Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Architektonické vize: lesní město a lázně na lodi

Česko

Mladí čeští a němečtí architekti vystavují své projekty a realizace v pražské Galerii kritiků v paláci Adria. Výstava Intercity: BerlinPraha probíhá až do 16. listopadu. Je to už pátý ročník této akce, ty předešlé představily práce mladých výtvarníků a designérů, tentokrát je téma zaměřeno na architekturu. Tři němečtí a tři čeští kurátoři společně s autorem projektu Josefem Vomáčkou oslovili projektanty do 40 let z menších projekčních studií, kteří už mají za sebou první úspěšné realizace.

Výstava je tak přímou konfrontací tvůrců ze dvou měst, která prožívají v posledních letech nebývalý stavební boom. Je vidět, že způsob myšlení se příliš neliší, u obou skupin najdeme obdobné formy i způsob experimentování. Obecně lze však nabýt dojem, že mladí Němci jsou o něco uvolněnější, jejich tvorba je pestřejší. Možná je to dáno také klienty: ti naši většinou nemají rádi žádné výstřednosti.

Česká studia patří vesměs k naší špičce. Například tým A 69 představuje kultivované realizace, k nimž patří stylově čistá budova balneosanatoria nebo netradičně řešený rodinný dům na Žižkově, studia 4A a Atelier K2 prezentují rovněž minimalistickou architekturu obytných souborů, HŠH architekti oceňovanou rekonstrukci a dostavbu Arcidiecézního muzea v Olomouci a ateliér Chalupa architekti například mimořádně invenční stavbu hotelu Metropol na Národní třídě - možná nejdůležitější pražskou realizaci posledních let. Dále vystavují studia KSA, OK Plan a Sporadical.

Z německých týmů zaujmou více některé vize než provedené stavby. Skupina Raumlabor vstupuje do centra Berlína invenčním souborem ježatých staveb pod názvem Der Berg (Hora) a především asi nejvýraznějším projektem celé výstavy - lesním městem se souborem zeleně zbarvených objektů na štíhlých pilířích mezi korunami stromů. Wilk - Salinas Architekten prezentují podmanivý soubor plovoucích staveb „Zimní lázně na lodi“, který prozrazuje vliv Kaplického vizí. Studia Realarchitektur, Realities: United a Robertneun tm různé pohledy na řešení galerijních prostorů. Dalšími německými ateliéry na výstavě jsou Zanderroth, Plus 4930 a Magma.

Expozice se na jaře příštího roku přesouvá do německé metropole v rámci prezentace pěti výstav, které představí současnou českou tvorbu.

Mladí Němci jsou o něco uvolněnější. Možná je to dáno také klienty: ti naši většinou nemají rádi žádné výstřednosti.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...