Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč neuspěl zkorumpovaný exposlanec? Jen se opakoval, řekl Ústavní soud

Česko

  5:30
PRAHA - Exposlanci Romanu Pekárkovi utekla i poslední šance, jak změnit verdikt o pětiletém trestu za korupci. U Ústavního soudu neuspěl se stížností, pod níž se podepsal „advokát prominentů“ Tomáš Sokol. Podle soudu pouze zopakoval argumenty, které již použil u nižších soudů.

Odsouzený exposlanec za ODS Roman Pekárek a jeho advokát Tomáš Sokol. foto: KolážLidovky.cz

Úplatkář Pekárek zůstává ve vězení. Jeho stížnost zamítl i Ústavní soud

„Je zřejmé, že ústavní stížností stěžovatel pokračuje v polemice s obecnými soudy uplatněním námitek, jež jim adresoval již dříve, a od Ústavního soudu nepřípustně očekává, že jejich závěry podrobí dalšímu instančnímu přezkumu,“ uvedl v usnesení předseda senátu Jan Musil. „Takové postavení Ústavnímu soudu nepřísluší,“ smetl stížnost podepsanou Sokolem ústavní soudce.

  • Krajský soud uznal Pekárka vinným z přijímání úplatku. Uložil mu trest odnětí svobody na šest let a zákaz činnosti ve státní správě po dobu pěti roků.
  • O odvoláních poté rozhodoval Vrchní soud v Praze. Rozsudek zrušil a rozhodl, že Pekárek je vinen z trestných činů přijímání úplatku a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Odsoudil ho na pět let ve věznici s dozorem, zákaz činnosti v orgánech územní samosprávy vyjma člena zastupitelstva na dobu pěti let a uložil mu peněžitý trest 250 tisíc korun.
  • Pekárkovo dovolání odmítl také Nejvyšší soud.

Pekárek ve své stížnosti upozorňoval na „extrémní rozpor“ mezi zjištěním soudů a důkazy. Prý byl uznán vinným na základě zvukové nahrávky, kterou ale „nepořídily orgány činné v trestním řízení“. Podle Ústavního soudu ale zvukový záznam sloužil pro doplnění kontextu, který byl dán dalšími důkazy.

„Výhrady stěžovatele k posouzení průběhu stíhaného jednání nejsou ničím jiným než pokračující polemikou s obecnými soudy, které se s uplatněnými námitkami již adekvátně vypořádaly,“ zopakoval několikrát soud ve zdůvodnění zveřejněném na stránkách soudu.

Polemika se soudy? Častý jev ústavních stížností

Podle mluvčí Ústavního soudu je právě polemika stěžovatelů s postupem nižších soudů velmi častá. „Uplatňují námitky, které zmínili už v odvoláních či dovoláních u obecných soudů. Stěžovatelé nesouhlasí s tím, jak soudy rozhodovaly, to ale často nedosáhne ústavněprávní roviny. Chybí také podstatné argumenty, proč by se ústavní stížnosti mělo vyhovět jako důvodné,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz Miroslava Sedláčková.

Tomáš Sokol

I to se objevilo ve stížnosti Romana Pekárka. Ústavní soud konstatoval, že exposlanec neuvedl, v čem konkrétně je podle něj usnesení Nejvyššího soudu protiústavní. Dalším podstatným argumentem je skutečnost, že stížnost nepřinesla nic nového. „Stojí za zaznamenání, že posuzovaná ústavní stížnost je převážně identická s obsahem dříve podaného dovolání,“ uvedl Ústavní soud.

Podle Sedláčkové může být důvodem třeba to, že advokát stěžovatele nemá se sepisováním stížností k Ústavnímu soudu zkušenosti. „Sepsat ústavní stížnost není úplně jednoduché. Někteří advokáti nemají s tímto zastupováním zkušenost. Argumentace je zde naprosto jiná než třeba v běžných řízeních,“ vysvětlila mluvčí.

Pro připomenutí: odsouzeného Pekárka přitom hájil Tomáš Sokol, jeden z nejdražších advokátů v Česku, jenž spojil své jméno s nejsledovanějšími justičními kauzami. Aktuálně zastupuje třeba Petra Kotta a Kateřinu Pancovou (nyní Kottovou), kteří jsou obviněni v korupční kauze Davida Ratha. Honoráře mu posílá také exministryně Vlasta Parkanová, kterou zastupuje v kauze CASA. V minulosti se snažil očistit třeba sbormistra Bohumila Kulínského, odsouzeného na 5,5 roku za zneužívání nezletilých dívek.

K výtce Ústavního soudu, že Pekárkova stížnost je téměř identická s předchozím dovoláním, a že jen polemizuje s předchozími soudy, se ale Sokol nechtěl vyjadřovat. „Argumentaci soudu neznám. Ale obecně, až na velmi vzácné výjimky, neexistuje rozumný důvod text jakéhokoliv podání vysvětlovat třetím osobám. To je věc klienta a advokáta,“ napsal v sms zprávě serveru Lidovky.cz Sokol.

Pekárek označil celý případ za „vnitrostranický boj“. To se mu ale podle Ústavního soudu nepodařilo prokázat. „Posuzovaná stížnost neobstojí. Stěžovateli se zásah do ústavně zaručených základních práv nebo svobod doložit nezdařilo. Ústavní soud tudíž posoudil stížnost jako návrh zjevně neopodstatněný, který odmítl,“ napsal v závěru soudce Musil.

Podívejte se do galerie dokumentů na serveru Lidovky.cz:

Úplatkář Pekárek

  • Roman Pekárek si podle obžaloby coby místostarosta Kolína řekl o milionový úplatek. Podnikateli měl slíbit, že za tuto sumu zařídí prodej pozemků za nižší cenu, než se kterou počítal městský rozpočet. Pekárek měl o tomto prodeji přesvědčit členy zastupitelstva a městské rady.
  • Pekárkův advokát Tomáš Sokol v ústavní stížnosti mimo jiné tvrdil, že se soudům nepodařilo naplnit skutek přijímání úplatku, nýbrž jen nepřímého úplatkářství. O prodeji pozemků prý muselo hlasovat celé zastupitelstvo Kolína.

Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky

Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...