24. února 2017 10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na místo výbuchu v Poličce dorazil speciální hasicí tank. Areál zůstává uzavřený

Areál v Poličce hlídají policisté, hasiči chtějí nasadit hasící tank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál v Poličce hlídají policisté, hasiči chtějí nasadit hasící tank. | foto: ČTK

POLIČKA Policie a hasiči nadále odklízejí následky čtvrtečního výbuchu ve společnosti Poličské strojírny. Na místo dorazil speciální hasicí tank. Při explozi bylo zraněno 19 lidí, z toho tři utrpěli těžké popáleniny. Policie nechala evakuovat obyvatele okolních domů. Stále panuje obava z další případné detonace. Podle České televize jsou v objektu stále stovky granátů.

V současnosti zasedá štáb velitele zásahu, aby určil další postup prací, řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

„Pyrotechnici se pokusí kontrolovat epicentrum, spolu s hasiči se k němu chtějí dostat. Přijela i speciální hasičská technika z Hlučína, jakýsi tank, který by měl všechny policisty a hasiče ochránit,“ uvedl Netolický.

Podle něj došlo k poslední detonaci přímo v epicentru ve čtvrtek ve 20:00. V pátek dopoledne opět vyletí policejní vrtulník s termovizí, prohledá místo události a experti vyhodnotí záběry pořízené ve čtvrtek a v pátek. Pokud bude vše v pořádku, bude moci vyjet speciální tank s pyrotechnikem do epicentra.

„Je obava z případné detonace, jsou tam nějaké miny, údajně v tomto množství by neměly vybuchnout,“ řekl novinářům Netolický. Prohledává se i okolí firmy, výbuch mimo areál však není pravděpodobný. Ve 13:00 se hejtman setká se starostou Poličky, zástupci firmy a vedením štábu, aby si předali informace o činnostech v dalších dnech a návratu evakuovaných.

Hasiči a policie u vzejdu do areálu.
Situace po sérii výbuchů v Poličských strojírnách. Na snímku vjezd do areálu.

Areál firmy zůstává uzavřený stejně jako okolí v okruhu 1300 metrů a přístupové silnice na Jimramov a Jedlovou. „Společnost cítí, že může být ohrožena její výroba, což by pro ni mohlo být likvidační. Firma zaměstnává 500 lidí, je důležitým zaměstnavatelem ve městě. Prodlužování situace by mohl být problém,“ dodal hejtman.

Jak dlouho průzkumné práce potrvají, není jasné, stejně jako to, kdy se budou moci lidé vrátit do svých domovů. Zhruba 60 až 80 obyvatel strávilo noc u příbuzných nebo na ubytovně. Bezpečnostní radu kraje ani krizový štáb podle Netolického není nutné svolávat.

Výbuch způsobila trhavina TNT, která byla součástí munice, sdělil Český báňský úřad, který dozoruje nakládání s výbušninami. Exploze se pak přenesla na další uskladněný materiál. Podle firmy došlo k mimořádné události na lisu k lisování trhavin. Pracovníci byli z objektu okamžitě evakuováni ještě před příjezdem hasičů. „Následný požár haly způsobil další výbuchy materiálu,“ uvedl ve čtvrtek statutární ředitel Petr Němec.

Poličské strojírny, kde ve čtvrtek vybouchla trhavina TNT, mají ze zbrojařského podnikání cca 30 pct. tržeb. Předloni firma utržila kolem 350 mil. Kč.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz