Na brigádu do armády. Středoškoláci budou měsíc cvičit střelbu i přežití

Autor:
  14:02
Podstoupili zdravotní prohlídku, nafasovali vybavení a už odpoledne je čeká první placený výcvik organizovaný Armádou ČR. Celkem 127 dobrovolníků z řad plnoletých středoškoláků v pondělí ráno nastoupilo v Žatci a Hranicích, aby měsíc cvičili pod přísným dohledem profesionálních vojáků. Čekají je třeba běžné ranní rozcvičky, polní přesuny nebo střelba z ručních zbraní.
Středoškoláci se v Žatci účastní dobrovolného pilotního projektu vojenského...

Středoškoláci se v Žatci účastní dobrovolného pilotního projektu vojenského výcviku, který organizuje Armáda ČR. Cvičit budou čtyři týdny pod dohledem profesionálů. (22. července 2024) | foto: 4. brigáda rychlého nasazení - "Obrany národa"

Účastníci pilotního projektu dobrovolného vojenského cvičení se na útvarech v pondělí ráno hlásili už od osmé hodiny. Na nástupišti 41. mechanizovaného praporu v Žatci jich celkem 86 přivítal podplukovník Martin Hajduch, zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení. V Hranicích 41 dobrovolníků přivítal zástupce velitele 7. mechanizované brigády plukovník Miroslav Vybíhal.

Pětina všech účastníků z gymnázií, odborných středních škol i učilišť jsou dívky. Ty budou společně s chlapci trénovat ve Vojenských výcvikových prostorech Hradiště a Libavá. Bydlet budou na pokojích po šesti nebo osmi.

Program cvičení bude mít veškeré náležitosti výcviku, který se běžně dostává profesionálním vojákům ve Vyškově, informovali instruktoři. Mnozí z nich mají za sebou několik zahraničních operací a vedou výcvik vojáků u svých domovských brigád a podřízených praporů. Doplní je také instruktoři z Vojenské akademie Vyškov.

Zúčastnili byste se podobného placeného cvičení v armádě, kdybyste měli možnost?

celkem hlasů: 750
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 29. července 2024. Anketa je uzavřena.

Vedle střelby a hodu granátem dobrovolníci podstoupí pořadovou, taktickou, topografickou a ženijní přípravu, kurz první pomoci nebo tělesnou přípravu. Výcvik pak zakončí dvoudenní test přežití.

Pilotní projekt má podle brigádního generála Pavla Lipka, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR, oslovit nejmladší generaci a představit jim armádu netradičním způsobem.

„S armádou se může veřejnost setkat celoročně na různých prezentačních akcích, náhodně pak při jejích přesunech mezi základnami a výcvikovým prostorem anebo na sociálních sítích. Zkušenost s armádou mladé generaci na vlastní kůži tak zatím chyběla,“ vysvětluje.

Vojáci si od prázdninového cvičení slibují také rozšíření svých řad, studenti dokonce obdrží odměnu zhruba 30 tisíc korun. Armáda pak zkušenosti z letošního nultého ročníku využije i při přípravě cvičení na příští rok. To by mělo pokrýt zatím vysoký zájem a být organizováno u více jednotek AČR.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.