Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Areál dříve patřící zakladateli H-Systemu propadne státu. Měl ho prodat ve zinscenované aukci

Petr Smetka u soudu žádá o propuštění na svobodu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Smetka u soudu žádá o propuštění na svobodu | foto: Jakub HněvkovskýMAFRA

Praha Areál v Rabyni u Slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi, definitivně propadne státu. Uvedl to v pondělí server Seznam Zprávy, podle kterého pražský městský soud na začátku ledna potvrdil na neveřejném zasedání říjnové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2. Usnesení je tak pravomocné.

Areál v dražbě získal podnikatel Luděk Fabinger. Podle státního zástupce Borise Havla, který návrh na zabrání podal, však byla aukce areálu zinscenovaná a Fabinger majetek získal nelegálně. Nemovitost totiž byla obstavená policií a měla připadnout poškozeným klientům vytunelovaného H-Systemu. Kvůli podezřelé dražbě čelil Fabinger trestnímu stíhání, které bylo kvůli promlčení zastaveno. Areál žalobce považuje za výnos z trestné činnosti.

Obvodní soud loni na podzim uvedl, že nebylo prokázáno, že by se Fabinger nějakého trestného činu dopustil. Soudkyně tehdy uvedla, že mohl spoléhat na to, že exekutor Daniel Týč, který pozemky prodal, postupoval v souladu se zákonem. Právě Týčovo jednání ale podle soudkyně mohlo znaky trestného činu naplnit.

Majetek státu připadne dle trestního zákoníku, další postup už se trestního řízení netýká, uvedl v říjnu státní zástupce. Fabinger areál získal za 29 milionů korun, po vyhlášení rozsudku novinářům řekl, že peníze bude chtít zpátky, žádat chtěl i odškodné.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetka si odpykal 12 let ve vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.

Na areálu v Rabyni byla podle státního zástupce od roku 2001 policejní plomba a tehdy to byl jediný majetek Smetky. Exekuce byla povolena v roce 2003.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...