Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Armáda jako Pat a Mat: opravila hangáry, letouny se do nich nevejdou

Česko

  13:55
PRAHA - Náklady na problematické letouny narůstají kvůli bizarnosti. Ani po opravě hangárů se do nich stroje nevejdou.

Letouny CASA u hangárů, do kterých se ani po opravě nevejdou. foto: Jan Kouba (Armáda ČR)

Nákup dopravních letadel CASA platí za jednu z nejpodezřelejších armádních zakázek. Své pověsti dostává i poté, co letouny už zhruba měsíc parkují na základně Praha-Kbely: čtyři a půlmiliardový účet za nákup a opravy čtyř strojů narostl ještě o dalších 20 milionů.

Důvod? Armáda musela přizpůsobit hangáry novým letounům. Jenže ani po úpravě za miliony v nich nemohou parkovat. "Letadla CASA se dovnitř stejně nevejdou," tvrdí Zuzana Špačková z kbelské posádky.

Nadále v mrazech venku
Nové stroje tak nadále stojí v mrazech na odstavných plochách. Úprava hangáru přitom vyšla v jednom případě na šest a půl milionu korun, ve druhém dokonce na patnáct. Zrenovované haly však budou sloužit jen v případě, kdy bude některý ze čtyř strojů potřebovat prohlídku nebo opravu.

Miliardovou zakázku na zajištění servisu pro letouny má ale zajišťovat společnost Omnipol. Už loni v březnu, tedy necelý rok po podpisu nákupní smlouvy, vyhrála tendr, který vyhlásilo ministerstvo obrany. Firma se zavázala, že se bude tři roky o stroje starat - zajistí opravy a dodávky náhradních dílů, či školení techniků a personálu.

Proč tedy Omnipol nemohl opravit i "servisní hangár", kde bude práce provádět? "Jeho rekonstrukce by byla nutná bez ohledu na konkrétní typ letounů," reaguje mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Větší ze dvou zakázek na opravu hangárů vyhrála společnost AZ stavební Heřmanův Městec. "Museli jsme třeba vybourat podlahy a sociální zařízení či vyrobit vrata, aby se CASA dovnitř vešla," popisuje práce šéf firmy Daniel Dostál.

Nákup bez výběrového řízení

Smlouvu na nákup letounů podepsala armáda bez výběrového řízení v roce 2009, tři stroje měla koupit, jeden vyměnit za pět bitevníků L-159. Dva z nich už jsou ve Španělsku, další tři, které stály zakonzervované ve vodochodském hangáru, si převzal Omnipol. Právě ten si v rámci servisní zakázky jako zprostředkovatel připsal 80milionovou provizi.

Kolik získal za samotný prodej letounů, nechtějí armáda ani firma prozradit. Způsob nákupu kritizovala Evropská komise, Česko "za možné plýtvání penězi daňových poplatníků" dotlačila před soudní dvůr. Konečné rozhodnutí zatím nepadlo.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!