Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Archiv: stát na Nomuru nestačil

Česko

Česko opakovaně přistupovalo na nevýhodné podmínky při privatizaci banky IPB. Zaplatí za to 34,2 miliardy

PRAHA Vztah Česka a japonské investiční banky Nomura, která v roce 2000 přivedla ke krachu banku IPB, představoval téměř hru kočky s myší. Vyplývá to z dokumentů o celé kauze, které nyní poprvé kompletně zveřejnilo ministerstvo financí na svém webu. Roli kočky v souboji státu s 10,5 miliony obyvatel a ročním hrubým domácím produktem 925,4 s firmou zaměstnávající přes 23 tisíc lidí a ročním obratem 273 miliard korun ale překvapivě hrála po většinu času Nomura. Ještě před samotnou privatizací IPB si Nomura vymohla od české vlády souhlas, že investorem nebude ona, nýbrž účelově založená firma Saluka. Ještě před privatizací IPB také Nomura nalíčila na stát past. Vyjednala si souhlas, že bude moci využít akcií IPB na nákup jiného majetku, zejména akcií Plzeňského Prazdroje, jehož většinovým akcionářem byla právě IPB. V privatizačním projektu předloženém českým úřadům Nomura dohodu o možnosti zaplatit za akcie Prazdroje akciemi IPB zcela pominula. V žádosti o schválení koupě akcií Prazdroje pak Nomura neinformovala antimonopolní úřad o tom, že nepřímo ovládá pivovar Radegast, a že IPB nepřímo ovládá Plzeňský Prazdroj. K nákupu akcií Prazdroje později využila Nomura tři firmy se sídlem na Kajmanských ostrovech. Později Nomura prodala akcie pivovaru jihoafrické skupině SABMiller za mnohem vyšší částku. Podle policie vyústila tato transakce pro Nomuru v neoprávněný majetkový prospěch ve výši více než sedm miliard korun. Česká vláda začala získávat navrch až na jaře 2000, kdy se IPB začala potýkat s nedostatkem kapitálu. Přestože vyjednávala s Japonci o záchranných scénářích IPB, za jejími zády dojednala převedení banky na ČSOB. Špatně nastavené smlouvy s Nomurou i ČSOB ale nakonec způsobily, že Česko muselo zaplatit jak Nomuře, tak i ČSOB.

***

Klíčové schůzky a osoby v kauze IPB

1999

říjen 1999 – Rok a půl po privatizaci začala Nomura hledat pro IPB strategického partnera. V této souvislosti potřebuje získat podporu české vlády.

I / 2000 leden 2000 – Generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek se sešel s ministrem financí Pavlem Mertlíkem a vyjádřil zájem ČSOB na akvizici, přičemž mezi možnými subjekty pro akvizici byla i IPB.

únor 2000 – Zástupci Nomury se několikrát sešli se zástupci ČNB. Během těchto jednání ČNB požadovala, aby Nomura poskytla dodatečný kapitál, který IPB potřebovala. Pokud by se tak nestalo, ČNB by se pokusila Nomuru očernit na mezinárodní scéně.

III / 2000 jaro 2000 – Ministr financí Mertlík odmítá scházet se zástupci Nomury. V polovině března 2000 ministr financí a guvernér ČNB pověřili jednáním s IPB své náměstky Jana Mládka a Luďka Niedermayera. Špičkový manažer Nomury Randall Dillard se mohl s Mládkem sejít jen neoficiálně a mimo budovy ministerstva.

Březen 2000 – Premiér Miloš Zeman sdělil Dillardovi, že jednání o poskytnutí státní pomoci IPB jsou podmíněna injekcí nového kapitálu do IPB ze strany Nomury.

Květen 2000 – Náměstek ministra financí Jan Mládek informoval pana Randalla Dillarda, že ministerstvo financí chce IPB zestátnit, a navrhne odkup akcií Nomury (v té době tedy akcií Saluky) za symbolickou cenu 1 euro. Za tímto účelem pan Mládek chtěl, aby Nomura v IPB získala další 5% podíl

14. června 2000 – Kavánek zaslal vice - guvernérovi ČNB Luďku Niedermayerovi dopis s podrobným návrhem na převzetí provozu IPB.

15. června 2000 – V noci se sešla vláda, aby jednala o situaci v IPB. Došlo ke shodě o uvalení nucenou správy na IPB a rychlém převedení IPB na ČSOB.

V / 2000 30. května 2000 – Na neoficiální schůzce v Paříži jednají Mertlík guvernér ČNB Josef Tošovský se zástupci ČSOB. Těmi jsou Kavánek, dále Remi Vermeiren -bývalý šéf bankovní skupiny KBC, která je největším akcionářem ČSOB, a také Zdeněk Bakala, který pomáhá Kavánkovi. Mertlík následně popřel, že se schůzky zúčastnil. Parlamentní vyšetřovací komise na něj později podává trestní oznámení kvůli křivé výpovědi.

VI / 2000 15. června 2000 – Setkání zástupců ČNB a ministerstva financí k projednání návrhu ČSOB. Jednání trvala do noci a po jejich ukončení proběhla výměna e-mailů. Poslední e-mail (právníkovi IPB Tomáši Brzobohatému) končil sdělením, že tým ministerstva financí „nyní odchází domů a bude pokračovat nazítří ráno“. Na základě e-mailu zástupci Nomury nabyli dojmu (který se ukázal být mylným), že jednání budou pokračovat následující den.

16. června 2000 – Policejní zakuklenci obsadili centrálu IPB. banky vyvedli manažery IPB.

Autor: