Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klause si vážím stejně jako Havla, vzkazuje Duka demonstrantům

Česko

  17:01
PRAHA - Před Arcibiskupským palácem protestovaly v sobotu dvě desítky lidí. Vadí jim politické působení Dominika Duky, který v ten samý den přijal ve Vatikánu titul kardinála. Duka na demonstraci odpověděl dopisem. Tvrdí v něm, že mu pouze není lhostejné dění ve společnosti.

Protestní shromáždění proti Dominiku Dukovi před Arcibiskupským palácem v Praze foto: Šárka KabátováLidovky.cz

„Církev je součástí naší společnosti, proto mi dění v ní není lhostejné, jsem občanem tohoto státu, což ale ještě neznamená angažovat se v politice,“ odpověděl Dominik Duka na protesty, které mu vyčítají přílišné angažmá v politice a přátelství s prezidentem Václavem Klausem.

„Svými názory se netajím, jsem zastáncem toho, aby církev byla ve společnosti přítomná a viditelná,“ dodává pražský arcibiskup, který byl v sobotu oficiálně jmenován kardinálem.

ČTĚTE TAKÉ:

V dopise se vyjádřil i ke svému údajně nadstandardnímu vztahu s prezidentem Klausem. „Co se týče pana prezidenta Václava Klause, respektuji ho jako hlavu našeho státu zvolenou volenými zástupci našich občanů,“ píše Duka a připomíná, že podobně respektoval i bývalého prezidenta Václava Havla.

Demonstrace na Hradčanském náměstí se konala ve stejný čas, kdy papež Benedikt XVI. pokládal Dukovi na hlavu purpurový biret. Sešlo se na ní zhruba dvacet lidí.

„Pan arcibiskup Duka především extrémně silně vyjadřuje své politické preference, které má, a orientuje se příliš pravicově, ačkoli to mnozí křesťané nesdílí,“ prohlásil jeden z organizátorů protestu Pavel Čižinský.

Před Arcibiskupským palácem konala demonstrace proti politickému působení arcibiskupa Dominika Duky.
Před Arcibiskupským palácem konala demonstrace proti politickému působení arcibiskupa Dominika Duky.

Před Arcibiskupským palácem konala demonstrace proti politickému působení Dominika Duky.

Podle něho někteří křesťané cítí, že Duka „zneužívá svůj úřad, který má k účelům duchovním, k uplatňování svých politických názorů“.

Čižinský tvrdí, že Duka má nadstandardní vztahy s prezidentem Václavem Klausem. „Myslím, že naopak je mnoho lidí, se kterými nemá dobré vztahy, kde by něco hezkého mohl říci a neřekne. Jako třeba u Romů,“ dodal.

Jeho vystoupení doprovázeli účastníci protestu transparenty s nápisy jako „Nejsme Klausovští křesťané“. Součástí byla také modlitba za církev, což Duka v dopise oceňuje. „To je něco (modlitba - pozn. red.), v čem se dozajista shodneme, a já vás prosím, abychom právě v tom společně pokračovali.“

ČTĚTE VÍCE:

Duka se stal šestým českým poválečným kardinálem. S dalšími 21 kardinály, jmenovanými do funkce počátkem ledna, převzal v bazilice svatého Petra odznaky kardinálské hodnosti, kterými jsou purpurová solidea a birety, ale také kardinálské prsteny a jmenovací dekrety.

Autor: