Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Argentiny se nebojíme, říkají místní obyvatelé

Česko

PORT STANLEY Všude jsou klasické britské červené telefonní budky a téměř tři tisíce místních obyvatel často mluví o Británii jako o svém „domově“. V posledních několika dnech také na mnoha domech na důkaz vlastenectví spontánně zavlály britské vlajky.

Jen malé množství z Falklanďanů si myslí, že by nynější spory mezi Británií a Argentinou mohly vést až k nové válce. Nijak se proto neznepokojují. „Vždycky zde byly nějaké politické tlaky. V tom jsem se narodila a vyrůstala. Je to smutné,“ citovala BBC jednu z místních obyvatelek Betty Turnerovou. „Čekali jsme to. V minulosti to nebylo jiné. Řešil se rybolov, těžba ropy, také zákazy letů z jihoamerických zemí,“ doplnil ji další z Faklanďanů Jan Cheek.

Podle obyvatel Falklandských ostrovů Argentina již několikrát zdůraznila, že k žádné vojenské akci zde již nedojde, proto podle nich není důvod k obavám. Sebejistotu jim dodává i dá se říci masivní vojenská přítomnost. Na každé dva občany zde připadá jeden voják, v záloze je několik stíhaček a britský torpédoborec. „Jsme mnohem lépe chráněni než před 28 lety. Stále sem běžně přijíždějí britské válečné lodě,“ popsal britskému listu The Times další z místních obyvatel. I když mladší generace tady na ostrově to již nemají tolik zažité, vztah k Argentině mají všichni stejný - nemají tuto latinskoamerickou zemi rádi. „Kdysi jsme jejich veteránům dovolili, aby se sem mohli vrátit, a co za to máme? Jen samé agresivní požadavky,“ postěžoval si 82letý pamětník Don Bonner, který během války o Falklandy pracoval jako řidič tehdejšího guvernéra ostrova sira Rexe Hunta. „Jestliže je tady nějaká ropa, je naše, ne jejich. A jsem Brit a chci, aby to tak zůstalo,“ dodal Bonner.

Místo rybaření a turistického ruchu příjmy z ropy Příjmy z vytěžené ropy se Faklanďanům určitě budou hodit. Stejně jako ostatní státy světa i tyto ostrovy totiž zasáhla finanční krize. „Těžba bude znamenat větší bezpečí. Budeme tak mít určité peněžní rezervy a nebudeme se muset spoléhat jen na výdělky z rybaření, zemědělství a turistického ruchu,“ vysvětlila Emma Edwardsová, členka místního zákonodárného shromáždění, která má na starosti právě nerostné suroviny.

Autor: