou, jak by mohla vypadat budova Nové scény

Česko
  •   7:40aktualizováno  12:12
PRAHA - Nová scéna Národního divadla v Praze získá novou podobu. Zatím ale jen na návrzích, které vzejdou z ideové soutěže, kterou se chystá Národní divadlo vyhlásit. Ty divadlo může realizovat, ale také nemusí. ,,Mladší sestra" zlaté kapličky by tak ale mohla přijít o typické „skleněné obrazovky“, z nichž je složena.

Hlavní město v budoucnu možná přijde o jednu z nejkontroverznějších fasád v republice. Řeč je o budově Nové scény Národního divadla, známé také jako Laterna magika. Její fasáda, kterou tvoří na pět tisíc skleněných tvárnic ve tvaru televizní obrazovky, totiž podle informací LN špatně plní svoji základní funkci. Málo izoluje od hluku z Národní třídy.

,,Randál z ulice tam byl slyšet vždycky, a to hned po otevření. Aut sice jezdilo méně, ale v hledišti byly slyšet hlavně průjezdy tramvají. Bylo cítit drobné chvění sedadel a podlahy. Pro odhlučnění se dělaly i překlady kolejí, a tramvaje měly co si pamatuju nařízeno snížit rychlost," říká například i jeden ze čtenářů LN.



Skleněné tvárnice měly nejen estetickou funkci, ale hlavně měly díky tvaru scénu odhlučnit. To se ale úplně nepodařilo - ruch z Národní třídy a zvonky tramvají lze slyšet i uvnitř divadla. Také proto je v Laterně magice téměř nemožné hrát operu.
Pro zvětšení klikněte na obrázek


Budova Nové scény na Národní třídě přitom už od svého vzniku rozdělovala odbornou i laickou veřejnost. Umisťuje se na předních příčkách anket o nejošklivější stavbu v Praze. Jindy však vede anketu zcela opačnou – o nejzajímavější budovu. Jisté je, že Nová scéna má teď kvůli své kuriózní fasádě potíže. ,,Národní divadlo chce tou ideovou soutěží rozpoutat diskuzi, co s Novou scénou. Podle toho, co vím, jsou technické problémy s interiérem i exteriérem. Není vyloučeno, že by budova v budoucnu mohla přijít o svou typickou tvář," řekla LN Ivana Vejražková z firmy, která bude s Národním divadlem na nové tváři divadla spolupracovat.

Podle ní se kvůli technickým problémům v budově Nové scény ani nemůže hrát opera. Za to podle Národního divadla ale nemůže fasáda, ale špatná akustika. ,, Akustika je na Nové scéně opravdu problém. Některé sály mají dobrou akustiku, a některé špatnou. Nová scéna je bohužel z těch, které mají díky svým dispozicím špatnou. S tím ale fasáda nemá nic společného, " vysvětlil LN Štěpán Kubišta z Národního divadla (ND).

Nová scéna se po 17 letech vrací pod správu ND
U této příležitosti vedení divadla vyhlásí veřejnou ideovou soutěž na podobu pláště. Podle informací LN se to vedení divadla v čele s jeho ředitele Ondřejem Černým chystá veřejně oznámit zítra. Vítězný návrh Národní divadlo může realizovat, ale také nemusí. ,,Tou soutěží chceme oslovit studenty architektury i další odborníky, kteří nesvázáni žádnými konkrétními požadavky mohou navrhnout, jak by budova mohla vypadat," řekl Kubišta.

Podle něj divadlo nejprve ale musí zrekonstruovat interiéry. Divadlo bylo totiž původně navrženo jen jako víceúčelový sál. Až posléze se měl přeměnit na divadlo, a proto bylo třeba budovu odhlučnit. Kvůli tomu byly na fasádu přimontované i kontroverzní skleněné tvárnice ve tvaru televizních obrazovek.

Ani toto řešení ale není ideální. Skleněná fasáda totiž způsobuje, že za slunečných dnů je v polovině budovy k padnutí. Slunce se opírá do průčelí a hned za přední stěnou je sál s jevištěm, šatny herců i divadelní fundus.

Budova Nové scény vyrostla v osmdesátých letech na základě návrhu architekta Karla Pragera. Ten je autorem i další kontroverzní stavby – budovy bývalého federálního shromáždění na Václavském náměstí. Fasáda Nové scény je poskládaná z jednotlivých skleněných tvárnic, které ručně vyrobili v sázavské sklárně Kavalier. Měly připomínat krystaly, ale také budovu odhlučnit.

Stejná sklárna "má na svědomí" i skleněnou tvář stanice pražského metra Karlovo náměstí. Tvář mladší sestry Národního divadla tak tvoří kolem dvou set tun skla.

Autor: Michaela Poláková
  • Vybrali jsme pro Vás