Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Arcibiskupovy soukromé oslavy

Česko

Ján Sokol sloužil mši za prezidenta slovenského válečného státu Jozefa Tisa. Katolická církev zarytě mlčí

Před několika málo dny uplynulo 61 let od popravy představitele válečného slovenského státu, prezidenta a kněze Jozefa Tisa. Mohlo by se zdát, že po více než půl století bude Tiso spíše zapomenutou postavou novodobých slovenských dějin. Události posledních dnů ale svědčí o opaku. Řečeno s mírnou nadsázkou, Tiso je dnes mnohem víc než jenom famózní Marián Labuda ve stejnojmenné divadelní hře. Na Slovensku 21. století se s postavou Jozefa Tisa dobře hraje i mimo jeviště, symbolizuje totiž důležitý ideologický nástroj v boji za líbivější slovenské dějiny.

Spíše politická agitace než náboženský obřad Naposledy se do přepisování slovenské moderní historie pustil trnavský arcibiskup Ján Sokol, jeden z nejneúnavnějších obhájců Jozefa Tisa a válečného slovenského státu obecně. Sokol za válečného prezidenta v den výročí jeho popravy odsloužil v jednom z bratislavských římskokatolických kostelů zádušní mši, která však více než náboženský obřad připomínala politickou agitaci.

V blízkosti oltáře se nacházelo několik symbolů válečného režimu (prezidentská standarta z daného období či slovenský dvoukříž) a po úvodní ceremonii k věřícím promluvil kontroverzní historik Milan S. Ďurica. Ten je znám svým mnohdy až slepým obdivem k prezidentu Tisovi. Nikoho proto asi nepřekvapí, že Ďurica ve svém projevu při zádušní mši popřel jakýkoliv podíl představitele tehdejšího státu na vyvraždění přibližně 70 tisíc slovenských Židů a několika dalších tisíců slovenských Romů. Dnes již přitom byla několika historiky prokazatelně dokázána aktivní úloha prezidenta Tisa na genocidní politice jeho režimu. Teze Milana Ďurici jsou navíc těžko přijatelné i z formálního hlediska; autor ve svých publikacích často nedodržuje základní metodologické postupy a v zásadě ani nereflektuje výsledky těch bádaní, která jeho závěry zpochybňují. Ďuricův nekritický postoj k válečnému prezidentovi výstižně dokládá skutečnost, že ve své zatím poslední knize vyzval k Tisovu církevnímu blahořečení.

Víc než Ďuricovy chvalozpěvy na hlavu prohitlerovského státu je ale zarážející alibistický postoj římskokatolické církve na Slovensku. Mluvčí Konference biskupů Slovenska Jozef Kováčik totiž celou zádušní mši komentoval (nebo spíše nekomentoval) slovy, že se jednalo o soukromou akci arcibiskupa Sokola. Konec.

„Prezidenta Tisa si moc vážím“ Podívejme se ale na celou událost v širším kontextu. V posledních několika letech vyvolal arcibiskup Sokol několik vášnivých veřejných diskusí. Například v březnu 2005 se zúčastnil oslav 66. výročí založení slovenského státu, během kterých měl osobně požehnat tehdejšímu představiteli radikální Slovenské pospolitosti Mariánu Kotlebovi. Slovenská pospolitost se přitom oficiálně hlásí k odkazu válečného státu a její veřejná vystoupení jsou okázalými slavnostmi jeho fašistického režimu. Celé kauze věnovala slovenská média značnou pozornost, arcibiskupský úřad se k případu odmítl vyjádřit.

V prosinci 2006 se Sokol postaral o další skandál, když v rozhovoru pro slovenskou zpravodajskou stanici TA3 uvedl: „Já si vážím pana prezidenta Tisa, a moc vážím... my jsme byli hodně chudí, a když byl on, jsme byli teda na úrovni.“ Jeden z vrcholných představitelů římskokatolické církve na Slovensku jako kdyby úplně zapomněl na tisíce židovských a romských občanů, kteří za relativní blahobyt většinové společnosti zaplatili vlastním životem. Arcibiskupský úřad to odmítl komentovat s tím, že Sokol v rozhovoru vyjádřil svůj soukromý názor.

Pokud bychom chtěli být cyničtí, řekli bychom, že trnavský arcibiskup Sokol má příliš mnoho volného času na své soukromé aktivity. Je tu ale jeden problém. Představitel církve požívá z titulu svého úřadu ve společnosti značnou vážnost. Na Slovensku, kde se téměř tři čtvrtiny obyvatelstva hlásí k římskokatolické církvi, si těžko můžeme představit duchovního, který by zásadně a dlouhodobě odděloval své soukromé názory od těch veřejných. Nebo jinak; podle jakého klíče má více než tři a půl milionu římských katolíků na Slovensku vědět, kdy arcibiskup Sokol mluví za sebe a kdy za celou církev? Navíc nesmíme opomenout důležitou úlohu náboženství jako instituce při formování veřejného mínění. Většina slovenských věřících pochopitelně není a ani nemůže být odborníky na válečné období a holokaust. Přikrášlování historie v zájmu církve (nebo národa?) arcibiskupem Sokolem je nebezpečné právě proto, že on je veřejnou, a nikoli soukromou osobou. A je o to nebezpečnější, že v současnosti dvě slovenské vládní strany -Slotova Slovenská národní strana a Mečiarovo HZDS - usilují zrušit Ústav paměti národa, tedy instituci, která má ze zákona zkoumat a nestranně hodnotit období fašistického a komunistického režimu na Slovensku. Chování představitelů slovenské římskokatolické církve, která Sokolovy vědomé přešlapy zarytě omlouvá svým mlčením, má snad jen dvojí vysvětlení. Buď se nejsilnější křesťanská církev na Slovensku bojí přiznání, že se na genocidní politice slovenského státu přímo podílel i katolický kněz, anebo se více bojí svého vlastního arcibiskupa.

***

Jozef Tiso

Prezident slovenského státu (1939-1945) byl jako válečný zločinec v r. 1947 popraven. Slovensko bylo za jeho vlády spojencem Hitlerovy třetí říše a ze země bylo deportováno a v koncentračních táborech vyvražděno asi 70 tisíc Židů. Oběťmi tehdejšího fašistického režimu bylo i několik tisíc slovenských Romů.

O autorovi| Hana Klamková, historička Autorka je doktorandka moderních dějin na FSV UK v Praze

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat